Burze pojawiły się nad Polska. Będzie przymrozek i gęste mgły w kraju

Burze wystąpiły w środę nad Polską. Jednak w nocy ze środy na czwartek zdarzą się lokalne przymrozki i gęste mgły w warunkach dużej wilgotności powietrza i marginalnej prędkości wiatru.

Burze pojawiły się dziś nad Polską

W środę aura w Polsce jest kształtowana przez rozległy układ niżowy znad zachodnich obszarów kontynentu europejskiego. We wschodniej połowie kraju zaznaczył się wpływ frontu zokludowanego, która związana z niżem na pograniczu Ukrainy i Białorusi. W najbliższych kilkunastu godzinach panować ma niżowa pogoda, zaznaczać ma się jeszcze wpływ frontów atmosferycznych, dlatego nie zabraknie opadów atmosferycznych. Po przeanalizowaniu trajektorii wstecznych wynika, że napływa do umiarkowanie ciepłe powietrze polarno-morskie o zróżnicowanym stopniu zawartości wilgoci z przelotnymi opadami deszczu. Pojawiły się także lokalne burze i większe rozpogodzenia.

Analiza synoptyczna 12.04.2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według IMGW-PIB

burze i front okluzji na wschodzie
Burze w Polsce pojawiły się dziś na północy oraz północy i rozwijały się w zasięgu frontu okluzji

Zmienne warunki pogodowe w Polsce, ale panowało wiosenne ciepło

Aura w Polsce ma być kształtowana w najbliższych kilkudziesięciu godzinach przez płytką zatokę niżową związaną z niżem znad Wysp Brytyjskich ze strefą pofalowanego frontu chłodnego. Natomiast na wschodzie występować ma jeszcze adwekcja z kierunków południowych, aczkolwiek z biegiem godzin postępować ma nad kraj adwekcja chłodu o cechach polarno-morskich o równowadze chwiejnej. 

Zobacz też: Nawałnice i burze na południu. Tornado łamało słupy energetyczne i wyrywało drzewa z korzeniami i burzyło budynki

Czwartek przyniósł na krańcach północno-wschodnich i na południowym zachodzie zachmurzenie na ogół małe i umiarkowane. Natomiast w pozostałej części kraju zachmurzenie umiarkowane i duże, okresami opady deszczu, od Warmii aż po Mazowsze występowały wiosenne burze. Temperatura maksymalna od około 8°C na Podkarpaciu i lokalnie nad morzem do 17°C na północnym wschodzie. Tylko w rejonach podgórskich Karpat od 4°C do 6°C. Wiatr przeważnie słaby, zmienny. W Sudetach wiatr w porywach do 60 km/h, może powodować zawieje śnieżne.

Temperatura maksymalna na 12.04.2023, 08:00-20:00 czasu urzędowego w Polsce na stacjach IMGW-PIB

burze w Polsce, 12.04.2023 r.
Bardzo ciepło w Polsce, 12 kwietnia 2023 r. Pojawiły się również burze

Wyładowania atmosferyczne zanotowane 12 kwietnia 2023 przez sieć detektorów wyładowań atmosferycznych na obszarze Polski

burze w kraju
Burze, 12 kwietnia 2023 r. w Polsce

Duża wilgotność, słaby wiatr, możliwy rozwój gęste mgieł

Noc ze środy na czwartek przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Gdzieniegdzie opady deszczu, lokalnie, zwłaszcza na wschodzie i w centrum kraju. Jednak na skutek dużej wilgotności i małej prędkości wiatru, utworzą się mgły ograniczające widzialność do 100-300 m. Tylko w Sudetach opady śniegu. Na termometrach w najchłodniejszej części nocy od 2°C w Małopolsce i na Podkarpaciu do 7°C na zachodzie i północnym wschodzie. Znacznie chłodniej rejonach podgórskich Karpat od -1°C do 2°C, przy gruncie około -3°C. Z uwagi na dość niewielką różnice ciśnienia. Wiatr okaże się na zachodzie kraju słaby i umiarkowany. Głównie z kierunków południowych, poza tym przeważnie słaby, zmienny. Modele prognozują jedynie w Sudetach porywy wiatru do 60 km/h, gdzie zdarzyć mogą się zawieje i zamiecie śnieżne.

Śledźcie na bieżąco nasze prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl