Gwałtowne burze pojawią się nad Polską. Pogoda ulegnie raptownemu załamaniu w kraju. Wskazujemy, które regiony są zagrożone i pokazujemy mapy z IMGW-PIB.
Wzrost dynamiki w pogodzie po wielu dniach panowania wyżu
Godziny ze stabilną i słoneczną pogodą są już policzone. Od piątku czekają nas lokalne burze z gradem i silnym wiatrem. Nasunie się strefa frontowa, która poprzedzona będzie liniami zbieżności wiatru. W jej obrębie pojawią się opady konwekcyjne i lokalne burze z ulewami. Po przejściu burz i opadów czeka nas w wielu regionach raptowny spadek temperatury. Konwekcja ma mieć charakter rozproszony, ale miejscami może powodować szkody.
Sytuacja baryczna na 3.05.2024, 12 UTC według DWD dla Europy i obszarów przyległych
Dziś burze pojawią się szczególnie w obrębie linii zbieżności wiatru oraz w zasięgu pofalowanego frontu atmosferycznego. Dziś największe prawdopodobieństwo lokalnych burz będzie w woj. dolnośląskim, lubuskim i zachodniopomorskim. Spodziewamy się, że wysokość opadów w burzach wyniesie 5-30 mm, możliwe są porywy wiatru do 60-80 km/h i miejscami spadnie grad o średnicy do 1-2,5 cm.
Prognozowana chwiejność termodynamiczna na 3 maja 2024, 15 UTC według modelu ARPEGE dla Polski
Warto więc obserwować dziś uważnie niebo, gdyż zjawiska burzowe mogą stwarzać zagrożenie dla zdrowia, życia i mienia. Tym bardziej, mając na uwadze trwający długi weekend majowy śledźmy niebo pod kątem rozwoju chmur kłębiastych Cumulus i Cumulonimbus oraz obserwujmy dane radarowe i detektory wyładowań atmosferycznych.
Prognoza chwiejności termodynamicznej na 3 maja 2024, 18 UTC według modelu ARPEGE dla Polski
Dynamiczna pogoda i burze dziś w kraju
Ośrodek wysokiego ciśnienia, który od wielu dni przynosi nam stabilną pogodę wyraźnie słabnie, odsuwając się stopniowo na wschód. Nasuwa się w nasz region rozległa zatoka niskiego ciśnienia od zachodu wraz z frontami atmosferycznymi. Przyniesie ona więcej wilgoci oraz procesy wspomagające rozwój konwekcji i lokalnych burz. Spodziewamy się, że dziś burze pojawią się zwłaszcza po południu i wieczorem. Będą to zarówno pojedyncze komórki burzowe, jak i też struktury wielokomórkowe. Na północnym zachodzie nie można wykluczyć powstania wielokomórkowej burzy. Nad jednym obszarem przejść może nawet kilka burz, sprzyjając znacznej akumulacji opadów (ang. training storms). Przepływ w środkowej troposferze będzie równoległy do linii zbieżności wiatru. Spodziewamy się, że najwięcej burz wystąpi późnym popołudniem i wieczorem. Jednak w pierwszej części nocy burze w zachodniej połowie kraju zaczną zanikać.
Polecamy: Przymrozki wtargną gwałtownie do Polski.
Prognozuje się, że zjawiska burzowe będą zanikać stopniowo po zachodzie słońca. Jednak najdłużej do około 22:00-23:00 burze prognozowane są na północnym zachodzie kraju. Punktowo może jeszcze spaść od 10 mm do 15 mm deszczu oraz mogą wystąpić porywy wiatru do około 70 km/h.
Prognoza burzowa (IMGW-PIB) dla Polski
Burze początkowo w nocy
Prognozuje się miejscami opady pochodzenia konwekcyjnego do 5-30 mm, grad do 1-2,5 cm, wiatr do 70-80 km/h, a punktowo te wartości w najsilniejszych burzach mogą zostać przekroczone. Oprócz tego pojawić mogą się strefy outflow boundary z silnymi porywami wiatru w pewnej odległości od burz.
Prognoza burzowa na noc 3/4 maja 2024 r. dla Polski według IMGW-PIB
UWAGA⚠️
OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE #IMGW
▶️BURZEW zachodnie Polsce prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu od 15 mm do 20 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Lokalnie możliwy grad
Od: 2024-05-03 12:00
Do: 2024-05-03 22:00 pic.twitter.com/JVhHDUODfk— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) May 3, 2024
W kolejnych dniach spodziewamy się następnych zjawisk pochodzenia burzowego. Będą nam towarzyszyć punktowe ulewy konwekcyjne i opady gradu. Z uwagi na dużą lokalność i nieprzewidywalność zjawisk konwekcyjnych, zalecamy śledzić na bieżąco dane radarowe i systemy teledetekcji i zdjęcia satelitarne w spektrum widzialnym i podczerwieni. Koniec ciepłego okresu w pogodzie spodziewamy się w okolicach 6 maja 2024 r. Temperatury spadną i zamiast notowanych wartości maksymalnych w okolicach 20-29°C pojawi się ochłodzenie i opady. Podczas fali ochłodzenia w nowym tygodniu na termometrach w wielu regionach zobaczymy od 11-20°C. Pojawi się też więcej opadów i okresami kolejne burze.
Źródło: Fanipogody.pl, IMGW-PIB, wxcharts.com, dwd.de
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC