Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Burze mogą powstać dziś nad Polską. Sprawdzamy, gdzie aura będzie dynamiczna. Gdzie jest burza, 28 września 2022

Burze nad Polską. Aktualizacja

Burze możliwe w środę nad Polską. Nie powinny być intensywne. Sprawdzamy, gdzie sytuacja pogodowa będzie dynamiczna, 28 września 2022.

Niżowa pogoda pod koniec września, możliwe są lokalne burze

Minionej doby przez Polskę przechodził aktywny front atmosferyczny. Przyniósł opady i lokalne burze na zachodzie, centrum i południu naszego kraju. Strefa frontowa przemieszczała się z zachodu na wschód, północny-wschód. We wschodniej połowie kraju na początku dzisiejszego dnia zaznaczył się front atmosferyczny związany z niżem znad Morza Bałtyckiego. Wir niżowy wchodzi w skład cyrkulacji strefowej. Pozostajemy w rozległym polu obniżonego ciśnienia. Już w drugiej części dnia wkroczy kolejny front atmosferyczny, który wkroczy nad zachodnią, południowo-zachodnią część naszego kraju. Płynie do nas znacznie chłodniejsza względem ostatnich dni masa pochodzenia polarnomorskiego.

Sytuacja synoptyczna na 28.09.2022, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

burze, 28 września 2022
Niżowa pogoda i lokalne burze w Polsce

Niż stopniowo wypełnia się, stając się wysokim układem niżowym. Jednak na głównym froncie atmosferycznym, dochodzi do rozwoju kolejnych zafalowań, co przyniesie w kolejnych dniach dostawę następnych opadów atmosferycznych. Należy dodać, że po zachodniej stronie tego frontu, a po południowej stronie niżu, znad Niemiec płynie świeże powietrze polarne o sporym potencjale chwiejności zaciągane znad Morza Północnego. Z powodzeniem występować będą przelotne opady deszczu, a nawet lokalne burze. Położenie opadów i lokalnych zjawisk burzowych online.

Trajektoria wsteczna mas powietrza na 28.09.2022, 18 UTC dla Warszawy za okres minionych 7 dni

Burze mogą powstać dziś nad Polską. Sprawdzamy, gdzie aura będzie dynamiczna. Gdzie jest burza, 28 września 2022
Trajektoria wsteczna mas powietrza

Zjawiska konwekcyjne nie będą dziś groźne

W środę Polska jest w zasięgu rozległego układu niżowego z głównym ośrodkiem w rejonie Danii. Migrującym nad Bałtyk, natomiast na północnym wschodzie zaznaczył się jeszcze front okluzji. Ponadto z zachodu napływała coraz chłodniejsze powietrze polarne morskie. Dzisiaj słabe burze prawdopodobne są już w godzinach porannych w rejonie Zatoki Gdańskiej i będą wbudowane w strefę opadów i zachmurzenia frontowego. Mogą one punktowo generować opady 10-15 mm. Następne burze możliwe są w godzinach popołudniowych w północno-zachodniej części kraju, gdzie nasunie się ośrodek górnego niżu i napłynie wyraźnie chłodniejsza i niestabilna masa powietrza. Możliwe są tam punktowo silniejsze opady deszczu do 10-15 mm, porywisty wiatr i krupa.

Burze możliwe 28 września 2022. Prognoza burzowa na środę (IMGW-PIB)

Burze, 28 września 2022

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz