Burze o niewielkim natężeniu możliwe w poniedziałek nad Polską. Sprawdzamy, gdzie możliwe są burze 26 września 2022.
Wzrasta dynamika w pogodzie, o poranku było jednak sporo mgieł, które z biegiem dnia zanikły, bądź podniosły się do formy chmur Stratus
Stopniowo wkraczamy w okres wzmożonej cyrkulacji zachodniej atmosfery. Aura w poniedziałek o poranku w wielu regionach Polski była typowo jesienna z dużym niskim zachmurzeniem warstwowym i warstwowo kłębiastym. Z lokalnymi opadami słabego deszczu lub mżawki na Pomorzu oraz na Mazurach i na Podkarpaciu, jak i też z lokalnym mgłami radiacyjnymi ograniczającymi widzialność od około 100 do 600 metrów. Występowały one mniej więcej w pasie od Łodzi i Sulejowa przez Kielce, Sandomierz po Kraków oraz od Łodzi w kierunku Wrocławia i Legnicy, a także na Lubelszczyźnie. Były spowodowane bezchmurnym niebem i niewielkim poziomym gradientem barycznym, jak i też duża wilgotnością podłoża.
Przykład podinwersyjnego „morza chmur” Stratus w chłodnej porze roku o wschodzie słońca
Burze możliwe dziś zwłaszcza w zasięgu frontu okluzji
W poniedziałek przez Polskę przechodzi się front okluzji chłodnej związany z wtórnym niżem znad południowej Szwecji. Ponadto w jego zasięgu powietrze ma charakteryzować się nieco podwyższonymi parametrami chwiejności, co może skutkować powstaniem pojedynczych, krótkotrwałych burz. Dlatego też mogą im towarzyszyć opady deszczu sięgające 10 mm, punktowo 15 mm. Porywy wiatru nie powinny przekraczać 50 km/h.
Prognoza sytuacji barycznej na 26.09.2022, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych
Prognoza burzowa na poniedziałek (IMGW-PIB)
We wtorek od zachodu wkroczy do Polski kolejny front okluzji, który powinien być poprzedzony linią zbieżności. Dlatego to właśnie w tej strefie prawdopodobny jest jutro rozwój ośrodków burzowych godzinach popołudniowych. Zjawiskom konwekcyjnym będą towarzyszyć opady deszczu około 15 mm i miejscami porywy wiatru do 60-65 km/h. Strefa frontowa będzie stopniowo przemieszczała się na wschód. Jednak burze i komórki opadowe mają przesuwać się z południa na północ i północny-wschód. Możliwa jest zatem akumulacja sum opadów, miejscami do 20-25 mm. Burze będą raczej wbudowane w system zachmurzenia i opadów frontowych.
Prognoza burzowa na wtorek (IMGW-PIB)
Dodatkowo, w chłodnej masie powietrza napływającej za frontem również prognozowana jest mała niestabilność i tam możliwe są tylko izolowane burze z opadami deszczu do 10 mm, drobnym gradem lub krupą i porywami wiatru do 60 km/h.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC