Dzisiaj Polska jest w obszarze obniżonego ciśnienia związanego z niżem znad Niemiec. Nad Skandynawią dalej utrzymuje się wyż. Z rejonu Morza Czarnego przez Rumunię i zachodnią Ukrainę nad Słowację i Polskę napływa wilgotne i dość ciepłe powietrze, w którym z powodzeniem na lokalnych strefach zbieżności wiatru tworzą się burze. Pierwsze już od godzin porannych przechodzą nad naszym krajem.
Dane radarowe z polskiej sieci POLRAD IMGW-PIB na dzień 19 maja 2019 r. godzina 13:40 czasu lokalnego, produkt CMAX
Obecnie silny rozwój nowych komórek burzowych ma miejsce w województwie małopolskim oraz Podkarpackim, jednak silne burze są prognozowane na przeważającym obszarze Polski. Zwłaszcza na zachodzie i południu kraju.
Dzisiejsze warunki panujące w troposferze sprzyjać będą tworzeniu się zarówno struktur wielokomórkowych, ale także izolowanych burz pulsacyjnych. Miejscami mogą uformować się burze superkomórkowe z dużym gradem.
Podstawowym zagrożeniem ze strony niedzielnych burz są obfite opady deszczu, których wysokość wyniesie od 5 mm do 35 mm, prowadząc do lokalnych podtopień. Istnieje ryzyko opadów gradu o średnicy od 2 cm do 4 cm i wystąpienia silnego wiatru do 90 km/h. Istnieje niskie ryzyko 1-2 przypadków mezocyklonicznych trąb powietrznych.
Najbardziej rozbudowane w pionie chmury burzowe będą charakteryzować się bardzo dużo aktywnością elektryczną. Główna aktywność burzowa przypadnie na popołudniu, zjawiska konwekcyjne zaczną tracić na intensywności pod wieczór. Zanikną najprawdopodobniej w nocy z niedzieli na poniedziałek.
Szczególnie silne burze, formujące się do postaci struktury wielokomórkowej, charakteryzująca się wysokim zagęszczeniem wyładowań i dużą odbiciowością radarową znajdują się w rejonie Krakowa oraz Bochni w województwie małopolskim.
Dzisiaj burze przemieszczać mają się na ogół z południowego-wschodu na północny-zachód, czyli zgodnie z przepływem w środkowej troposferze.
Nieco inną trajektorie przybrać mogą burze superkomórkowe, które z powodu obecności mezocyklonu mogą charakteryzować się odmienną trajektorią.
Coraz więcej wyładowań atmosferycznych występuje m.in w okolicach Rzeszowa, ale także Krosna. Pierwsze burze powstają na Ziemi Łódzkiej.
Aktywnie elektrycznie i mocno uwodnione chmury burzowe występują też w województwie zachodniopomorskim.
Spodziewany obszar burz w niedzielę według IMGW-PIB
Bardzo wysoka koncentracja wyładowań z burz w rejonie Krakowa
Nieco mniejsza w okolicach Rzeszowa
Zbiorcza mapa wyładowań doziemnych zanotowana przez detektory wyładowań z ostatnich 120 minut na obszarze Polski
Zdjęcie satelitarne w świetle widzialnym wraz z wyładowaniami atmosferycznymi
BIEŻĄCE POŁOŻENIE BURZ I OPADÓW PONIŻEJ
Groźne prognozy burzowe na poniedziałek, możliwy MCS i superkomórki burzowe
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC