Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda zmieni się gwałtownie. Silny front burzowy coraz bliżej Polski. Wydano alerty 2 stopnia

Groźna pogoda dziś w Europie. Burze i ochłodzenie nadchodzą do Polski

Pogoda w naszym regionie znów robi się groźna. Niszczące burze prognozowane są dziś u naszych zachodnich sąsiadów. Burze po południu i wieczorem dojdą również do naszego kraju, lecz jeszcze dziś nie powinny być groźne. Na dzisiejszą dobę dla Europy wydano alerty pogodowe drugiego stopnia.

Groźna pogoda dziś w Europie

Pogoda w większości regionów kraju nie będzie dziś groźna. Podczas gdy w wielu regionach kraju odpoczywamy od burz, na zachód od kraju prognozowane są dziś silne burze i nawałnice. Synoptycy organizacji ESTOFEX wydali ostrzeżenia 1 stopni dla wielu regionów kontynentu.

Niebezpieczna pogoda w Europie 26 sierpnia
Pogoda będzie dziś niebezpieczna w Europie

Na powyższej mapie ostrzeżeń pojawiły się również alerty 2go stopnia. Dotyczą one regionów wschodnich Hiszpanii oraz pogranicza hiszpańsko-francuskiego. Bardzo groźne burze wystąpią również w pasie od Włoch po całe terytorium Niemiec. Pogoda będzie również groźna w Grecji, na Bałkanach, czy w Turcji. Groźna pogoda wynika dziś z obecności systemu frontów nad Europą. Pisałem o tym w porannej prognozie pogody na 26 sierpnia.

Groźne burze dziś w Europie na froncie atmosferycznym
Groźne burze na froncie atmosferycznym w Europie

System frontów widać doskonale na mapie synoptycznej z dzisiejszego poranka. System frontów łączy niż skandynawski z obszarem niskiego ciśnienia, jaki przyniesie dziś silne burze Na Półwyspie Iberyjskim. W godzinach popołudniowych w piątek front jest już nad terytorium Niemiec i to właśnie tu pogoda dziś będzie znów groźna.

Intensywny rozwój burz na zachód od kraju

Mamy wczesną porę doby. Nad regionem zalega gorące, zwrotnikowe powietrze więc o tej porze warstwy hamujące konwekcję są jeszcze dość silne. Mimo tego na zachód od Polski już w tej chwili wybuchają burze. Na ten moment są to izolowane komórki burzowe, jednak charakteryzują się one bardzo dużą aktywnością elektryczną.

Gwałtowny rozwój burz wczesnym popołudniem nad Europą
Gwałtowny rozwój burz nad Europą

Podczas gdy konwekcja nad Niemcami ma na ten moment charakter izolowanych komórek, tak groźnie wygląda sytuacja w Turcji. Tutaj burze już teraz zorganizowały się w większy klaster, w kolejnych godzinach układ ten będzie z pewnością przynosił nawalne opady deszczu w regionie. Uwagę zwracam również na izolowaną superkomórkę w centralnych Włoszech. Tu dużym zagrożeniem są opady dużego gradu. Wróćmy jednak w nasz region, sprawdźmy kiedy front z burzami dotrze do Polski.

Groźna pogoda w weekend nad Polską?

Na wstępie zobaczmy prognozę synoptyczną na sobotę. Widać, że front, który niesie załamanie pogody będzie już bardzo blisko granic Polski. Nad naszym krajem prawdopodobnie znajdzie się jutro przedfrontowa zbieżność wiatru, na której dojdzie do rozwoju burz. Czy pogoda w weekend będzie w Polsce groźna? Wiele wskazuje na to, że w naszym kraju nie rozwiną się burze tak silne jak choćby dziś na zachodzie. Jednak szczegóły podamy w sobotniej i niedzielnej prognozie konwekcyjnej. Z pewnością lokalnie zjawiska burzowe będą intensywne. Nie chcę jednak określać już teraz gdzie w weekend burze będą najsilniejsze.

Groźne zjawiska na froncie atmsoferycznym
Pogoda będzie groźna za sprawą systemu frontów atmosferycznych

Jednak zmiany w pogodzie jakie przed nami to nie tylko silniejsze burze nad Polską i w regionie. Wraz z frontem do Polski dotrze znaczne ochłodzenie. Podczas gdy dziś w całym kraju panuje upał, w kolejnych dniach sytuacja ta zmieni się dość mocno. Jeszcze w sobotę gorąco będzie w całym kraju, poza krańcami zachodnimi. Jednak niedziela przyniesie już duży kontrast termiczny nad krajem. W czasie, gdy na wschodzie termometry wciąż pokazywały będą ponad 30 stopni, na zachodzie będą miejsca, w których temperatura spadnie poniżej 20 stopni.

Pogoda przyniesie ochłodzenie w najbliższych dniach
Pogoda w weekend przyniesie ochłodzenie

Niestety wraz z nadejściem frontu atmosferycznego w kraju nie przybędzie opadów wielkoskalowych o charakterze ciągłym. Owszem, przed nami sporo opadów pochodzenia konwekcyjnego, zwłaszcza na zachodzie kraju. Jednak jak wielokrotnie podkreślałem, do poprawy sytuacji hydrologicznej w kraju potrzebne są opady ciągłe. Opady burzowe i konwekcyjnie są bardzo lokalne, nie mają większego wpływu na stan rzek i wód gruntowych na większym obszarze Polski.

Podsumowując, pogoda jest i będzie dziś groźna na zachód od Polski. Wieczorem i w nocy burze, lokalnie intensywne pojawia się na krańcach zachodnich kraju. Już teraz pogoda zaczyna być groźna za naszymi zachodnimi granicami. W weekend front dotrze do Polski, przynosząc ochłodzenie na przyszły tydzień. O tym gdzie w w weekend wystąpią silniejsze burze napiszemy w konwekcyjnych prognozach, które zamieszczamy codziennie przed południem na stronie głównej portalu.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk