Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Burze z większymi opadami możliwe w poniedziałek nad Polską. Sprawdź, możliwe są burze, 26 września 2022

Burze w Polsce. Czwartek 11 sierpnia, godzina 13

Burze o niewielkim natężeniu możliwe w poniedziałek nad Polską. Sprawdzamy, gdzie możliwe są burze 26 września 2022.

Wzrasta dynamika w pogodzie, o poranku było jednak sporo mgieł, które z biegiem dnia zanikły, bądź podniosły się do formy chmur Stratus

Stopniowo wkraczamy w okres wzmożonej cyrkulacji zachodniej atmosfery. Aura w poniedziałek o poranku w wielu regionach Polski była typowo jesienna z dużym niskim zachmurzeniem warstwowym i warstwowo kłębiastym. Z lokalnymi opadami słabego deszczu lub mżawki na Pomorzu oraz na Mazurach i na Podkarpaciu, jak i też z lokalnym mgłami radiacyjnymi ograniczającymi widzialność od około 100 do 600 metrów. Występowały one mniej więcej w pasie od Łodzi i Sulejowa przez Kielce, Sandomierz po Kraków oraz od Łodzi w kierunku Wrocławia i Legnicy, a także na Lubelszczyźnie. Były spowodowane bezchmurnym niebem i niewielkim poziomym gradientem barycznym, jak i też duża wilgotnością podłoża.

Przykład podinwersyjnego „morza chmur” Stratus w chłodnej porze roku o wschodzie słońca

morze mgiel i potem burze
Morze mgieł pod warstwą inwersji

Burze możliwe dziś zwłaszcza w zasięgu frontu okluzji

W poniedziałek przez Polskę przechodzi się front okluzji chłodnej związany z wtórnym niżem znad południowej Szwecji. Ponadto w jego zasięgu powietrze ma charakteryzować się nieco podwyższonymi parametrami chwiejności, co może skutkować powstaniem pojedynczych, krótkotrwałych burz. Dlatego też mogą im towarzyszyć opady deszczu sięgające 10 mm, punktowo 15 mm. Porywy wiatru nie powinny przekraczać 50 km/h.

Prognoza sytuacji barycznej na 26.09.2022, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych

Burze z większymi opadami możliwe w poniedziałek nad Polską. Sprawdź, możliwe są burze, 26 września 2022
front okluzji chłodnej i burze

Prognoza burzowa na poniedziałek (IMGW-PIB)

burze dziś, 26 września 2022
burze, 26 września 2022

We wtorek od zachodu wkroczy do Polski kolejny front okluzji, który powinien być poprzedzony linią zbieżności. Dlatego to właśnie w tej strefie prawdopodobny jest jutro rozwój ośrodków burzowych godzinach popołudniowych. Zjawiskom konwekcyjnym będą towarzyszyć opady deszczu około 15 mm i miejscami porywy wiatru do 60-65 km/h. Strefa frontowa będzie stopniowo przemieszczała się na wschód. Jednak burze i komórki opadowe mają przesuwać się z południa na północ i północny-wschód. Możliwa jest zatem akumulacja sum opadów, miejscami do 20-25 mm. Burze będą raczej wbudowane w system zachmurzenia i opadów frontowych.

Prognoza burzowa na wtorek (IMGW-PIB)

dynamiczna pogoda
burze, 26 września w Polsce

Dodatkowo, w chłodnej masie powietrza napływającej za frontem również prognozowana jest mała niestabilność i tam możliwe są tylko izolowane burze z opadami deszczu do 10 mm, drobnym gradem lub krupą i porywami wiatru do 60 km/h.

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz