Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Nadciąga załamanie pogody. Wiatr do 70 km/h, intensywne opady i ulewy w Polsce

Załamanie pogody w Polsce w tym tygodniu

Za nami piękny i w większości kraju pogodny weekend. Jednak rozpoczynający się tydzień przyniesie załamanie pogody. Do Polski wtargnie płytki niż przynosząc silniejszy wiatr oraz intensywne opady deszczu. Lokalnie mogą pojawić się ulewy.

Coraz więcej opadów w Polsce

Początek tygodnia przyniesie nam jeszcze chwile ze słońcem w wielu regionach kraju. Po porannych mgłach poniedziałek przyniesie całkiem sporo słońca na wschodzie kraju. Od godzin porannych intensywne opady deszczu notujemy na południowym wschodzie kraju. Lokalnie deszcz pada intensywnie. Przelotne opady deszczu od rana występują również na zachodzie i północy kraju.

Przelotne opady deszczu w poniedziałek
Poniedziałek z przelotnymi opadami w wielu regionach kraju

Powyżej skan z radaru opadów Awiacja IMGW. W kolejnych godzinach opady z południa obejmowały będą coraz większy obszar Polski południowej i południowo wschodniej. Strefa opadów związana z frontem okluzji przemieści się do Polski Centralnej. Jeszcze więcej opadów czeka nas we wtorek. Wtedy to przelotnych opadów deszczu spodziewamy się praktycznie w całym kraju. Poniżej prognoza zachmurzenia i opadów na wtorek 27 września.

Załamanie pogody w Polsce we wtorek po południu
Załamanie pogody nad Polską od wtorku

We wtorek po południu o kraju zbliżał będzie się płytki niż z południowego zachodu kontynentu.

Załamanie pogody w Polsce od wtorku

Pogoda mocno popsuje się we wtorkowe popołudnie. Do kraju zbliży się płytki niż. Opady przelotne od dzielnic zachodnich przechodzić zaczną w opady ciągłe. Lokalnie deszcz padać będzie dość intensywnie. Lokalnie mogą to być prawdziwe ulewy przynosząc do 30-40 mm opadu w kilka godzin. Poniżej prognoza opadów na wtorek wieczór dla Polski.

Załamanie pogody we wtorek wieczorem
Załamanie pogody we wtorek wieczorem

Na ten moment modele widzą najbardziej intensywne opady w pasie centralnym kraju we wtorek wieczorem i w nocy z wtorku na środę. Jednak wszystko zależało będzie od tego jak szybko niż przemieszczał będzie się nad Polską. Podczas gdy z pewnością załamanie pogody nastąpi we wtorek po południu, tak dokładny obszar najbardziej intensywnych opadów kraju podamy pewnie w jutrzejszej porannej prognozie pogody. Wraz z przejściem frontu atmosferycznego, do Polski spłynie chłodniejsze powietrze. Nasili się również wiatr. Temperatura odczuwalna zrobi się nieprzyjemna.

Załamanie pogody, ochłodzenie i silniejszy wiatr

Poniżej prognoza temperatury na środę 28 września. Widać, że w kraju zrobi się już zdecydowanie chłodniej. W wielu regionach termometry w środę pokażą zaledwie w okolicach 12 stopni.

Załamanie pogody to też ochłodzenie w Polsce
Załamanie pogody to również ochłodzenie w kraju

Bardzo chłodna będzie noc z środy na czwartek. Temperatury na zachodzie kraju spadną w okolice zaledwie 4 stopni. Od zachodu w nocy wkraczać będzie strefa rozpogodzeń, dlatego za sprawą radiacji ciepła ku górze temperatury na zachodzie nocami będą spadać dość mocno. Do tego dojdzie całkiem silny wiatr. Od środy do czwartku lokalnie w Polsce wiatr będzie wiał w porywach do 70 km/h. Poniżej prognoza wiatru na środę wg. wyliczeń modelu ICON-EU. Przeczytaj również: Pogoda długoterminowa na 16 dla Polski

Wiatr przybierze na sile w środku tygodnia
W środku tygodnia wiatr przybierze na sile

Załamanie pogody w kraju potrwa kilkanaście godzin. W czwartek i piątek pogoda zacznie się już poprawiać. Bliżej weekendu do kraju wrócą temperatury w okolicach 16-18 stopni. Lokalnie w piątek nie można wykluczyć dwudziestek na termometrach. Powróci również więcej słońca. Widać więc, że załamanie pogody będzie dość intensywne, lecz nie potrwa długo. Za kilka dni wrócą szanse na złotą, polską jesień.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk