Przymrozki w prognozach dla Polski. Pogoda w maju jeszcze zaskoczy. Natomiast w górach możliwy jest mróz całodobowy, szczególnie w wyższych partiach Karpat i Sudetów.
Na przełomie kwietnia i maja rozpoczął się gorący okres synoptyczny. Najcieplej było w minionych dniach w Słubicach, gdzie odnotowano 29°C w klatce meteorologicznej. Wcześniej, bo w drugiej połowie kwietnia doświadczyliśmy długiego okresu z niską temperaturą powietrza. Powszechne okazały się przymrozki przy gruncie i na 2 metrach, wyrządzając znaczne szkody w sadach, polach i ogrodach. Wygląda na to, że jeszcze w maju doświadczymy nocnych i porannych przymrozków, lecz skala i długość silnych spadków temperatury powinna okazać się mniejsza niż w kwietniu.
Przymrozki pojawią się znów w Polsce
Nie ulega wątpliwości, że ochłodzenie powinno powrócić jeszcze w pierwszej dekadzie maja 2024 r. Zimni ogrodnicy znów powinni dać się we znaki, wyrządzając miejscami szkody. Zanim jednak to się stanie, to temperatura po silnym ociepleniu spadnie o ponad 15°C. Wróci więc ryzyko nocnych i porannych przymrozków przy gruncie. Ciepły okres synoptyczny potrwa przynajmniej do 6-7 maja 2024 r., następnie temperatury powinny spaść w całym kraju.
Prognozowana wstępnie anomalia temperatury na 11 maja 2024. 00Z według modelu GFS dla Europy i obszarów przyległych
W czasie kulminacyjnej fali ciepła na początku maja zobaczymy nawet 20-27°C, a więc możliwe jest wystąpienie dni gorących, lecz w dalszym ciągu bez szans na pierwszy upał. Pierwsza dekada maja nie powinna przynieść pierwszego w tym roku dnia upalnego na obszarze Polski. W czasie ochłodzenia na początku nowego tygodnia wartości na termometrach spadną do 11-20°C w zależności od dzielnic naszego kraju. Sporego ochłodzenia spodziewamy się wstępnie na przełomie 1 i 2 dekady maja, gdy to z północy powinno wtargnąć zimne powietrze arktyczne. Wówczas to przez kilka dni temperatura w ciągu dnia może nie przekraczać 8-13°C. Skala i długość tego ochłodzenia w okolicach początku 2 dekady maja pozostaje jeszcze pod znakiem zapytania z uwagi na odległy termin prognostyczny.
Wstępna prognoza anomalii temperatury na wysokości 2 m na 11 maja 2024, 00Z dla Europy i terenów przyległych według modelu GEM
Prognozowana wstępnie temperatura powietrza na 9 maja 2024, 00 UTC według modelu GEM dla Polski
Spora zmiana pogody na horyzoncie
Zatem spodziewane ochłodzenie może doprowadzić, że na mapach wróci po dłuższej przerwie ujemne odchylenie temperatury od normy wieloletniej. Wówczas temperatura przez całą dobę charakteryzować ma się wartościami poniżej normy klimatycznej dla tego konkretnego okresu maja. Nocami w obszarach rozpogodzeń i przejaśnień wzrośnie ryzyko nocnych i porannych przymrozków. Szczególnie przy gruncie. Jest duża szansa więc, że Zimni ogrodnicy wystąpią również w tym roku.
Wstępna prognoza temperatury powietrza na 10 maja 2024, 00 UTC według modelu GEM dla Polski
Duże ochłodzenie możliwe już niedługo
Jednak zanim wkroczymy w chłodniejszy okres synoptyczny, to czekają nas wysokie temperatury i na ogół stabilna pogoda. Do okolic 5-6 maja 2024 r. potrwa ciepły okres w pogodzie. Jednak w okresie od 3.05.2024 r. do 6.05.2024 r. wzrośnie ryzyko lokalnych burz i opadów konwekcyjnych. Chłodniejszy okres w pogodzie czeka nas szczególnie pod koniec 1 dekady maja. Wówczas w niektórych regionach temperatura z trudem może przekroczyć 10°C za dnia. Na przełomie 1 i 2 dekady maja wzrośnie ryzyko nocnych przymrozków, które mogą nawet przeciągnąć się do okolic drugiej połowy maja 2024 r. Ujemna temperatura pojawi się przy gruncie, ale miejscami w zastoiskach chłodu także na standardowej wysokości pomiarowej 2 metrów, powodując szkody w rolnictwie i sadownictwie.
Prognoza wstępna temperatury powietrza na 11 maja 2024, 00 UTC według modelu GEM dla Polski
Ryzyko znacznego ochłodzenia w okolicach przełomu 1 i 2 dekady maja 2024 r. jest znaczne, co sygnalizują nam już modele europejskie i amerykańskie. Stanie się to więc po długim weekendzie majowym. W kolejnych dniach będziemy obserwować stabilizacje prognoz numerycznych, pozwalając nam określić zasięg i skalę spodziewanego ochłodzenia. Wygląda jednak na to, że w pierwszych dniach nowego tygodnia zapoczątkowane zostanie głębsze ochłodzenie, które poprzedzone będzie burzami z ulewnymi opadami deszczu i opadami gradu. Wkrótce podamy kolejne wieści na łamach naszego portalu, gdyż prognozy mogą ulec jeszcze korekcie.
Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com, tropicaltidbits.com
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC