Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 27 sierpnia 2022. Ostatni gorący dzień, ale lokalnie silne burze

Pogoda na 27 sierpnia 2022. Wyokie temperatury, burze i nawałnice nad Polską

Sobota nie przyniesie nam jeszcze większych zmian w pogodzie w Polsce. Co prawda chłodny front atmosferyczny, który przyniesie załamanie pogody już kolejnej doby jeszcze dziś wpływał będzie tylko na regiony zachodnie kraju. Pogoda na 27 sierpnia przyniesie nam wysokie temperatury, dużo słońca w kraju, a burze wystąpią tylko na południu i zachodzie.

Pogoda na 27 sierpnia. Zbieżność wiatru nad Polską
Pogoda na 27 sierpnia. Zbieżność wiatru nad Polską

Powyżej mapa synoptyczna Europy na dzisiejsze wczesne popołudnie. Widać tu trzy ośrodki niskiego ciśnienia, które decydowały będą jaka pogoda panowała będzie dziś w znacznej części Europy. Są to kolejno, niż skandynawski i dwa płytsze ośrodki niżowe. Jeden z nich znajdzie się dziś na granicy Polski i Niemiec Centrum drugiego płytkiego niżu znajdowało będzie się dziś nad Półwyspem Iberyjskim. Niże te łączy system frontów atmosferycznych. To właśnie w strefie wpływu frontów pogoda na 27 sierpnia przyniesie groźne zjawiska atmosferyczne. Dotyczy to części kraju, jednak o tym poniżej.

Pogoda na 27 sierpnia. Jeden z ostatnich tak ciepłych dni

Do kraju wciąż napływa gorące, wilgotne powietrze z południowego wschodu. W związku z tym temperatury w kraju znów przekroczą dziś trzydzieści stopni Celsjusza. Poniżej prognoza temperatury na dzisiejszy dzień.

Prognoza temperatury dla Polski na sobotę 27 sierpnia 2022
Pogoda na 27 sierpnia. Prognoza temperatury dla Polski

Jak widać, najcieplej znów będzie na wschodzie i w centrum kraju. Lokalnie termometry pokażą dziś w tych regionach do 33 stopni Celsjusza. Ponad trzydzieści stopni wskażą również termometry na południowym wschodzie. Podczas, gdy upał trwał będzie dziś w wielu regionach kraju, do dzielnic zachodnich zbliża się chłodny front atmosferyczny. Przyniesie on burze i spadek temperatury w drugiej części dnia (burze występują na zachodzie od rana). Po południu na krańcach zachodnich słupki rtęci wskazywać mogą w okolicach 20 stopni Celsjusza.

Burze dziś wystąpią w części kraju

We wstępie wspominałem, że front chłodny zacznie wpływać na aurę w zachodniej części kraju. Pogoda na 27 sierpnia przyniesie na zachodzie sporo dynamicznych i lokalnie groźnych zjawisk atmosferycznych. Już od godzin porannych na Dolnym Śląsku występują wyładowania atmosferyczne. W kolejnych godzinach, zwłaszcza po południu i wieczorem burz nad zachodnią i południowo zachodnią Polską będzie przybywać. Poniżej zamieszczam mapę ostrzeżeń przed burzami wydaną przez Polskich Łowców Burz.

Pogoda na 27 sierpnia przyniesie burze w części Polski
Ostrzeżenia przed burzami na sobotę 27 sierpnia

Artur Surowiecki z PŁB wydał pierwszy stopień ostrzeżenia przed burzami dla całej zachodniej i południowo zachodniej Polski. Najsilniejszych zjawisk burzowych spodziewamy się dziś zwłaszcza na terenach podgórskich Dolnego Śląska, oraz na Śląsku i Podhalu. Silniejsze burze mogą wkroczyć do kraju w godzinach popołudniowych również znad Niemiec. Stąd ostrzeżenia dla krańców zachodnich Polski. Gdzie jest obecnie burza sprawdzamy oczywiście w radarze burz i opadów. Zjawiska burzowe przynosiły będą dziś przede wszystkim intensywne opady deszczu, lokalnie spaść może grad do 2-3 cm średnicy. Na północnym zachodzie, gdzie burze mogą organizować się w większe klastry konwekcyjne, istnieje spore ryzyka dużych sum opadowych. Lokalnie burze przynieść mogą dziś nawet kilkadziesiąt mm opadu na metr kwadratowy.

Pogoda na 27 sierpnia nie przyniesie silniejszych porywów wiatru na wschodzie, północy i w centrum kraju. Na obszarach zagrożonych zjawiskami burzowymi wiatr oczywiście wystąpić dziś może. W burzach porywy wiatru sięgać dziś mogą 80 km/h. Ciśnienie atmosferyczne wciąż na stałym poziomie. Przez całą najbliższą dobę barometry w kraju wskazywały będą 1010 hPa. Podsumowując dzisiejszą prognozę pogody. Większość Polski dziś z dobrą, letnią i gorącą aurą. Czeka nas dużo słońca i bezchmurnego nieba. Pogoda będzie gorsza na zachodzie i południu kraju, gdzie za sprawa zbliżającego się frontu i zbieżności wiatru dojdzie do rozwoju burz. Szczegółową prognozę konwekcyjną przygotujemy dla Was jeszcze przed południem. Odwiedzajcie stronę główną portalu. Tam zawsze świeże aktualności pogodowe.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk