Gwałtowna zmiana pogody przed nami. Upał, który dotarł ze wschodu ustąpi. Oczekiwane tąpnięcie temperatury w Polsce. Pojawi się znów więcej opadów oraz lokalne burze.
Gwałtowna zmiana pogody przed mieszkańcami Polski. Ostatnie dni upalne w sierpniu przed nami
Od początku bieżącego tygodnia upał rozszerza się nietypowo od wschodu, południowego-wschodu. Nietypowo od naszych wschodnich sąsiadów dociera powietrze zwrotnikowe. Najwięcej dni upalnych do końca bieżącego tygodnia pojawi się na wschodzie. Następnie czeka nas gwałtowna zmiana pogody. Upał wycofa się z kraju, wzrośnie aktywność burzowa. Bardzo nietypowo pas najwyższych temperatur rozpościera się od kilku dni na wschodzie i w centrum kraju. Upał na stacjach synoptycznych widzimy np. na mapie poniżej. Wyraźnie chłodniej jest wzdłuż gmin nadmorskich oraz na zachodzie, gdzie temperatury są typowe dla dnia gorącego.
Temperatura zanotowana w drugiej części dnia na stacjach IMGW-PIB, 25.08.2022 w Polsce
Płynie do nas coraz suchsze powietrze ze wschodu, południowego-wschodu. Widać to po spadku temperatury punktu rosy
Należy zwrócić również uwagę na postępującą adwekcje coraz suchszego powietrza ze wschodu. Wyraźnie spada temperatura punktu rosy, co ma związek z niższą wilgotnością masy, która zaczyna płynąć od wschodu. Na stacjach synoptycznych, dopplerowskich zobrazowaniach radarowych można dziś dostrzec zjawisko dry line przechodzące ze wschodu na zachód. Jest to nic innego jak granica, która oddziela wilgotną masę powietrza od suchej. Detekcje suchej linii przeprowadza się głównie po wartościach temperatury punktu rosy. Spadek wilgotności przekłada się mniejsze odczucie parności powietrza. Dlatego też na wschodzie i centrum ten upał nie jest aż tak bardzo uciążliwy ze względu na dużą mniejszą wilgotność masy niż w ostatnich dniach.
Temperatura punktu rosy w Polsce, 25 sierpnia 2022 na stacjach synoptycznych
W czwartek burze są mniej powszechne nad Polską
Przy dużej insolacji w sierpniu, wysokiej temperaturze obserwujemy silne parowanie. Burze, które pojawiają się nad Polską w ostatnich dniach mają związek z napływem powietrza znad Morza Czarnego. Formują się na lokalnych strefach zbieżności wiatru. Dziś aktywność burzowa jest znacznie mniejsza niż w poprzednich dniach co ma związek ze słabszymi procesami wspomagającymi konwekcje oraz obecnością suchych warstw powietrza. Wygląda jednak na to, że dni upalne są już policzone i pod koniec trzeciej dekady sierpnia wystąpi gwałtowny spadek temperatury w całym kraju.
Prognozowana anomalia temperatury na wysokości 2 metrów n.p.g na 26.08.2022, 12Z według GFS, uwzględniając okres bazowy 1981-2010
Sierpień zapisze się jako wyjątkowo ciepły w Polsce
Druga połowa bieżącego tygodnia przynosić ma wartości powyżej normy wieloletniej w całej Polsce. Spodziewane są wartości powyżej normy wieloletniej dla tego konkretnego okresu sierpnia. Temperatura do niedzieli będzie przeważnie wyższa o 3°C/8°C od normy klimatologicznej dla okresu referencyjnego 1991-2020. Pojawiać będą się również okresami silne burze, lecz ograniczone obszarowo i nie poprawiające zbytnio sytuacji hydrologicznej. Jednak już w sobotę od zachodu rozpocznie się proces wypierania gorącej masy powietrza przez chłodniejszą polarnomorską. Widzimy, że już w poniedziałek wartości spadną w całym kraju i upał nigdzie już nie wystąpi. Od wtorku temperatura ma być w normie wieloletniej, natomiast ostatni dzień sierpnia może przynieść temperaturę poniżej średniej dla tego dnia względem normy wieloletniej.
Gwałtowny spadek temperatury w prognozach. Prognozowana anomalia temperatury za okres od 25.08.2022 do 31.08.2022 wraz ze średnią za okres 7 dni. Widzimy, że czeka nas niezwykle przyjemna końcówka lata meteorologicznego. Już 1 września 2022 rozpocznie się meteorologiczna jesień. Astronomiczna ponad trzy tygodnie później
Średnia obszarowa temperatura nawet powyżej 2 stopni dla sierpnia 2022 w Polsce
Nie ulega już wątpliwości, że sierpień zakończy się jako miesiąc ciepły, a miejscami nawet bardzo ciepły. Szczególnie wysoka anomalia zostanie odnotowana prawdopodobnie na północy. Średnia obszarowa dla całej Polski ma osiągnąć ponad 2°C. Najchłodniej w mijającym miesiącu było w południowej części naszego kraju. Jeśli chodzi o opady, to są one mocno zróżnicowane i nierównomierne obszarowo co wynika z dominacji opadów burzowych. Są jednak miejsca, gdzie przekroczona została norma opadowa kilkukrotnie i wystąpiły rozległe podtopienia.
Prognoza anomalii miesięcznej za okres od 1.08.2022 do 31.08.2022 względem okresu bazowego 1991-2020 dla Polski
Kolejny dzień z upałem przypadnie na 26 sierpnia 2022. Wtedy to upalna aura objąć powinna przeważający obszar Polski. Termometry pokażą przeważnie od 30°C do 33°C. Chłodniej może być na Suwalszczyźnie, jak i też nad samym morzem miejscami oraz w rejonach podgórskich i górskich. W miejscach, gdzie pojawi się więcej chmur i lokalne opady konwekcyjne wartości mogą okazać się niższe.
Prognozowana maksymalna temperatura na 26.08.2022, 15 UTC według modelu GFS
Sobota przyniesie jeszcze upał na przeważającym obszarze Polski. Jednak od zachodu zacznie wkraczać front chłodny z opadami i burzami
Jednak już w nadchodzący weekend rozpocznie się gwałtowny proces wypierania gorącej masy powietrza ze wschodu, południowego-wschodu Starego Kontynentu. Wygląda na to, że to właśnie sobota będzie ostatnim dniem w mijającym miesiącu z tak rozległym obszarem upału. Jednak od zachodu wkroczy front chłodny z opadami i burzami. Wzrost temperatury w ciągu dnia może hamować miejscami zachmurzenie o charakterze konwekcyjnym i burze, dlatego też miejscami wartości okażą się niższe. Chłodniej pomijając obszary podgórskie w tym czasie, poniżej progu upału może być na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku oraz na Pomorzu Zachodnim częściowo. Burze najbardziej prawdopodobne są w drugiej części dnia, ale będą to zjawiska na ogół lokalne.
Temperatura maksymalna, 27 sierpnia 2022, 18 UTC według modelu GFS
Proces wypierania gorącej masy będzie gwałtowny nad Polską
W weekend strefa frontowa ma kontynuować wypieranie rozgrzanej masy powietrza. W obrębie frontu oraz na jego przedpolu, w strefach zbieżności wiatru, w których nagromadzi się więcej wilgoci. Pod wpływem siły wyporu utworzą się lokalne ośrodki burzowe. Bardzo ciepłe odsuwane ma być dalej na wschód. Ostatni dzień weekendu przyniesie miejscowy upał tylko na wschodzie. Na pozostałym obszarze naszego kraju temperatura spadnie poniżej progu upału, a nawet dnia gorącego.
Gwałtowna zmiana pogody. Prognozowana maksymalna temperatura na 28.08.2022, 15 UTC według modelu GFS
Opady mają przemieszczać się w niedzielę z zachodu na wschód. Proces wypierania gorącej masy zwrotnikowej będzie gwałtowny. Niektóre z burz będą gwałtowne w Polsce.
Gwałtowna zmiana aury. Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opadów na 28.08.2022, 12 UTC według modelu ECMWF
Gwałtowna zmiana pogody. Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opadów na 28.08.2022, 15 UTC dla Polski
Nie ulega już wątpliwości, że przełom sierpnia i września będzie znacznie chłodniejszy. Napłynie znacznie chłodniejsze powietrze polarnomorskie. Wartości na termometrach w klatkach meteorologicznych mają być poniżej progu upału, a często nawet dnia gorącego. Zrobi się przyjemnie chłodniej po dość długim w wielu regionach gorącym okresie w pogodzie. Na ogół termometry pokażą od 20°C do 26°C, ale w pierwszych dniach nowego miesiąca temperatura okresami w ciągu dnia ma być nawet poniżej 20°C. Może pojawić się również więcej opadów, a czasem prawdopodobne są nawet lokalne burze. Analizując prognozy średnio i długoterminowe, nie widać w nich na ten moment trendu do powrotu upałów Polski. Wartości na termometrach mają być przeważnie na umiarkowanym, a czasem niskim poziomie. Nie można jednak wykluczyć, że sporadyczne i rzadsze niż w sierpniu upały wystąpią w dziewiątym miesiącu roku. Wkrótce podamy więcej informacji na łamach portalu.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
3 komentarze do “Gwałtowne załamanie pogody przed nami. Upał ustąpi. Czeka nas tąpniecie temperatury, opady i burze w Polsce”
Możliwość komentowania została wyłączona.