Niszczące burze możliwe nad Polską. Gradobicia, zalania i liczne wyładowania oraz gwałtowne porywy wiatru przerwą fale upałów

Niszczące burze pojawią się w naszej części Europy. Spodziewane gradobicia, zalania i liczne wyładowania przerwą fale upałów w naszej części Europy.

Niszczące burze mogą pojawić się nad Polską w sobotę

Zazwyczaj, gdy dobiega końca fala upałów, to wtedy przez Polskę przechodzą najgwałtowniejsze burze. Szczególnie silne burze formują się w masie zwrotnikowej. Mogą przynosić szereg groźnych zjawisk atmosferycznych. Zaczynając od licznych wyładowań atmosferycznych, które w środowisku łowców burz nazywane są stroboskopami, zdarzają się również opady dużego gradu, gwałtowne porywy wiatru związane z oddziaływaniem prądów zstępujących. Obfite opady pochodzenia burzowego potrafią prowadzić również do podtopień, a nawet powodzi błyskawicznych. Wygląda na to, że w sobotę doświadczymy najpoważniejszego incydentu burzowego w drugiej połowie lipca. Realne jest uformowanie się mezoskalowego układu konwekcyjnego (MCS), jak i też superkomórek burzowych, które mogą być obecne w tym systemie burzowym oraz w formie izolowanej w początkowej fazie rozwoju konwekcji.

Niszczące burze za sprawą dużej chwiejności termodynamicznej. Wyliczana energia dostępna drogą konwekcyjną 23.07.2022, 18 UTC według ARPEGE

Najwcześniej burze na zachodzie, najpóźniej na wschodzie Polski

Aktywność elektryczna w tym zespole chmur Cumulonimbus może być nadzwyczaj wysoka. Niebo może być rozświetlane przez liczne wyładowania atmosferyczne. Zdarzą się również obfite opady deszczu, miejscami padać ma także grad. Na skutek zejścia dynamicznych prądów zstępujących, możliwe są lokalne szkody wiatrowe.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenie i opadów na 23.07.2022, 09 UTC według ECMWF

intensywne zjawiska możliwe nad Polską. Gradobicia, zalania i liczne wyładowania przerwą fale upałów

Niszczące burze będą szczególnie intensywne w drugiej części dnia oraz wieczorem i w pierwszej części nocy

Do opisywanego incydentu burzowego pozostało około 24h – 27 h. Wtedy to nad Polską powinny pojawić się pierwsze groźniejsze burze. Najgwałtowniejsze zjawiska burzowe powinny pojawić się na południu, centrum, wschodzie i południowym-wschodzie kraju. Strefa korzystnych warunków do inicjacji głębokiej, wilgotnej konwekcji przemieszczać ma się z zachodu na wschód. Co więcej prognozowane są bardzo dobre warunki kinematyczne, sprzyjające organizacji konwekcji w strefie frontu i linii zbieżności wiatru, w której zgromadzi się więcej wilgoci. Na skalę synoptyczną rozwój burz wspomagać ma obecność płytkiego niżu wzdłuż frontu.

Prognoza burzowa na sobotę od IMGW-PIB

silne burze w polsce

Początkowo burze mogą pojawić się na zachodzie i północy kraju oraz południowym-zachodzie kraju. Szczególnie wysoka aktywność burzowa stwarzająca duże zagrożenie dla zdrowia, życia i mienia jest prognozowane w centralnej, południowej i wschodniej Polsce.

Niszczące burze jutro na obszarze Polski. Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 23.07.2022, 12 UTC według ECMWF

intensywne zjawiska burzowe

Na zachodzie mogą pojawić się już w godzinach porannych i będą dalej przemieszczać się na wschód i północny wschód. W godzinach wczesnopopołudniowych przybiorą na sile – mogą generować opady deszczu o chwilowym natężeniu około 15 mm/10 minut, a sumy opadów mogą sięgać około 30-40 mm. Burze, szczególnie superkomórkowe, będą w stanie dawać także porywy wiatru do 85-90 km/h oraz grad 2-5 cm. Po południu w centrum kraju możliwy jest rozwój wielokomórkowego zorganizowanego układu burzowego, który będzie mógł generować silne porywy wiatru nawet do 90-100 km/h.

Niszczące burze w sobotę. Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 23.07.2022, 15 UTC według modelu europejskiego ECMWF

burze w Polsce

Są jeszcze rozbieżności w prognozach, ale prawdopodobieństwo silnego incydentu burzowego jest podwyższone. W dojrzałej fazie możliwy MCS nad Polską

Obecnie trudno określić miejsce i czas wystąpienia najbardziej gwałtownych zjawisk oraz jak daleko na wschód przesuną się one do godzin wieczornych. Burze, które przed południem będą występować na zachodzie nie powinny być gwałtowne, ale mogą im towarzyszyć opady deszczu około 15-20 mm – według IMGW-PIB.

Prognozowana chwiejność termodynamiczna na 23.07.2022, 15Z według WRF-ARW

burze będą silne w polsce

Na skutek dziennego nagrzania wzrośnie energia dostępna drogą konwekcyjną. Powinna przekroczyć 2000 J/kg. W środowisku powietrza zwrotnikowego, obecności procesów wspomagających konwekcje, doprowadzi to do rozwoju silnych burz. Miejscami mogą mieć one potencjał niszczący, zmuszając strażaków do licznych interwencji. Strażacy wyjeżdżać będą głównie do usuwania skutków wiatrołomów, zalań i pożarów wyładowań. Mają również zabezpieczać domy i gospodarstwa domowe, których dachy mogą zostać uszkodzone przez silny wiatr i opady gradu.

Niszczące burze w sobotę. Mixed-layer Cape na 23.07.2022, 15Z według WRF-ARW

zjawiska nad Polską, 23 lipca 2022

Na sporym obszarze Polski w ciągu dnia nie będzie warunków do rozwoju głębokiej, wilgotnej konwekcji. Sytuacja zacznie zmieniać się w godzinach późno popołudniowych i wieczornych, kiedy to obniży się poziom kondensacji

Przez większość część dnia na wschodzie, południowym-wschodzie i częściowo w centrum kraju nie będzie warunków do inicjacji głębokiej, wilgotnej konwekcji. Występować ma upalna pogoda z wyraźnymi niedosytami wilgoci. Spowoduje to wysoko położony poziom kondensacji chmur, co utrudni rozwój chmur Cumulonimbus, nie będzie istotnych procesów wspomagających rozwój konwekcji. Warunki do rozwoju burz będą dopiero w godzinach późno popołudniowych i wieczornych, kiedy to temperatura spadnie i wzrośnie wilgotność w planetarnej warstwie granicznej. Dodatkowo od zachodu nasuwać ma się linia zbieżności wiatru. Burzowa ma być zwłaszcza pierwsza część nocy z soboty na niedzielę. Uspokajać zacznie się stopniowo w drugiej części nocy, ale burze zaniknąć mogą bliżej godzin porannych. Położenie opadów i burz można śledzić online.

Prognoza burzowa na noc z soboty na niedzielę (IMGW-PIB)

burze możliwe nad Polską. Gradobicia, zalania i liczne wyładowania przerwą fale upałów

Prognoza ciśnienia, zachmurzenie i opadów na 23.07.2022, 21 UTC według modelu francuskiego ARPEGE

gwałtowne burze w Polsce

1 komentarz do “Niszczące burze możliwe nad Polską. Gradobicia, zalania i liczne wyładowania oraz gwałtowne porywy wiatru przerwą fale upałów”

Możliwość komentowania została wyłączona.