Burze pojawią się w Polsce. Potem rozbuduje się silny antycyklon i temperatura przekroczy 20°C. Poczujemy prawdziwą wiosnę

Burze wystąpią w sobotę nad Polską. Potem na początku przyszłego tygodnia rozbuduje się antycyklon i temperatura przekroczy 20°C. Spodziewamy się rozkwitu fenologicznej wiosny.

Burze w weekend nad Polską. Niżowa pogoda do końca tygodnia

W ostatnich dniach pogoda w Polsce kształtowana jest przez płytką zatokę niżową związaną z ośrodkiem niżowym znad Wysp Brytyjskich ze strefą pofalowanego frontu chłodnego. Zaznacza się również wpływ niżu z centrum na południe od Polski. We wschodniej połowie kraju występuje adwekcja południowa, ciepła. Jednak od zachodu skręcająca na adwekcje chłodu. W weekend na południu kraju możliwe są lokalne burze.

Prognoza sytuacji barycznej na 15.04.2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

burze w sobotę
Burze nad Polską w sobotę

Trzecia dekada kwietnia przyniesie rozkwit fenologicznej wiosny

Z prognoz numerycznych wynika, że aurę pod koniec tygodnia będzie kształtował ośrodek niżowy z frontami atmosferycznymi. Nie zabraknie chmur z opadami opadami deszczu, a dodatkowo w sobotę na południu także z burzami. Najcieplejszym dniem okaże się piątek, gdy to termometrach południowym wschodzie pokażą nawet do 18°C. Kolejne dni z niższą temperaturą, ale dalej wiosenną. Wtedy to termometry pokażą maksymalnie około 16°C. Przyszły tydzień zapowiada się ze stabilizacją pogody i rozbudową rozległego układu wyżowego z centrum nad Skandynawią. Rozpocznie się rozkwit fenologicznej wiosny i średnia dobowa typowa będzie dalej dla termicznej wiosny.

Prognozowana orientacyjnie maksymalna temperatura powietrza na okres od 14.04.2023 r. do 23.04.2023 r. w oparciu o model GFS

wysoka temperatura w Polsce
Przekroczenie 20 stopni jest możliwe w trzeciej dekadzie kwietnia

Dużo wyższe temperatury w Polsce niż na początku kwietnia

Piątek przyniesie w wielu regionach zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Szczególnie w centrum i na południowym wschodzie kraju. Prognozowane są opady deszczu, głównie na zachodzie i południu, okresami o natężeniu umiarkowanym. Natomiast na południowym zachodzie suma opadów od 15 mm do 20 mm, na zachodzie od 10 mm do 15 mm. Głównie wysoko w górach opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Jednak w szczytowych partiach Sudetów możliwy przyrost pokrywy śnieżnej o około 8 cm. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia od 11°C na krańcach zachodnich i na Suwalszczyźnie do 18°C na południowym wschodzie. Jednak chłodniej w dolinach sudeckich i lokalnie nad morzem od 7°C do 10°C. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany, na południu w porywach do 55 km/h, z kierunków wschodnich, na zachodzie północny. Wysoko w Sudetach porywy wiatru do 70 km/h, w Tatrach do 75 km/h, powodujący lokalne zawieje śnieżne.

Zobacz też: Upał do 35°C na południu. Silne ocieplenie w prognozach dla Polski

Sobota zachmurzenie umiarkowane i duże. Okresami opady deszczu, szczególnie na południu i wschodzie. W południowej połowie kraju wystąpią wiosenne burze. W czasie burz opady do 15 mm, lokalnie drobny grad. Wysoko w górach opady śniegu. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia od 9°C na północnym zachodzie do 15°C na południu i południowym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków wschodnich. W czasie burz porywy do 60 km/h.

Prognozowana akumulacja opadów za okres od 14.04.2023 r. do 17.04.2023 r. 15 UTC według modelu ARPEGE dla Polski

Wygląda na to, że przed nami dynamiczna końcówka mijającego tygodnia. Nie zabraknie opadów atmosferycznych, jak i też lokalnych burz. Zdarzą się również większe przejaśnienia i rozpogodzenia. W kolejnych dniach na bieżąco będziemy informować o prognozowanej wysokości i zasięgu opadów. Przyszły tydzień przyniesie więcej dni ze stabilną pogodą.

Śledźcie na bieżąco prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl