Burze w zimnym powietrzu pojawią w czwartek nad Polską. Opady w burzach do 15 mm, wiatr do 65 km/h. Gdzie jest burza 26.08.2021?

Burze możliwe w czwartek na obszarze Polski. Czekają nas opady konwekcyjne, jak i też wielkoskalowe. Opady w burzach sięgną do 15 mm, wiatr do 65 km/h. Niewykluczone opady drobnego gradu.

Temperatura wyniesie dziś od 14°C, 16°C na Pomorzu, północnym wschodzie, wschodzie i w rejonach podgórskich. Do 17°C, 19°C na przeważającym obszarze i 20°C na krańcach południowo-wschodnich.

Burze w chłodnym powietrzu rozwiną się nad Polską

Dzisiaj nasza część Europy znajduje się pod wpływem aktywnego układu niżowego z centrum nad południowym Bałtykiem i związanego z nim frontu okluzji chłodnej. Tuż za frontem ma napływać powietrze chłodne w całym profilu troposfery i cechujące się podwyższonym pionowym gradientem temperatury, co spowoduje wystąpienie przelotnych opadów deszczu i punktowych burz.

Sytuacja synoptyczna, 26.08.2021, 12 UTC

burze, 26.08.2021

W ciągu dnia zaznaczy się napływ chłodniejszego powietrza związanego z niżem, jakiego ośrodek ma być ulokowany nad północną Polską oraz nad Bałtykiem. Stopniowo niż nurkować ma na południe. Właściwie na obszarze całego kraju w szerokim pionowym przekroju troposfery.

Prognoza burzowa na czwartek (IMGW-PIB)

Niż górny destabilizować ma troposferę i wspomagać rozwój konwekcji

Ośrodek niżu górnego zaznaczać będzie się wyraźnie w środkowej i górnej troposferze, prowadząc do jej destabilizacji. Objawiać będzie się on mocno wychłodzoną troposferą, co pod wpływem dziennej operacji słonecznej spowoduje wystąpienie niestabilności oraz rozwój burz. Cieplejsza masa na górnych poziomach zalegać ma na wschodzie kraju, dlatego tam nie będzie warunków do rozwoju burz i atmosfera ma być stabilna.

niż gorny

W ciągu dnia na skutek operacji słonecznej oraz obecności lokalnych stref zbieżności wiatru, dojdzie do rozwoju chmur kłębiasto-deszczowych Cumulonimbus. Szczególnie w północnej, częściowo środkowej i zachodniej części kraju. Na ogół będą to pojedyncze komórki burzowe, miejscami łączące się w struktury wielokomórkowe. Na północy kraju niewykluczone są struktury liniowe, gdyż w pobliżu niżu wystąpią zwiększone pionowe uskoki wiatru, skutkując lepszą organizacją konwekcji. Podczas burz opady sięgną do 10-15 mm, porywy wiatru do 65 km/h. Na Wybrzeżu nie można wykluczyć kilku przypadków trąb wodnych na południowym Bałtyku.

Prognoza burzowa na czwartek i noc z czwartku na piątek według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

burze, 26 sierpnia 2021

Pierwsze burze mogą pojawić się około południa, ale najwięcej burz spodziewamy się popołudniu. Pod wieczór wraz ze słabnącą insolacją słoneczną, zmniejszać ma się ilość ośrodków konwekcyjnych. W nocy z czwartku na piątek burze mogą występować na Wybrzeżu i południowym Bałtyku. Na tym ostatnim obszarze warunki do występowania burz mogą utrzymać się przez całą noc.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ

AKTUALNA TEMPERATURA W POLSCE