Szokująca śnieżyca na początku maja. Atak zimy przyniesie 30 cm śniegu. Wróci mróz. Potężne ryzyko lawinowe

Pamiętam wycieczkę szkolną (początek lat 90) do Zakopanego. Nasi beztroscy rodzice spakowali nas raczej na lekko, ponieważ w Lublinie było ciepło. Jakież było zdziwienie nauczycieli i nas uczniów, gdy już przed samym Zakopanem rozszalała się silna śnieżyca. Śnieg padał tak mocno, że pociąg został wstrzymany. Wraz z innymi podróżnymi ugrzęźliśmy, a naszym najcieplejszym ubraniem były bluzy i lekkie kurtki przeciwdeszczowe.

Śnieżyca w maju. Czym będzie spowodowana?

Dlaczego o tym piszę? Chciałem, by to wspomnienie (swoją drogą świetna wycieczka) uzmysłowiło nam, że śnieg w maju zdarzał się również w Polsce. Tym razem śnieżyca i to bardzo silna atakuje Alpy. Śniegu spadnie na tyle dużo, że spokojnie pisać możemy o zjawisku szokującym.

Aktywny niż powoduje, że śnieżyca pojawi się w Europie
Śnieżyca w Europie. Sytuacja synoptyczna

Nad Europą Centralną znajduje się aktywny niż. Ten sam, który przynosi silne załamanie pogody i burze, o czym pisałem z rana. Podczas gdy przykładowo na Wyspach Brytyjskich szaleją burze i silne ulewy, w Alpach od wczoraj panuje silna śnieżyca. Z południa Włoch w rejon Alp dociera wilgotne powietrze. Niż przynosi chłód z północy. Te warunki powodują, że na północnych krańcach Włoch oraz w Austrii, w wyższych partiach gór zapanował istny atak zimy w maju.

Śnieżyca w Alpach. Ulewy na nizinach
Atak zimy i śnieżyca w Alpach. Ulewy na nizinach

Widzimy tu prognozę opadów na przedpołudnie 2 maja. Podczas gdy na nizinach intensywnie padał będzie deszcz i przejdą burze. W górach oczekujemy silnego ataku zimy.

Atak zimy i śnieżyca w Alpach. Przebieg zjawiska

Co ciekawe, opady śniegu na południu nie będą wcale krótkotrwałe. Niż utrzyma się w regionie przez kilkadziesiąt godzin. Tyle samo potrwa śnieżyca w Alpach. Spójrzmy na animację prognoz opadów dla regionu na najbliższe kilkadziesiąt godzin.

Śnieżyca w Alpach. Przebieg zjawiska

Widzimy, że śnieg padał będzie w górach praktycznie od czwartku aż do soboty włącznie. W partiach gór położonych powyżej 1000 m.n.p.m spadnie nawet ponad 30 cm śniegu. Lokalne władze apelują, by pod żadnym pozorem nie udawać się do miejscowości położonych w wyższych partiach gór bez łańcuchów na kołach. Dodatkowo, w najbliższych godzinach i dniach znacznie wzrośnie tu ryzyko lawinowe. Śniegu w Alpach leży jeszcze naprawdę sporo, a rozpoczynająca się śnieżyca jeszcze pogorszy sytuację.

Śnieżyca przyniesie dodatkowe 30-40 cm śniegu
Śnieżyca przyniesie kolejną partię śniegu

Powyżej widzimy prognozę grubości pokrywy śnieżnej na sobotę 4 maja. Widzimy, że wysoko w górach leżeć będzie nawet ponad 4 metry śniegu. To oczywiście warunki kuszące narciarzy do białego szaleństwa, jednak nie możemy zapominać olbrzymim zagrożeniu lawinowym, po świeżych opadach śniegu, jakie przyniosła śnieżyca.

Dobra, letnia temperatura w Polsce

Podczas gdy w doniesienia z Alp są nieprawdopodobne jak na początek maja, w naszym kraju pogoda staje na wysokości zadania. Polska znajduje się w obszarze podwyższonego ciśnienia, dlatego też towarzyszy nam dobra, słoneczna aura. Temperatury dopisują.

Letnie temperarury w Polsce
Przyjemne temperatury w Polsce

Zarówno dziś, jak i w kolejnych dniach Majówki, temperatury w Polsce znacznie przekraczały będą 20 stopni Celsjusza. Podczas gdy w Alpach szaleje śnieżyca, w kraju opady możliwe są tylko przelotnie i lokalnie. Burze możliwe są dziś na południu Polski, a w kolejnych dniach również na zachodzie. Cieszmy się zatem świetną, letnia aurą, ponieważ nie wszędzie w Europie pogoda aż tak rozpieszcza.