Burze znów pojawią się nad Polską. Strefa frontu chłodnego wędruje na wschód. Zdarzyć mogą się zjawiska o charakterze konwekcyjnym. Sprawdzamy, gdzie możliwe są burze, 25 maja 2022.
Burze w środę nad Polską. Sprawdzamy, gdzie możliwe są zjawiska o charakterze konwekcyjnym
Od kilku dni znajdujemy się w zasięgu zachodniej cyrkulacji atmosferycznej, dlatego warunki pogodowe są zmienne. Częściej przez naszą część Europy przechodzą zatoki i fronty atmosferyczne. Na zobrazowaniach radarowych dostrzegamy w godzinach porannych słabe, umiarkowane i intensywne opady pochodzenia wielkoskalowego. Miejscami w strefę opadów jednostajnych mogą być wbudowane chmury Cumulonimbus, które podnosić mogą w wyraźny sposób sumy opadowe. Obserwowane są głównie na zachodzie, południowym-zachodzie i południu kraju. Przemieszczają się od południowego-zachodu na północny-wschód. Dlatego też lokalnie możliwe są podtopienia.
Zdjęcie satelitarne w spektrum widzialnym wykonane przez satelitę geostacjonarnego nad Polską w środę

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 25.05.2022, 12 UTC według ECMWF

Wyliczane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 25.05.2022, 15 UTC według ECMWF

Front atmosferyczny przesuwa się na wschód
Dziś z północy na południe przebiega strefa chłodnego frontu atmosferycznego. Pogodę kształtuje niż Finja, który lokuje się nad Skandynawią. Strefa frontowa powoli migruje z zachodu na wschód, przynosząc opady i burze w kolejnych godzinach. Największe opady w środę są prognozowane we wschodniej połowie kraju. Dlatego tam też nie wykluczamy lokalnych zalań.
Prognoza SIGNIFICANT IMGW-PIB, 25.05.2022, 12 UTC dla Polski

Opady w kraju wędrują na północny-wschód. Dlatego w kolejnych godzinach przybędzie zjawisk o charakterze burzowym w zasięgu chłodnego frontu
W środę lokalne burze zdarzyć mogą się w całym kraju. We wschodniej części Polski burze związane będą z obecnością frontu chłodnego. Będą one tworzyć się na przedpolu frontu oraz w zasięgu stref opadów o charakterze wielkoskalowym. Głównie na północnym-wschodzie i wschodzie kraju zdarzyć mogą się akumulacje opadów do 20-35 mm, co lokalnie może doprowadzić do podtopień. W zasięgu burz zdarzyć mogą się porywy wiatru do około 60-75 km/h. Opady i lokalne burze należy śledzić na radarach i detektorach.
Opady atmosferyczne głównie o charakterze wielkoskalowym obserwowane na zobrazowaniach radarowych nad Polską

Co więcej w drugiej połowie dzisiejszego dnia burze będą rozwijać się na krańcach poludniowo-wschodnich, szczególnie w Beskidzie Niskim oraz Bieszczadach. Na tym obszarze lokalnie możliwe są opady do 25 mm, porywy wiatru do 70 km/h, nie wykluczony jest niewielki grad. Burze przemieszczać się będą z zachodu na wschód. Aktualną temperaturę w Polsce śledzić można tutaj.
Prognozowana energia dostępna drogą konwekcyjną na 25.05.2022, 15Z według WRD-ARF. Najsilniejsze burze możliwe na południowym-wschodzie i częściowo wschodzie w środę

Z uwagi na podwyższone prawdopodobieństwo burz, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował prognozę zjawisk burzowych. Dlatego zalecamy dziś na bieżąco obserwować niebo, dane radarowe i zdjęcia satelitarne oraz detektory wyładowań.
Prognoza burzowa na środę według IMGW-PIB

Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC