Przeważający obszar Polski znajdzie się dziś w polu podwyższonego ciśnienia atmosferycznego znad wschodniej Europy. Dlatego na przeważającym obszarze Polski nadal będzie utrzymywać się gorący i upalny strumień zwrotnikowej masy powietrza z bardzo pogodną oraz słoneczną, suchą pogodą. Jednak od zachodu i północy będzie jednak postępować pogorszenie pogody i przejściowe ochłodzenie związane z frontem chłodnym, generującym przelotne, punktowo intensywne opady deszczu i lokalne burze, także w strefie dolno-troposferycznej linii zbieżności wiatru.
Sytuacja baryczna na 30.08.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD
Burze i wkraczający front
W piątek na obszarze od Warmii i Pomorza, przez zachodnią Wielkopolskę i Ziemię Lubuską po zachodnią część Dolnego Śląska zachmurzenie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Czasami, szczególnie po południu, przelotne opady deszczu i umiarkowane oraz gwałtowne burze. Prognozowana wysokość opadów do około 30-50 mm. Natomiast na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie małe, lokalnie umiarkowane. W najcieplejszym momencie dnia na przeważającym obszarze od 28°C do 33°C. Niższe wartości północnym zachodzie w strefie brzegowej i tam termometry pokażą zaledwie od 21°C do 24°C. Wiatr będzie na ogół słaby, południowo wschodni, wieczorem od zachodu kraju skręcający na północno zachodni i północny. Podczas burz możliwe porywy wiatru do około 70-90 km/h. Możliwy grad o średnicy 1-3 cm.
Prognoza burzowa na 30 sierpnia 2024 (IMGW-PIB) dla Polski
Dynamiczna aura w kraju
Rozwój burz początkowo może być hamowany przez wysoki poziom kondensacji chmur (LCL). Aczkolwiek sytuacja pogodowa zacznie zmieniać się późnym popołudniem i wieczorem. Rozwijać mają się dziś pojedyncze, izolowane burze, które z biegiem godzin zaczną łączyć się w klastry wielokomórkowe. Podstawowym zagrożeniem okażą się opady burzowe sięgające 30-40 mm, ale miejscami nawet 45-60 mm. Miejscami burze mogą powodować zalania i podtopienia. Burze mogą generować także silne podmuchy wiatru dochodzące do 60-90 km/h, miejscami nawet do 100 km/h. Zjawiska burzowe będą występować szczególnie w godzinach wieczornych i nocnych, szczególnie aktywne w pierwszej połowie nocy. Niskie ryzyko burz wewnątrzmasowych będzie dziś na południu i miejscami na południowym wschodzie. Jednak w pierwszej części dnia mogą być obserwowane na północnym zachodzie i częściowo zachodzie w godzinach około południowych.
⚠️UWAGA⚠️
‼️NOWE OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE #IMGW‼️
⛈Burze 1°
Na północnym zachodzie prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h. Lokalnie możliwy mały grad.
Szczegóły:https://t.co/DIkhkQRy0k pic.twitter.com/pl8EkagUsI
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) August 30, 2024
Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB) dla Polski
Chmury burzowe przemieszczać mają się dziś powoli z zachodu na wschód, czemu nie będzie sprzyjał słaby przepływ w pionowym profilu troposfery, nie pozwalając na ich lepszą organizację. Burze możliwe są dziś w rejonie Karpat i Roztocza. Tam jednak wysokość opadów w burzach nie przekroczy 5-10 mm. Spaść może także drobny grad i porywy wiatru nie przekroczą 50-55 km/h.
W nocy z piątku na sobotę strefa lokalnych burz i opadów konwekcyjnych przesuwać ma się na wschód. Szacuje się, że wysokość opadów burzowych dochodzić będzie do 15-35 mm. Ponadto wiatr nie powinien osiągać większych porywów wiatru niż 50-65 km/h, początkowo możliwy także grad.
Źródło: Fanipogody.pl, IMGW-PIB, dwd.de