Burze nagle uderzą w Polsce. Grad, silny wiatr i ulewy. Wiemy, gdzie wystąpi załamanie pogody

Burze znów pojawią się w naszej części Europy. Będą opady gradu, silny wiatr i ulewy. Wiemy, gdzie można spodziewać się silniejszych burz.

Dynamiczna pogoda na początku tygodnia w Polsce. Niewykluczone burze

We wtorek aura w kraju jest kształtowana przez ośrodki niżowe i rozległe pole niżowe z nimi związane. Jeszcze w pierwszej części dzisiejszego dnia zaznaczył się oddalający się na północny wschód cyklon, który przyniósł opady w północnej części kraju. Aczkolwiek dziś w drugiej części dnia od południa nasuwać zaczęła się strefa ciepłego frontu związana z następnym niżem wędrującym znad Włoch, jaki zaczyna przynosić opady deszczu i całkowite zachmurzenie. Pozostajemy jeszcze w dość cieplej masie polarnomorskiej. Istotna wymiana powietrza wykona się do końca następnego dnia w całej Polsce.

Wyż zacznie rozbudowywać się od zachodu. Pofalowany front na wschodzie

Środa przyniesie jeszcze dynamiczną aurę. Sytuacja pogodowa w kraju kształtowana będzie zarówno przez strefę falującego frontu nad wschodnimi dzielnicami, która związaną będzie z ośrodkiem niskiego ciśnienia Chappu znad południowej Europy, ale także rozbudowującym się klinem wysokiego ciśnienia znad Atlantyku oraz Wysp Brytyjskich o imieniu Ulla. Prognozy numeryczne wskazują, że najwięcej opadów deszczu ma występować od południa po regiony wschodnie oraz północno – wschodnie. Aczkolwiek z biegiem godzin wraz z napływem coraz suchszego powietrza zaczną postępowa rozpogodzenia w pasie zachodnim i na północy Polski. Nad naszym krajem będzie zalegać chłodna masa powietrza pochodzenia polarno-morskiego. Tylko z cieplejszą masą utrzymującą się jedynie na samych krańcach wschodnich oraz południowo – wschodnich, gdzie możliwe są burze nawet w drugiej części nadchodzącej nocy.

Sytuacja baryczna na 17.05.2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

dynamiczna pogoda i burze
Pofalowany front na wschodzie

W środę spodziewamy się na przeważającym obszarze Polski zachmurzenia całkowitego i dużego. Tylko większe przejaśnienia na północnym zachodzie kraju i tam bez opadów. Natomiast na pozostałym obszarze opady deszczu. Ponadto na południowym wschodzie opady deszczu o natężeniu umiarkowanym lub silnym i tu prognozowana wysokość opadów od 15 mm do 35 mm. Tylko na Podkarpaciu i gdzieniegdzie Lubelszczyźnie burze, a wysoko w Tatrach opady deszczu ze śniegiem. Na termometrach będzie zaledwie od 10°C w rejonach podgórskich i nad morzem, nieco cieplej, bo około 14°C w centrum, do 21°C na krańcach południowo-wschodnich. Głównie w rejonach podgórskich Karpat lokalnie spadek temperatury do około 8°C. Prędkość wiatru okaże się umiarkowana, nad morzem także dość silny, miejscami porywisty, północno-zachodni i północny. W  górach porywy wiatru do 60 km/h, w burzach do 70 km/h.

Zobacz też: Potężne załamanie pogody sunie do Polski. Ulewy przyniosą 40-70 mm deszczu w dobę. Możliwe silne burze

Prognoza burzowa na 17 maja 2023 według IMGW-PIB dla Polski

Burze nad Polską, 17 maja 2023 według IMGW-PIB

Burze okażą się miejscami silne, możliwe opady gradu

Z prognoz wynika, że burze formować mogą się jutro już od godzin porannych, bądź w drugiej części najbliższej nocy, lecz największa ich aktywność spodziewana jest na popołudnie oraz wczesny wieczór. Ośrodki burzowe przyjmować będą charakter izolowanych komórek, jak i też układów wielokomórkowych. Jednakże nie można wykluczyć również krótkotrwałych superkomórek. Podstawowym zagrożeniem okażą się opady burzowe, sięgające w zasięgu konwekcji do około 10-30 mm/h. Niewykluczone są też opady niewielkiego gradu (głównie na obszarach podgórskich i w górach).

Silne porywy wiatru w zasięgu konwekcji i ulewy

Porywy wiatru w zasięgu chmur Cb nie powinny przekraczać 70 km/h. Aczkolwiek istnieje niewielkie ryzyko wystąpienia zalążków trąb powietrznych. Spodziewamy się, że komórki burzowe przemieszczać mają się z południa na północ. Aczkolwiek z biegiem godzin korzystne warunki do inicjacji głębokiej wilgotnej konwekcji odsuwać mają się nad Ukrainę. Na skutek przechodzenia komórek burzowych, wysokość opadów powinna sięgać 20-30 mm. Nie można wykluczyć, że pojedyncze burze rozwiną się w Karpatach. Nie można wykluczyć, że będą wbudowane w opady wielkoskalowe, podnosząc akumulacje opadów w krótkim czasie. Zalecamy śledzić dane radarowe na bieżąco.

Prognoza burzowa na 17 maja 2023 dla Polski według IMGW-PIB

burze w kraju
Burze, 17 maja 2023 r. w Polsce

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl