Burze przechodzą nad Polską. Sprawdzamy, gdzie są najintensywniejsze. Gdzie jest burza, 1 sierpnia 2022?

Burze pojawiły się nad Polską. Sprawdzamy, gdzie aktywność burzowa jest największa, 1 sierpnia 2022.

SIGNIFICANT IMGW-PIB, 1.08.2022, 18 UTC dla Polski

Burze przechodzą nad Polską. Sprawdzamy, gdzie są najintensywniejsze. Gdzie jest burza, 1 sierpnia 2022?
Układ frontów nad Polską i płytki niż

W ostatni weekend lipca Polska znalazła się pod wpływem płytkiego niżu z układem frontów atmosferycznych, który uległ wypełnieniu. Pojawiły się nie tylko obfite opady wielkoskalowe, ale również burze. Szczególnie aktywne na wschodzie i południowym-wschodzie kraju. Do zachodniej części kraju wkroczył dziś układ frontów atmosferycznych , za który odpowiedzialny jest płytki niż z północy Starego Kontynentu i wtórny ośrodek nad Polską. Przesuwa się on powoli na wschód. Zalega nad zachodnią, południowo-zachodnią częścią naszego kraju cieplejsza i chwiejna masa powietrza pochodzenia polarno morskiego. Na zachodzie Europy na pogodę wpływa głęboki niż górny z rejonu Islandii. Sprowadzi on po swojej wschodniej stronie w najbliższych dniach silne upały do naszej części Europy.

Burze w kraju, dynamiczna sytuacja w Polsce

Zgodnie z prognozami burze pojawiły się dziś miejscami na zachodzie i południowym-zachodzie naszego kraju. Energia dostępna drogą konwekcyjną nie jest dziś wysoka, nie przekracza na ogół 300-700 J/kg. Chmury burzowe tworzą się na lokalnych strefach zbieżności wiatru oraz w zasięgu strefy frontowej. Pojawiło się istotne wymuszanie pionowych ruchów konwekcyjnych, skutkując powstaniem chmur Cb o stosunkowo niewielkiej aktywności elektrycznej. Wilgotny profil troposfery, nisko położony poziom kondensacji sprzyja rozwojowi komórek konwekcyjnych. Różnica ciśnienia nie jest duża. Dlatego też nie obserwujemy dobrze zorganizowanych i długotrwałych formacji burzowych. Zawartość wody opadowej w pionowym słupie powietrze nie przekracza 30 mm. Miejscami mogą zdarzać się niewielkie opady gradu i silne ulewy. Wilgotny profil troposfery nie sprzyja występowaniu gwałtownych prądów zstępujących. Natomiast strefa burzowa oraz frontowa będzie powoli w ciągu dnia przemieszczać się z zachodu na wschód. Zanik konwekcji prognozowany jest w godzinach wieczorno-nocnych.

Z danych radarowych, detektorów wyładowań i zdjęć satelitarnych wynika, że dziś burze pojawiły się miejscami w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku oraz Opolszczyźnie. Dlatego też obserwujemy przeważnie krótkotrwałe komórki burzowe, bądź słabo zorganizowane i krótkotrwałe komórki konwekcyjne. Miejscami komórki konwekcyjne, które w najbliższych godzinach mogą wygenerować wyładowania rozwijają się na Dolnym Śląsku. Można je śledzić online.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane dziś przez sieć detektorów wyładowań atmosferycznych dla Polski

dynamiczna pogoda i burze w Polsce
Burze dziś, 1.08.2022

Upał pojawi się w Polsce w najbliższych dniach. Zobacz najnowsze aktualizacje modeli