Morderczy upał w kwietniu. Nawet 51 stopni Celsjusza. Rekordy temperatury na wschodzie

Podczas gdy w regionie Polski wciąż trwa walka przedwiośnie, na dalekim wschodzie upał staje się nie do zniesienia. W południowo wschodniej Azji termometry wskazują nawet 45 stopni. W wielu regionach padają rekordy temperatury za kwiecień. Sytuacja staje się powoli dramatyczna, a lato i prawdziwa fala upałów przecież dopiero przed nami.

Potężny upał w południowo wschodniej Azji

Pogoda płata niemałego figla mieszkańcom południowo wschodniej Azji. Oczywiście to region Świata, w którym temperatury są wysokie. Jednak to co obserwujemy w regionie od kilku dni, to upał wręcz morderczy. Spójrzmy na wykaz dziesięciu najcieplejszych miejsc w Azji za ostatnią dobę.

Upał w Azji ponad 50 stopni Celsjusza
Potężny upał w Azji

Dramatycznie wygląda pomiar temperatury zanotowany w Bangladeszu. Termometry w Kumarkhali wskazały ponad 51 stopni Celsjusza. To już jest upał morderczy. Temperatury na tym poziomie są zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia ludzkiego. Niesamowite jest to, że 17 kwietnia ponad 43 stopnie zanotowano aż na 10 stacjach pomiarowych. Aż 8 z 10 stacji z zestawienia pochodzi z Indii. Fala upałów trwa więc w regionie w najlepsze. Przeczytaj również: Wiosna uderzy z pełną siłą. Silne ocieplenie w Polsce

Upał pojawia się coraz śmielej w Europie

Lato nie przyszło jeszcze do Europy w pełni. Jednak są na południu kontynentu regiony, w których upał pojawia się już regularnie.

Regularny upał na południu Europy
Upał na Półwyspie Iberyjskim pojawia się już regularnie

Mowa oczywiście o Półwyspie Iberyjskim. Temperatury na południu Hiszpanii i Portugalii sięgają praktycznie co dzień 33 stopni Celsjusza. Co ważne również dla naszego regionu. Ciepłe powietrze w najbliższych dniach zacznie docierać również bliżej naszego regionu. Doskonale widać to na animacji ruchu mas powietrza nad kontynentem.

Upał na południu Europy. Ciepło dotrze do Polski

Widać doskonale, że jeszcze w środę nad naszym regionem zalegać będą chłodniejsze masy powietrza. Od weekendu dotrą do nas ciepłe masy powietrza z południa Europy. Zrobi się naprawdę ciepło, a temperatury w Polsce przekroczą 20 stopni Celsjusza. O tym jednak za moment. Póki jesteśmy przy temacie Europy. Upał nieśmiało pojawiać zaczyna się na południu Turcji. Jeszcze nie codziennie, jednak tutaj również trzydziestki na termometrach zaczynają pojawiać się na lokalnych obszarach. Z każdym dniem coraz cieplej robiło będzie się również w tym regionie Europy.

Silne ocieplenie w Polsce w najbliższych dniach

Przed nami chłodna i brzydka środa. Musimy jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ kolejne dni kwietnia przyniosą nam ocieplenie w Polsce. Upał oczywiście jeszcze nie wystąpi, ale temperatury zrobią się już prawie letnie.

Wysokie temperatury w weekend w Polsce
Silne ocieplenie w weekend w Polsce

Powyżej mapa z prognozą temperatury na niedzielę 23 kwietnia. Podczas gdy coraz cieplej robiło będzie się już od czwartku, to najcieplejszym dniem nadchodzącego weekendu będzie zdecydowanie niedziela. Tego dnia termometry na zachodzie kraju pokażą nawet 22-23 stopnie. Powyżej 15 stopni będzie na obszarze całego kraju (z wyłączeniem wyższych partii gór). W ostatnim tygodniu kwietnia, kraj prawdopodobnie podzieli się na cieplejszy wschód (do 20 stopni) i nieco chłodniejszy zachód (maksymalnie kilkanaście stopni).