Burze od rana nad Polską. Sprawdź, gdzie grzmiało będzie najmocniej w kolejnych godzinach. Gdzie jest burza 22.07.2022?

Burze występują od godzin porannych nad Polską. Sprawdź, gdzie zjawiska burzowe w kolejnych godzinach mogą być najbardziej intensywne.

Zgodnie z prognozami pogody burze występowały od wczorajszego wieczora do godzin porannych w piątek. We wpisie sprawdzimy, gdzie pojawiły się rano wyładowania atmosferyczne. Przeanalizujemy również jakie niebezpieczne zjawiska towarzyszyć będą dzisiejszym burzom oraz gdzie prawdopodobieństwo ich wystąpienia będzie najwyższe.

Burze od rana występują w kraju

Wiecie doskonale, że Fani Pogody to dwóch burzowych świrów. Każdy dzień, w którym nad Polską padają wyładowania atmosferyczne jest dla nas dodatkowym zastrzykiem energii na dalsze działania. Tak się składa, że przez całą noc występowały burze, więc energii życiowej z pewnością nam nie zabraknie. Poniżej skan detekcji wyładowań Blitzortug.org za minione 30 godzin. Białym

Wyładowania atmosferyczne w ciągu minionych 30 godzin na obszarze Polski

Burze od rana nad Polską. Sprawdź, gdzie grzmiało będzie najmocniej w kolejnych godzinach. Gdzie jest burza 22.07.2022?

Rano grzmiało na granicy Dolnego Śląska i Wielkopolski. Burze występowały również w pasie od Wielkopolski, przez Kujawy, po Pomorze. Uniesiony tryb konwekcji ograniczył potencjał do przynoszenia niebezpiecznych zjawisk towarzyszących burzom. Jednak lokalnie przynosiły ulewne opady deszczu i całkiem sporą jak na poranek ilość wyładowań atmosferycznych. Najaktywniejsze burze rano przechodziły na wschód od Poznania. Z biegiem godzin jednak burze słabły i zanikały, lecz to nie koniec zjawisk konwekcyjnych.

Gdzie zjawiska konwekcyjne w kolejnych godzinach?

O tym gdzie obecnie grzmi i w jakim kierunku przemieszczają się burze z łatwością sprawdzicie w naszym radarze burz i opadów.

Dzisiaj Polska jest w polu lekko podwyższonego ciśnienia. Tylko w północnej części kraju zaznacza się płytka zatoka niżowa. We wschodniej części kraju zalega sucha masa pochodzenia zwrotnikowego. Natomiast nad zachodnią część RP napływa nieco chłodniejsza polarno morska. Od dzielnic zachodnich przemieszczać ma się w dalszym ciągu linia zbieżności wiatru dolnego, która w godzinach wieczornych dotrze do wschodniej części kraju.

Prognoza burzowa na piątek i noc z piątku na sobotę według Krzysztofa Piaseckiego z Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

burze w polsce dziś

Dynamiczna pogoda dziś w kraju. Linia zbieżności zmierza na wschód

Za dnia warunki do inicjacji konwekcji wystąpią zwłaszcza w górach i na obszarach podgórskich, gdzie istotna okaże się orografia terenu. Inicjatorem konwekcji okaże się wędrująca z zachodu na wschód linia zbieżności. Dodatkowo w terenach górskich, pojawi się wymuszenie ruchów konwekcyjnych za sprawą ukształtowania terenu. Prognozy numeryczne sugerują, że poza obszarami górskimi w ciągu dnia, rozwój konwekcji będzie mocno utrudniony, gdyż wysoko położony ma być poziom kondensacji. Pojawią się wyraźne niedosyty wilgoci.

Nie będzie także silnych procesów wspomagających konwekcje. Inaczej sytuacja wyglądać ma w górach, gdzie wspomaganie dla rozwoju burz zapewni orografia terenu i wyższa wilgotność powietrza. Podstawowym zagrożeniem w czasie piątkowych burz okażą się ulewne opady deszczu o możliwej akumulacji do 15-30 mm, a punktowo suma skumulowanych opadów sięgnąć może do 50 mm. Z uwagi na obecność suchych warstw, wzrośnie zagrożenie ze strony silniejszych porywów wiatru do około 70-85 km/h. Możliwe są także opady gradu o średnicy do 2-4 cm. Szczególnie w obszarach wyżej położonych.

Prognoza burzowa na piątek (IMGW-PIB)

burze, 22 lipca 2022

Dopiero pod wieczór wraz z obniżeniem się poziomu kondensacji, większej wilgotności powietrza, pojawią się bardziej dogodne warunki do rozwoju burz we wschodniej i północno-wschodniej części Polski. W masie zwrotnikowej burze wykazywać mogą się wysoką aktywnością elektryczną. Możliwe są silniejsze porywy wiatru do 70-80 km i grad do 2 cm – 3 cm.

W pierwszej części nocy we wschodniej połowie kraju zaznaczy się wpływ wilgotniejszej i bardziej chwiejnej masy powietrza, w strefie wolno przemieszczającego się frontu atmosferycznego. W środowisku słabych warunków kinematycznych należy oczekiwać rozwoju rozproszonych burz, stopniowo słabnących. Opady deszczu nie powinny przekraczać 10 mm, lokalnie 15 mm, a porywy wiatru 60 km/h. Początkowo możliwy będzie także opad gradu.

Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB)

burze, 22 lipca 2022 polska