Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 27 września 2022. Nadciągną ulewy. Front atmosferyczny namiesza w pogodzie

Pogoda na 27 września. Front atmosferyczny. Sporo opadów

Po kilku pogodnych dniach aura w regionie zaczyna się zmieniać. Już wczoraj nad krajem przemieszczał się front okluzji przynosząc intensywne opady deszczu na południowym wschodzie, a nawet burze w centralnych regionach Polski. Dziś do kraju dotrze zatoka niżowa z chłodnym frontem atmosferycznym. Czeka nas kolejna porcja opadów. Popołudniu deszcz padał będzie intensywnie. Poniżej mapa synoptyczna na 27 września dla Polski.

Pogoda na 27 września. Mapa baryczna Europy
Pogoda na 27 września. Mapa baryczna Europy

Widać tu ośrodek niskiego ciśnienia z centrum nad Morzem Północnym. Front, który znajdzie się dziś nad Polską połączy ten niż z niżem z okolic Włoch. W regionie pogoda na 27 września zapowiada się zdecydowanie niżowo. Czeka nas dużo chmur i opadów. Na sile przybierze również wiatr. Jednak w części kraju będzie całkiem ciepło.

Pogoda na 27 września. Ciepłe masy powietrza przed frontem

Tak jak wspominałem powyżej do kraju wkroczy dziś front chłodny. Za frontem do Polski spłynie nieco chłodniejsze powietrze. Jednak przed frontem napłynie jeszcze ciepłe powietrze z południa. Stąd też całkiem przyzwoite temperatury we wschodniej połowie kraju. Termometry na wschodzie wskazywać dziś pogodą nawet 16-18 stopni w strefach rozpogodzeń. Podczas gdy na wschodzie możliwe będą chwile ze słońcem, na zachodzie i południu kraju dużo chmur związanych ze strefą frontową. W związku z tym, w połączeniu ze spływem chłodu za frontem na zachodzie kraju wtorek będzie już chłodniejszy.

Prognoza temperatury na wtorek
Prognoza temperatury na wtorek

Powyżej mapa z prognozą temperatury na 27 września. Na krańcach zachodnich termometry wskazywały będą od 12 do maksymalnie 14 stopni Celsjusza. Dodatkowo temperaturę odczuwalną będzie obniżał wiatr. Strefa coraz silniejszych porywów wiatru będzie wkraczała do Polski właśnie od zachodu. W godzinach popołudniowych wiatr na zachodzie i południu kraju osiągać może nawet do 60-70 km/h. Zobacz także: Załamanie pogody na tygodniu w Polsce

Front przyniesie intensywne opady deszczu

Już od godzin porannych deszcz padał będzie na zachodzie i południu Polski. Wraz z upływem wtorku pogoda na 27 września przyniesie wzrastające zachmurzenie i coraz bardziej intensywne opady deszczu. W godzinach popołudniowych deszcz padać powinien już solidnie. Poniżej prognoza opadów na godziny popołudniowe dla Polski.

Pogoda na 27 września przyniesie sporo opadów w Polsce
Pogoda na 27 września. Sporo opadów w Polsce

Powyżej prognoza modelu GFS. Amerykański model wylicza opady praktycznie w całej zachodniej połowie kraju. Nieco inaczej widzi strefę frontową europejski model ECMWF. W regionalnego modelu strefa opadowa nie będzie tak rozległa, jednak padać ma znacznie intensywniej. Kolejne godziny dzisiejszego dnia pokażą, który z modeli był bliżej prawdy. Jednak pewnym jest, że cała zachodnia i centralna część kraju musi spodziewać się dziś intensywnych opadów. Nieco lepsza pogoda na wschodzie kraju. Tutaj nie wykluczone są nawet chwile ze słońcem, choć nie spodziewamy się ich szczególnie dużo. Ciśnienie atmosferyczne wciąż spada. We wtorek wieczorem barometry w Polsce wskazywać mogą już poniżej 1000 hPa. Najnowsze prognozy pogody zawsze na stronie głównej portalu.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk