Burze ponownie rozwiną się nad Polską. Możliwe podtopienia. Front chłodny wędruje na wschód. Gdzie jest burza, 25.05.2022?

Burze znów pojawią się nad Polską. Strefa frontu chłodnego wędruje na wschód. Zdarzyć mogą się zjawiska o charakterze konwekcyjnym. Sprawdzamy, gdzie możliwe są burze, 25 maja 2022.

Burze w środę nad Polską. Sprawdzamy, gdzie możliwe są zjawiska o charakterze konwekcyjnym

Od kilku dni znajdujemy się w zasięgu zachodniej cyrkulacji atmosferycznej, dlatego warunki pogodowe są zmienne. Częściej przez naszą część Europy przechodzą zatoki i fronty atmosferyczne. Na zobrazowaniach radarowych dostrzegamy w godzinach porannych słabe, umiarkowane i intensywne opady pochodzenia wielkoskalowego. Miejscami w strefę opadów jednostajnych mogą być wbudowane chmury Cumulonimbus, które podnosić mogą w wyraźny sposób sumy opadowe. Obserwowane są głównie na zachodzie, południowym-zachodzie i południu kraju. Przemieszczają się od południowego-zachodu na północny-wschód. Dlatego też lokalnie możliwe są podtopienia.

Zdjęcie satelitarne w spektrum widzialnym wykonane przez satelitę geostacjonarnego nad Polską w środę

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 25.05.2022, 12 UTC według ECMWF

opady w kraju powszechne.

Wyliczane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 25.05.2022, 15 UTC według ECMWF

burze nad Polską

Front atmosferyczny przesuwa się na wschód

Dziś z północy na południe przebiega strefa chłodnego frontu atmosferycznego. Pogodę kształtuje niż Finja, który lokuje się nad Skandynawią. Strefa frontowa powoli migruje z zachodu na wschód, przynosząc opady i burze w kolejnych godzinach. Największe opady w środę są prognozowane we wschodniej połowie kraju. Dlatego tam też nie wykluczamy lokalnych zalań.

Prognoza SIGNIFICANT IMGW-PIB, 25.05.2022, 12 UTC dla Polski

układ frontów

Opady w kraju wędrują na północny-wschód. Dlatego w kolejnych godzinach przybędzie zjawisk o charakterze burzowym w zasięgu chłodnego frontu

W środę lokalne burze zdarzyć mogą się w całym kraju. We wschodniej części Polski burze związane będą z obecnością frontu chłodnego. Będą one tworzyć się na przedpolu frontu oraz w zasięgu stref opadów o charakterze wielkoskalowym. Głównie na północnym-wschodzie i wschodzie kraju zdarzyć mogą się akumulacje opadów do 20-35 mm, co lokalnie może doprowadzić do podtopień. W zasięgu burz zdarzyć mogą się porywy wiatru do około 60-75 km/h. Opady i lokalne burze należy śledzić na radarach i detektorach.

Opady atmosferyczne głównie o charakterze wielkoskalowym obserwowane na zobrazowaniach radarowych nad Polską

opady wielkoskalowe

Co więcej w drugiej połowie dzisiejszego dnia burze będą rozwijać się na krańcach poludniowo-wschodnich, szczególnie w Beskidzie Niskim oraz Bieszczadach. Na tym obszarze lokalnie możliwe są opady do 25 mm, porywy wiatru do 70 km/h, nie wykluczony jest niewielki grad. Burze przemieszczać się będą z zachodu na wschód. Aktualną temperaturę w Polsce śledzić można tutaj.

Prognozowana energia dostępna drogą konwekcyjną na 25.05.2022, 15Z według WRD-ARF. Najsilniejsze burze możliwe na południowym-wschodzie i częściowo wschodzie w środę

burze. kejp w Polsce

Z uwagi na podwyższone prawdopodobieństwo burz, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował prognozę zjawisk burzowych. Dlatego zalecamy dziś na bieżąco obserwować niebo, dane radarowe i zdjęcia satelitarne oraz detektory wyładowań.

Prognoza burzowa na środę według IMGW-PIB

burze polska, 25.05.2022