Burze z gradem przesuną się dziś na zachód. Będą gwałtowne i lokalnie spowodują szkody w Polsce. Gdzie jest burza, 25.08.2022?

Burze z gradem przesuną się dziś na zachód. Będą gwałtowne i lokalnie spowodują szkody w naszej części Europy.

Burze w czwartek możliwe w masie znad Morza Czarnego

Do naszej części Europy dociera rozgrzana masa powietrza pochodzenia zwrotnikowego ze wschodu, południowego-wschodu. Na skutek zalegania nad kontynentem ulega transformacji, nabierając nowych cech, tracąc coraz bardziej wilgoć. Jest to ciepła, chwiejna masa powietrza, ale obszar dogodnych warunków do rozwoju burz względem ostatnich dni przesunie się bardziej na zachód. Pojawi się więcej suchych warstw powietrza, które mogą w znacznym stopniu ograniczyć ilość burz. W dalszym ciągu ma być to lokalna konwekcja tworząca na punktowych strefach zbieżności wiatru. Z uwagi na niewielką różnice ciśnienia, przepływ mas powietrza w środkowych i górnych ma być niewielki. Dlatego podstawowym zagrożeniem w warunkach dużej wodności atmosfery okażą się intensywne opady pochodzenia burzowego.

Prognoza burzowa na czwartek i noc z czwartku na piątek od Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

Burze z gradem przesuną się dziś na zachód. Będą gwałtowne i lokalnie spowodują szkody w Polsce. Gdzie jest burza, 25.08.2022?
Zjawiska konwekcyjne dziś w Polsce

Najbardziej niestabilna masa powietrza w czwartek przesunie się bardziej na zachód naszego kraju. Energia dostępna drogą konwekcji wyniesie od 500 J/kg do 1800 J/kg. Burze formować mają się wewnątrzmasy. Będą to typowe termiczne burze, które na ogół nie okażą się długotrwałe. W północno-wschodniej części kraju rozwój konwekcji mogą wspomagać lokalne strefy zbieżności wiatru. Burze przyjmą na ogół formę pojedynczych komórek burzowych, miejscami klastrów burzowych. Pojawić mogą się gdzieniegdzie opady w burzach do 30-40 mm, punktowo grad o średnicy do 2-3 cm. Na skutek obecności suchych warstw powietrza możliwe są zjawiska downburst/microburst, powodując miejscowe szkody. Z uwagi na dużą lokalność zjawisk burzowych, zalecamy śledzić radary i detektory online.

Zagrożeniem również silne prądy zstępujące z burz w Polsce

W wielu miejscach jednak rozwój burz może być hamowany przez wysoko położony poziom kondensacji chmur oraz duże niedosyty wilgoci. Jeśli na zachodzie lokalne burze wystąpią, to okażą się krótkotrwałe. Głównie w formie pulsacyjnej. Przy wysokim LCL, obecności suchych warstw, zagrożenie ze strony gwałtownych prądów zstępujących ma być podwyższone. Może spodziewać się głównie wolno przemieszczających się lub lokalnie niemal stacjonarnych ośrodków burzowych. W rejonach podgórskich i górskich kluczową role odegrać może orografia terenu.

Prognoza burzowa na 25 sierpnia 2022 według IMGW-PIB

burzedziś, 25 sierpnia
Burze w Polsce, 25 sierpnia 2022

Prognozy wskazują, że w nocy z czwartku na piątek burze możliwe będą na północy, zachodzie i południowym zachodzie. Jednak głównie w godzinach wieczornych będą stopniowo zanikać, może im jeszcze towarzyszyć deszcz do 10 mm. Aczkolwiek nieco dłużej burze utrzymają się na krańcach południowo-zachodnich, tam też opady będą większe, do około 20 mm. Porywy wiatru nie powinny przekraczać 60 km/h.

Prognoza burzowa na noc z czwartku na piątek (IMGW-PIB)

W nocy burze mają słabnąć