Pogoda na noc z piątku na sobotę. Prognozowana wysoka temperatura, lokalne burze i mgły w naszej części Europy.
Postępują zmiany w polu ciśnienia i geopotencjału. Wpłynie to na pogodę w całej Polsce w kolejnych dniach
Już od czwartku rozpoczął się zauważalny proces zmian pola ciśnienia i geopotencjału. W ostatni weekend sierpnia dokonać ma się istotna wymiana masy powietrza na chłodniejszą polarnomorską. Odetchniemy w przyszłym tygodniu od wysokich temperatur, groźnych burz i niebezpiecznych warunków pogodowych.
Podczas nadchodzącej nocy Polska będzie pomiędzy wyżem znad Federacji Rosyjskiej a zatoką niżową znad zachodniej i południowej części Starego Kontynentu. Dodatkowo na krańcach zachodnich naszego kraju zaznaczy się linia zbieżności wiatru poprzedzająca zbliżający się front chłodny. Na tej zbieżności wiatru pola wiatru mogą być dogodne warunki do występowania nocnych burz. Bieżące położenie opadów i burz online.
W sobotę rozpocznie się stopniowa zmiana aury od zachodu Polski. Wypierane ma być w kierunku wschodnich powietrze zwrotnikowe
W sobotę obserwować będziemy proces wypierania gorącej masy powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Temperatura spadnie zwłaszcza wzdłuż województw zachodnich. Jednak na pozostałym obszarze jeszcze utrzyma się kompleks pogody dnia dzisiejszego z dokuczliwym upałem.
Noc z piątku na sobotę z lokalnymi burzami na zachodzie, południowym-zachodzie Polski
W nocy z soboty na niedzielę strefa burz nadal będzie zaznaczać się głównie w zachodniej i południowo-zachodniej części kraju. Na skalę synoptyczną rozwój konwekcji wspomoże zatoka niżowa, w ciepłej i wilgotnej masy powietrza wraz z linią zbieżności. Co więcej podstawowym zagrożeniem związanym z burzami będą silne opady deszczu, które miejscami wyniosą 25-35 mm, początkowo lokalnie na dolnym Śląsku około 40 mm. Różnica ciśnienia ma być niewielka. Dlatego też w słabych warunkach kinematycznych, burze będą izolowane lub wielokomórkowe i niemal stacjonarne. Dlatego też sumy opadów lokalnie mogą być dość wysokie. Oprócz opadów mogą generować grad oraz porywy wiatru do 70 km/h. Burze mogą utrzymywać się niemal całą noc, ustępując bliżej godzin porannych.
Pogoda. Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB)
Noc z piątku na sobotę przyniesie zachmurzenie małe i umiarkowane. Natomiast na zachodzie i początkowo na północnym wschodzie miejscami duże z przelotnymi opadami deszczu. Ponadto na zachodzie lokalnie burze, początkowo z możliwym gradem. Prawdopodobna lokalna wysokość opadów w czasie burz od 15 mm do 25 mm. Szczególnie na zachodzie, głównie nad ranem, miejscami mgły ograniczające widzialność do 300 m, nad morzem lokalnie do 100 m. W najchłodniejszej części temperatura minimalna od 14°C do 18°C, chłodniej w dolinach górskich od 10°C do 13°C, cieplej miejscami nad morzem około 20°C. Wiatr na ogół słaby, z kierunków wschodnich. W czasie burz możliwe porywy wiatru do 60-70 km/h.
Pogoda. Prognozowana minimalna temperatura powietrza na 27.08.2022, 03Z według modelu ICON
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC