Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 25 sierpnia 2022. Kolejne nawałnice i burze. Upał do 34 nie odpuszcza

Pogoda na 25 sierpnia 2022. Burze, nawałnice i upał w Polsce

Mijają kolejne dni ostatniej dekady sierpnia, a aura w Polsce nie zmienia się. Pogoda na 25 sierpnia to kontynuacja upalnego i burzowego lata nad Polską. Jednak dziś nieco zmienią się regiony, w których pogoda będzie niebezpieczna. Pewne jest jedno, do kraju wciąż napływa gorąca, zwrotnikowa masa powietrza z regionu Morza Czarnego. W związku z tym kolejny dzień czeka nas upał w Polsce.

Pogoda na 25 sierpnia. Mapa baryczna Europy
Pogoda na 25 sierpnia. Sytuacja synoptyczna w regionie

Pierwsze co rzuca się w oczy na powyższej mapie to coraz bardziej rozległy układ wysokiego ciśnienia z północno-wschodniej Europy. Już dziś wpływać on zacznie na pogodę we wschodniej połowie kraju. Jednak cała zachodnia i częściowo południowa część kontynentu to bardziej lub mniej głębokie niże baryczne. Pod wpływem obszaru obniżonego ciśnienia pozostaje zachód kraju. Jaki to będzie miało wpływ na pogodę 25 sierpnia? O tym wszystkim poniżej. Zobacz: Silne burze w postaci MCS szły przez Polskę

Pogoda na 25 sierpnia. Upał coraz silniejszy

Mamy już końcówkę wakacji, a pogoda nie zamierza kończyć sezonu letniego. Dzisiejszy dzień będzie kolejnym w tym tygodniu, podczas którego termometry niemal w całym kraju wskazywały będą ponad 30 stopni Celsjusza. Najwyższe temperatury nadal nad wschodzie kraju. Tutaj lokalnie nawet do 34 stopni powyżej zera. Spójrzmy na grafikę z prognozą temperatury na dzisiejszy dzień według modelu GFS.

Pogoda na 25 sierpnia. Upał wciąż silny w Polsce
Pogoda na 25 sierpnia. Upał wciąż nad Polską

Temperatury 32-34 stopnie wskażą termometry w całej wschodniej połowie kraju. Tylko nieco chłodniej na zachodzie Polski, gdzie słupki rtęci wskazywały będą 30-32 stopnie Celsjusza. Żar będzie dziś lał się z nieba we wszystkich regionach prócz terenów górskich i linii brzegowej Bałtyku. Na krańcach Polski Północnej i Południowej w okolicach 25-28 stopni ciepła. Do tego powietrze jest wciąż „ciężkie” i bardzo zasobne w wilgoć. To potęguje dyskomfort termiczny, oddycha nam się po prostu ciężko, a najmniejszy wysiłek fizyczny powoduje nadmierną potliwość i zmęczenie. Ponieważ upał znów będzie silny pamiętajmy o spożywaniu dużej ilości wody oraz chronieniu głowy przed otwartym słońcem. Zobacz również: Pogoda długoterminowa na cały wrzesień 2022

Burze dziś bardziej na zachodzie kraju

Podczas gdy ostatnie dni przynosiły burze w południowo wschodniej i centralnej Polsce, tak pogoda na 25 sierpnia przyniesie burze bardziej na zachodzie Polski. Dzisiejszy dzień przynieść powinien ulgę od zjawisk burzowych mieszkańcom Lubelszczyzny, Podkarpacia, Mazowsza, czy Ziemi Świętokrzyskiej. Poniżej publikuję mapę ostrzeżeń Polskich Łowców Burz.

Burze dziś nad Polską. Mapa ostrzeżeń przed burzami na 25 sierpnia 2022
Burze dziś nad Polską

Wszystko to za sprawą wspomnianego obszaru podwyższonego ciśnienia, który zaczął wpływać na pogodę we wschodnie połowie kraju. Dzisiejsze burze napędzane będą przede wszystkim gorącą, chwiejną i wilgotną masą powietrza z południowego wschodu. Jednak nie doszłoby do rozwoju dzisiejszych, silniejszych burz, gdyby nie lokalne strefy zbieżności wiatru. To właśnie obszary konwergencji będą miały dziś główny wpływ na rozwój zjawisk burzowych. Najsilniejsze burze pogoda na 25 sierpnia przyniesie w pasie od Dolnego Śląska, lubuskiego i Pomorza Zachodniego, przez Wielkopolskę po Kujawy i część Ziemi Łódzkiej. Ponieważ troposfera dziś znów będzie bardzo uwodniona (PW ponad 35 mm) dzisiejsze burze będą niosły kolejne nawalne opady deszczu. W związku z ich wolnym przemieszczaniem się i możliwością przechodzenia burzy za burzą dziś znów przed nami ryzyko lokalnych podtopień.

Wiatr nie będzie dziś odczuwalny na większości obszarów kraju. Podczas gdy na obszarach wolnych od burz będzie praktycznie bezwietrznie, w burzach wiać może do 70-90 km/h. W przypadku uformowania się burzy z wbudowanym mezocyklonem wiać może jeszcze mocniej. Ciśnienie delikatnie spada jednak wciąż jest na wysokim poziomie. Barometry dziś wskazywały będą powyżej 1015 hPa przed południem i 1010 hPa w godzinach wieczornych.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk