Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 26 sierpnia. Dziś jeszcze upał, lecz nadciągają zmiany

Pogoda na 26 sierpnia 2022. Upał i słabe burze

Fala upałów w regionie trwa w najlepsze. Dziś jeszcze czekają nas wysokie temperatury, jednak zmiana pogody coraz bliżej. O tym też kilka zdań w poniższej prognozie. Tymczasem zobaczmy co przyniesie nam pogoda na 26 sierpnia.

Sytuacja baryczna w piątek 26 sierpnia 2022
Pogoda na 26 sierpnia. Sytuacja baryczna

Przez Europę rozciąga się bardzo rozległy układ frontów atmosferycznych. Łączy on niże skandynawskie z obszarem obniżonego ciśnienia z południowego zachodu Europy. Front ten przyniesie gwałtowne i silne burze w zachodniej Europie. Załamanie pogody w Polsce dopiero w weekend, jednak już dziś na zachodzie kraju wystąpić mogą silniejsze burze. O tym jednak za chwilę. Zacznijmy o temperatur powietrza.

Pogoda na 26 sierpnia. Upał w Polsce nie odpuści

Piątek będzie kolejnym dniem w tym tygodniu, podczas którego termometry w Polsce pokażą nawet 32 stopnie Celsjusza. Takie wartości temperatury możliwe są dziś na wschodzie Polski. Pogoda na 26 sierpnia przyniesie jednak wysokie temperatury w całym kraju. Nawet na zachodzie, gdzie ma być dziś najchłodniej temperatury wzrosną w okolice 27-29 stopni Celsjusza.

Pogoda na 26 sierpnia. Prognoza temperatury dla Polski
Pogoda na 26 sierpnia. Prognoza temperatury ECMWF

Powyżej mapa z prognozą temperatury na dzisiejszy dzień. Praktycznie w całym kraju będzie gorąco, a słupki rtęci w wielu regionach przekroczą trzydziestki. Wszystko za sprawą gorącego, zwrotnikowego powietrza, które od wielu dni napływa do Polski i w region znad Morza Czarnego. Masy powietrza czarnomorskiego są bardzo zasobne w wilgoć, dlatego też kolejny dzień w Polsce odczuwali będziemy dużą wilgotność powietrza. Duża zawartość wilgoci w troposferze przyczyni się również do rozwoju burz nad Polską, jednak dzisiejsze burze nie będą bardzo silne.

Dużo słońca, lecz lokalne burze pojawią się w piątek

Tak jak wspomniałem, nad Polską znów pojawi się sporo wilgoci w postaci gorących mas powietrza z południowego wschodu. Jednak brak czynników wspomagających konwekcję sprawi, że burze dziś w kraju nawet jeśli się pojawią, to nie powinny być silne. Pogoda na 26 sierpnia największe ryzyko rozwoju burz przyniesie na krańcach zachodnich Polski. Słabe, izolowane i krótkotrwałe burze pojawiać mogą się dziś również na wschodzie kraju, jednak ryzyko ich wystąpienia jest minimalne.

Pogoda na 26 sierpnia. Mapa ostrzeżeń przed burzami Polscy Łowcy Burz
Pogoda na 26 sierpnia. Ostrzeżenia przed burzami PŁB

Powyżej mapa ostrzeżeń przed burzami wydana przez Polskich Łowców Burz. Potwierdza to słowa, które napisałem powyżej. Nieco lepiej zorganizowane burze pojawią się wzdłuż zachodniej granicy kraju. Na wschodzie ryzyko wystąpienia burz jest zdecydowanie mniejsze. Dzisiejsze burze nie będą niosły bardzo groźnych zjawisk pogodowych. Pogoda na 26 sierpnia nie przyniesie silnego wiatru, jednak ten będzie dziś odczuwalny. Wiatr wiejący z prędkością do 30-40 km/h pojawi się we wschodniej i centralnej Polsce. Oczywiście, lokalnie podczas przechodzenia burz porywy wiatru będą silniejsze. Ciśnienie atmosferyczne minimalnie spada. Dziś o poranku barometry wskazują 1015 hPa, by w nocy z piątku na sobotę wskazywać w okolicach 1010 hPa.

Podsumowując, pogoda na 26 sierpnia przyniesie nam bardzo dużo słońca i bezchmurnego nieba. Będzie bardzo gorąco, termometry we wschodniej połowie kraju pokazywać będą ponad 30 stopni, więc piątek będzie kolejnym dniem z upałem w Polsce. Po południu burze mogą pojawić się w pasie zachodniej Polski. Słabe burze możliwe są również na wschodzie, jednak ryzyko ich wystąpienia będzie znikome. Cieszmy się taką pogodą, gdyż początek przyszłego tygodnia przyniesie już zmiany. Nadchodzi ochłodzenie i więcej opadów.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk