Burze pojawią się dziś nad Polską. Grad do 2 cm, ulewy i wiatr do 80 km/h. Gdzie jest burza 25.04.2022?

Burze wystąpią w poniedziałek nad Polską. Spodziewane opady gradu do 2 cm, ulewy i wiatr do 80 km/h. Sprawdzamy, gdzie i kiedy wystąpią zjawiska o charakterze konwekcyjnym.

Burze wystąpią w poniedziałek nad Polską

Dziś nad Polską znajdować ma się jeszcze wypełniający układ niżowy o imieniu Thalke. Szczególnie na południu, południowym-wschodzie i wschodzie kraju możliwe są zjawiska o charakterze burzowym. Oczekiwana akumulacja opadów w zasięgu zjawisk konwekcyjnych od 10 mm do 25 mm. Punktowo drobny grad o średnicy do 1-2 cm. Najcieplej ma być dziś w południowo-wschodniej i wschodniej części kraju, gdzie przed frontem chłodnym zalega znacznie cieplejsze powietrze pochodzenia polarno morskiego. Burze tworzyć będą się zarówno na przedfrontowej linii zbieżności wiatru oraz na chłodnym froncie atmosferycznym.

Prognoza temperatury dla wysokości 850 hPa, 12Z dla Europy i obszarów przyległych według GFS

cieple i wilgotne powietrze na wschodzie

Dziś nad wschodnią połową kraju znajdować ma się centrum wypełniającego stopniowo układu niżowego o imieniu THALKE. Z biegiem godzin odsuwać ma się w kierunku Ukrainy oraz Białorusi. Wschodnia połowa kraju zasadniczo będziemy jeszcze w ciepłym wycinku, w ciepłej, wilgotnej i uchwiejniającej się z biegiem dnia masie pochodzenia polarno morskiego. Największa aktywność konwekcyjna jest prognozowana w drugiej części dzisiejszego dnia.

Prognoza temperatury dla wysokości 850 hPa (1500 m.n.p.g) dla Europy i rejonów przyległych

proces wypierania cieplejszego powietrza

Sytuacja synoptyczna na 25.04.2022, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

front chłodny i niż przesuwający się na wschód

Struktury konwekcyjne w formie pojedynczych komórek i klastrów wielokomórkowych

Już w drugiej części dnia rozpocznie się rozwój konwekcji burzowej na przedpolu frontu chłodnego oraz na liniach zbieżności wewnątrz masy. Będą to zarówno pojedyncze komórki burzowe, jak i też struktury wielokomórkowe. Warunki kinematyczne będą nieco gorsze niż wczoraj, dlatego tak długotrwałe formacje konwekcyjne nie są prognozowane. Burze superkomórkowe są mało prawdopodobne, lecz nie niemożliwe. Dominować mają przeważnie pojedyczne komórki burzowe oraz niewielkie klastry wielokomórkowe. Na granicy wypływu zimnego powietrza (ang. outflow boundary) tworzyć mogą się następne burze.

Prognoza burzowa na okres od 25.04.2022, 10 CEST do 26.04.2022, 8:00 CEST

prognoza konwekcyjna

Co więcej występować będą korzystniejsze niż zwykle warunki do uformowania się trąby powietrznej lub jej zalążków, w szczególności w Małopolsce i na Lubelszczyźnie. 

Pod wieczór burze we wschodniej połowie powinny zacząć stopniowo słabnąć i zanikać. W pierwszej części nocy atmosfera zacznie się stabilizować i burze nie powinny już występować.

Prognozowana energia dostępna drogą konwekcyjną na 25.04.2022, 12Z według modelu WRF-ARW

burze polska, dziś, 25 kwietnia 2022

Mixed-layer CAPE na 25.04.2022, 15Z według modelu WRF-ARW, 12 km

burze, 25 kwietnia 2022

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I LOKALNYCH BURZ