Pogoda nie odpuszcza. Mamy końcówkę wakacji, a za oknem lato w pełni. Upał panuje w Polsce i regionie od wielu dni. Do tego nad krajem przechodzą burze, które lokalnie praktycznie codziennie są bardzo intensywne. We wpisie sprawdzimy ile jeszcze potrwa fala upałów oraz kiedy do Polski nadejdzie ochłodzenie. Modele są coraz bardziej jednoznaczne w wyliczeniach. Wszystko wskazuje więc na to, że wiemy kiedy zrobi się chłodniej.
Spis treści:
Silny upał rozlewa się po Europie
Upał nie doskwiera tylko Polakom. Fala upałów wciąż trwa w wielu regionach na kontynencie. Temperatury powyżej 30 stopni występują praktycznie w całej Europie poza Skandynawią i obszarami górskimi jak choćby Alpy. Podobnie będzie również dzisiejszego dnia, co obrazuje nam mapa z prognozą temperatury na 25 sierpnia 2022.
Obecnie nad Europą mamy dwa regiony, w których temperatury są najwyższe. Jest to region od Hiszpanii, po Francję, ale przede wszystkim południowy wschód Europy. W regionie Morza Czarnego temperatury pod koniec sierpnia przekraczają 35 stopni Celsjusza. Potężny upał panuje również w Turcji, gdzie temperatury przekroczyły ostatniej doby 40 stopni. Z tego obszaru gorące, zwrotnikowe powietrze płynie również w nasz region przynosząc wielodniowy już upał na wschodzie i w centrum kraju. Bardzo gorąco jest również w europejskiej części Rosji, gdzie termometry również od wielu dni wskazują ponad 30 stopni Celsjusza.
Na powyższym spisie widnieją tylko stacje pomiarowe z Hiszpanii i Turcji. Jednak uwierzcie na słowo, że tuż poza dziesiątką pojawiają się stacje pomiarowe z Bułgarii, czy Rosji, na których notowane ostatniej doby były temperatury na poziomie 35-37 stopni Celsjusza.
Upał i burze również w kolejnych dniach w Polsce
Tak jak wspominałem, gorące, zwrotnikowe powietrze napływa również w nasz region. W związku z tym upał występuje w części kraju już od wielu dni. W dniu wczorajszym termometry wskazały ponad 31 stopni na stacjach w Ostrołęce, Radawcu (Lublin), w Terespolu i Kętrzynie. Ponad 30 stopni zanotowano na kilkudziesięciu stacjach pogodowych w Polsce. Widać więc, że upał w kraju trwa w najlepsze. W porannej prognozie pogody na 25 sierpnia pisałem, że upał dziś będzie jeszcze silniejszy. Do tego prawdą jest, że gorące masy powietrza „rozleją” się również w regionach zachodnich.
Powyżej prognoza temperatury na sobotę 27 sierpnia. Są to wyliczenia modelu GFS, które widzą lokalny wzrost temperatury maksymalnej do 33-35 stopni Celsjusza. Od razu należy tu napisać, że model ECMWF oraz ICON-EU delikatnie tonują wartości temperatury w najbliższych dniach. Upał trwał będzie również w według wyliczeń tych modeli, jednak nie będzie tak silny jak widzi to model GFS. Z ciekawością patrzę jednak na wyliczenia modeli na drugi dzień weekendu. Czyżby ochłodzenie zapowiadane na pierwsze dni września miało nadejść jednak wcześniej?
Kiedy zrobi się chłodniej?
Dla odmiany podeprzyjmy się wyliczeniem modelu ICON-EU na niedzielę 28 sierpnia. Widać tu znaczny kontrast termiczny nad krajem. Podczas gdy upał wciąż panował będzie na wschodzie, na zachodzie temperatury będą już znacznie niższe.
Różnica temperatury miałaby wynieść nawet kilkanaście stopni między krańcami wschodnimi, a zachodnią granicą Polski. Oczywiście przyniesie to silne burze nad krajem, jednak w tym wpisie skupiamy się na temperaturach i przy tym zostańmy. Czy spływ chłodniejszych mas powietrza do zachodniej połowy kraju oznacza długotrwałe ochłodzenie? Aby to sprawdzić posłużymy się animacją prognoz temperatury. Mapy zaczerpniemy z serwisu wxcharts.com a ich podstawą będą wyliczenia jeszcze innego modelu pogodowego. Tym razem będzie to europejski ECMWF.
W pierwszych sekundach animacji widać, że upał zostanie z nami z pewnością do weekendu, jednak model ECMWF nie wylicza tak dużych wzrostów temperatury jak GFS. Pogoda zacznie zmieniać się w niedzielę. Zgodnie z tym co pisał Arek w pogodzie długoterminowej na wrzesień, na przełomie miesięcy wzrastać ma dynamika w pogodzie nad naszym regionem. Mowa tu o prawdopodobnym powrocie do strefowej cyrkulacji powietrza. I właśnie w niedzielę, wiele wskazuje na to, że z zachodu na wschód kraju przemieszczał będzie się chłodny front atmosferyczny. Za frontem do kraju spłynie prawdopodobnie chłodniejsze powietrze morskie. Temperatury w pierwszym tygodniu września będą nieco niższe. Będą w kraju regiony, w których termometry wskazywały będą „zaledwie” w okolicach 20 stopni Celsjusza.
Fan pogody praktycznie od zawsze. Pogoda i prognozowanie pogody jest jego pasją. Dodatkowo kocha burze. Gdy burza nadciąga, bierze aparat w dłoń i goni za burzą. Na portalu zajmuje się wpisami w kategoriach groźnych zjawisk pogodowych, dniowych prognoz pogody oraz pisze o pogodzie na Świecie
1 komentarz do “Upał 33-35 stopni na koniec wakacji. Prognozy pogody mówią jasno. Wiemy kiedy zrobi się chłodniej”
Możliwość komentowania została wyłączona.