Pogoda na noc czwartku na piątek. Miejscami będzie to tropikalna noc, lecz nie na dużym obszarze Polski. Burze będą na ogół zanikać, lokalnie rozwiną się mgły
Pogoda. Zaczęło dziś płynąć do Polski coraz suchsze powietrze ze wschodu. Wystąpił klasyczny dry line
W czwartek zgodnie z naszymi prognozami obserwowaliśmy zdecydowanie mniejszą aktywność burzową niż w minionych dniach. Miało to związek z napływem znacznie suchszej masy nad większy obszar Polski, zdecydowanie mniejszym obszarem stref zbieżności wiatru, w których dochodziło do akumulacji wilgoci. Pod wpływem wymuszenia unoszenia, ciepłego wilgotnego i niestabilnego powietrza tworzyły się burze termiczne.
Na przeważającym obszarze Polski noc z czwartku na piątek nie przyniesie groźnych zjawisk atmosferycznych. Pogoda będzie w większości regionów stabilna. Burze, ale o mniejszym natężeniu niż wieczorem są możliwe na zachodzie i południowym-zachodzie naszego kraju po zachodzie słońca. Będą jednak słabnąć i zanikać z biegiem nocy.
Aura wieczorem lokalnie stała się dynamiczna w Polsce
Korzystając z okazji, nie sposób nie wspomnieć o burzach, które pojawiły się późnym popołudniem i wieczorem na południowym-zachodzie Polski. Rozwinęły się na tym obszarze typowe burze termiczne na lokalnych strefach konwergencji wiatru dolnego. Na zobrazowaniach satelitarnych można dostrzec, że silnie rozbudowane w pionie komórki burzowe rzuciły cień znad zachodniej części Opolszczyzny oraz wschodnich rejonów Dolnego Śląska aż po ukraiński Lwów. Zatem cień odległej burzy znad południowo-zachodniej Polski można było zobaczyć nie tylko z Polski, ale również z Ukrainy. Jest on rzucany nawet nie tyle na Ziemię, co głównie na wyższe, zapylone warstwy atmosfery.
Pogoda. Zdjęcie satelitarne w spektrum widzialnym wraz z nałożonymi wyładowaniami atmosferycznymi, które dobrze obrazują komórki burzowe na południowym-zachodzie Polski i rzucony cień na południowy-wschód
Pogoda. Cień z silnie rozwiniętych chmur burzowych dotarł aż w rejon Lwowa, pokonując w przybliżeniu 510 km
Od wielu dni dociera do nas powietrze ze wschodu, południowego-wschodu
Sytuacja synoptyczna od dłuższego czasu nie ulega większym zmianom od wielu dni. Dlatego, że znajdujemy się pomiędzy wyżem znad północno-zachodniej Rosji a obszarem obniżonego ciśnienia z ośrodkiem w rejonie Morza Czarnego oraz Bałkanami. Taka konfiguracja pola ciśnienia nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami wpływa na napływ wyjątkowo gorącej masy ze wschodu, południowego-wschodu o cechach zwrotnikowych.
Pogoda. Prognozowane ciśnienie na 26.08.2022, 00Z dla Europy i obszarów przyległych według modelu GFS
Burze w nocy możliwe będą na północy, zachodzie i południowym zachodzie. Na ogół w godzinach wieczornych stopniowo zanikają, może im jeszcze towarzyszyć deszcz do 10 mm. Nieco dłużej burze utrzymają się na krańcach południowo-zachodnich, tam też opady będą większe, do około 15 mm. Porywy wiatru nie powinny przekraczać 60 km/h. Można je śledzić na radarach i detektorach online.
Noc z czwartku na piątek przyniesie zachmurzenie małe i umiarkowane. Miejscami na zachodzie i północy oraz na krańcach południowych zachmurzenie duże i tam przelotne opady deszczu, lokalnie burze. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 15 mm. Jednak nad ranem lokalnie mgły ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura minimalna od 14°C do 19°C, lokalnie około 20°C/21°C, w dolinach karpackich od 9°C do 13°C. Wiatr na ogół słaby, wschodni i północno-wschodni. W czasie burz porywy wiatru do 60 km/h.
Prognozowana minimalna temperatura na 26.08.2022, 03Z według modelu ICON
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC