Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Burze pojawią się w Polsce. Niż górny przyniesie załamanie pogody. Będą ulewy, krupa i śnieg


Burze wystąpią w środę nad Polską. Ośrodek górnego niżu przyniesie załamanie pogody. Będą ulewy i grad w kraju. Niewykluczone przelotne opady śniegu, mieszane i krupy lodowej oraz śnieżnej.

We wtorek nasz kraj znajduje się zasięgu układów niskiego ciśnienia od południa oraz wyżu Petra, jaki rozciąga się od północy Starego Kontynentu, co objawia się nad Polską zmiennym zachmurzeniem oraz okresowymi przelotnymi opadami deszczu. Dociera masa pochodzenia polarnego.

Burze wystąpią w środę nad Polską

W środę aurę w Polsce kształtować ma niewielka zatoka niżowa związana z ośrodkami znad Morza Czarnego. Dodatkowo nad obszarem naszego kraju przejdzie front atmosferyczny objawiający się wzrostem zachmurzenia do całkowitego oraz opadami deszczu, które miejscami okażą się silne, a na ogół słabe i umiarkowane. Możliwe są również wiosenne burze. W górnych warstwach troposfery zaznaczy się ośrodek górnego niżu wędrujący ze wschodu na zachód. Nie jest on widoczny na zwykłych mapach synoptycznych. Płynąć mają do nas wilgotne i chwiejne masy powietrza ze wschodu Europy.

Sytuacja baryczna na 19.04.2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

burze w Polsce
Burze pojawią się jutro w obrębie odciętego górnego niżu

Ośrodek górnego niżu spowoduje dynamiczną pogodę. Niewykluczone lokalne burze

W kwietniu zgodnie z prognozami warunki pogodowe są zmienne. Druga dekada kwietnia okazuje się znacznie cieplejsza od pierwszej, co pozwala na dalszą redukcje ujemnej anomalii temperatury. Sporo opadów atmosferycznych, ale także lokalne burze pojawią się w środę nad Polską. Nie można wykluczyć, że izoterma zero obniży się na tyle mocno, że pojawiają się opady krupy śnieżnej, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. Na szczęście na nizinach nie będzie warunków do utrzymania się białego puchu.

Strefa opadów związana z niżem górnym przejdzie ze wschodu na zachód. Nie jest to ośrodek, który widoczny jest w dolnych warstwach troposfery Dodatkowo kolejny raz w tym miesiącu pojawią się punktowe burze. Ośrodek górnego niżu wypełniony będzie chłodniejszym powietrzem, w którym wystąpią dogodne warunki do rozwoju głębokiej, wilgotnej konwekcji. Niektóre chmury Cb wypiętrzą się na tyle wysoko, że wygenerują wyładowania atmosferyczne.

Prognoza anomalii w polu geopotencjału na wysokości 500 hPa na 19 kwietnia 2023, 12Z w oparciu o model ECMWF dla Europy i obszarów przyległych

zmienna pogoda w kraju
Górny niż nad Polską

Burze możliwe w środę nad Polską. Kropla chłodu w naszej części Europy

Cechą charakterystyczną górnych niżów jest to, że są one wypełnione chłodniejszym powietrzem w środkowych i górnych warstwach troposfery. Nazywane one są także środkowo-troposferycznymi kroplami chłodu. Pomiędzy dolną a środkową troposferą wystąpi jutro stromy gradient temperatury. Niż przemieści się od północnego wschodu na zachód, południowy zachód.Spodziewane są w obrębie tego niżu dogodne warunki do rozwoju zjawisk burzowych. Opady krupy lodowej/śnieżnej, drobnego gradu są jak najbardziej prawdopodobne z uwagi na nisko położoną izotermę zero.

Zobacz też: Morderczy upał w kwietniu. Nawet 51 stopni Celsjusza. Rekordy temperatury na wschodzie

Opady atmosferyczne przeważnie o charakterze konwekcyjnym przemieszczać mają się w środę ze wschodu na zachód naszego kraju. Gdzieniegdzie pojawią się nawet lokalne burze. Jutro padać ma na obszarze całej Polski i przeważać mają opady konwekcyjne. Przejściowo na północy i zachodzie możliwe są krótkotrwałe opady mokrego śniegu, deszczu ze śniegiem w związku z nisko położoną izotermą zero stopni. Przyrost pokrywy śnieżnej możliwy jest głównie w Sudetach oraz wysoko w Tatrach.

Burze w kraju

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 19 kwietnia 2023, 06 UTC według modelu ECMWF dla Polski

burze w Polsce
Sporo opadów, jak i też lokalne burze w Polsce

Niżowa pogoda na koniec drugiej dekady kwietnia

W ostatni dzień drugiej dekady kwietnia burze są możliwe miejscami na wschodzie, centrum, częściowo południu i zachodzie. Nie będą to gwałtowne zjawiska, ale lokalnie opady niewielkiego gradu, silne ulewy i opady krupy są prawdopodobne. Jednak z uwagi na niepewną sytuacje i rozbieżności pomiędzy modelami szczegółową prognozę konwekcyjną opublikujemy jutro.

Burze w kraju. Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 19 kwietnia 2023, 09 UTC według modelu ECMWF

Widzi ECMWF niewielkie opady śniegu

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 19 kwietnia 2023, 12 UTC według modelu ECMWF-HRES dla Polski

burze nad Polską
Burze w Polsce

Prognoza ciśnienia, opadów i zachmurzenia na 19 kwietnia 2023, 15 UTC według modelu europejskiego ECMWF

burze w kraju
Górny niż przyniesie dynamiczną pogodę 19 kwietnia 2023 r.

Prognoza wysokości opadów na okres od 18.04.2023 r. 00Z do 20.04.2023 r. według modelu ECMWF

Stabilizacja pogody na kilka dni w trzeciej dekadzie kwietnia. Główny wpływ na pogodę ma mieć wyż z północy kontynentu. Pojawi się dużo chwil ze Słońcem i brak opadów

Po przejściu niżu górnego rozpocznie się adwekcja cieplejszej masy powietrza ze wschodu. Dlatego już na początku trzeciej dekady kwietnia temperatury wyraźnie wzrosną. Niż górny odsunie się nad Niemcy. Jego miejsce zajmie klin wyżu znad Skandynawii, który ustabilizuje warunki pogodowe na kilka dni. Termometry pokażą nawet 16°C/21°C. Szczególnie ciepło powinno być w okresie od 20.04.2023 r. do 23.04.2023 r. Nocne i poranne przymrozki są możliwe jednak lokalnie na północy i zachodzie. Głównie przy gruncie, znacznie rzadziej na 2 metrach. Większe ochłodzenie jest możliwe w przyszłym tygodniu i wtedy ponownie nocami możliwe są przymrozki.

Prognoza temperatury maksymalnej i minimalnej na okres od 19.04.2023 r. do 28.04.2023 r. według WRF-GFS Medium

duże ochłodzenie w Polsce
Ponad 20 stopni widać w prognozach na trzecią dekadę kwietnia, ale potem znów zrobi się chłodniej pod koniec miesiąca

Prognozowana maksymalna i minimalna temperatura powietrza na okres od 18.04.2023 r. do 27.04.2023 r. w oparciu o model ECMWF HRES 0.1 dla Polski

przymrozki i burze w Polsce
Duża zmiana pogody pod koniec miesiąca. Noce i poranki z możliwymi przymrozkami

Wkrótce podamy najnowsze prognozy pogody dla Polski

Fanipogody.pl