Zapowiadane burze stały się faktem. Wiemy, gdzie zjawiska burzowe pojawiły się w piątek nad Polską.
Wyładowania atmosferyczne od kilku godzin w kraju
Pogoda w Polsce jest dziś kształtowana przede wszystkim przez układ niskiego ciśnienia znad zachodniej i południowo-zachodniej Europy. Oprócz wzrostu zachmurzenia, w pasie obejmującym południowo-zachodnią i zachodnią częścią kraju występują burze z gradem i silnym wiatrem oraz ulewami.
Po godzinie 12:00 w piątek lokalnie na południowym zachodzie (woj. lubuskie i dolnośląskie) kraju zaczęły tworzyć się pierwsze burze. Wówczas natężenie zjawisk im towarzyszących nie okazało się duże, chwilowe natężenie opadów może sięgać do 2-3 mm/10 min, a godzinowe sumy opadów do 5-10 mm. Co więcej, początkowo nie zarejestrowano silniejszych porywów wiatru. Dodatkowo burze przemieszczają się na północny zachód. Ponadto w kolejnych godzinach obserwowany był dalszy rozwój zjawisk burzowych w województwach zachodnich.
Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu minionych 15 godzin na obszarze Polski

Zjawiska burzowe w kraju
Dziś po godzinie 17 na krańcach zachodnich kraju nadal obserwowano burze, po południu najgroźniejsze zjawiska im towarzyszące zaobserwowano m.in w takich powiatach jak: gryfickim, goleniowskim, stargardzkim i polickim (woj. zachodniopomorskie). Szacuje się, że tam 10 minutowe natężenie opadów sięgało 10 mm, natomiast lokalnie sumy opadów mogły wynosić około 25 mm. Porywy wiatru punktowo mogły dochodzić do 70-80 km/h. Dziś istnieje też duże prawdopodobieństwo niewielkiego gradu. Burze przemieszczają się na północny zachód.

Co więcej, wydajne opadowo komórki uformowały się również na granicy woj. dolnośląskiego i lubuskiego, w jej zasięgu możliwe będą sumy opadów do około 15 mm.
Zobacz też: Gwałtowne burze nadciągną do Polski. Pogoda ulegnie gwałtownemu pogorszeniu.
Szacuje się, że w pierwszej części nocy zjawiska burzowe będą zanikać. Jednak najdłużej, bo do około 22:00-23:00 burze utrzymają się na północnym zachodzie kraju. Miejscami może jeszcze spaść od 10 mm do 15 mm deszczu oraz mogą wystąpić porywy wiatru do około 70 km/h.

Źródło: Fanipogody.pl, Blitzortung.org, sat24.com/pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC