Burze mogą wystąpić dziś zwłaszcza na wschodzie i północy Polski. Będzie ich jednak mniej niż w niedzielę. Gdzie jest burza, 29.08.2022

Burze wystąpić mogą ponownie nad Polską. Szczególnie na wschodzie i północy. Spodziewana jest jednak mniejsza aktywność burzowa niż w niedzielę w naszej części Europy.

Burze możliwe w poniedziałek nad Polską. Intensywność i jej zasięg mniejszy niż w niedzielę

W poniedziałek Polska znajduje się pod wpływem płytkiego niżu z centrum nad Morzem Bałtyckim. Front chłodny z nim związany odsuwa cieplejszą masę poza naszą wschodnią granice państwową. Powietrze w zasięgu strefy frontowej cechuje się pewną niestabilnością. Nad północną częścią naszego kraju znajdzie się dziś zokludowany front atmosferyczny. Jednak od zachodu rozbudowywać ma się klin wysokiego ciśnienia, za który odpowiedzialny jest wyż znad Morza Norweskiego. Ciśnienie atmosferyczne ma dlatego rosnąć w kraju na barometrach. Płynie do nas chłodniejsza polarnomorska.

SIGNIFICANT IMGW-PIB, 29.08.2022, 12 UTC dla Polski

Burze mogą wystąpić dziś zwłaszcza na wschodzie i północy Polski. Okluzja i chlodny front

Rozwój burz w poniedziałek jest możliwy na przedpolu frontu chłodnego oraz na linii chłodnego frontu. Tworzyć mają się na ogół izolowane komórki burzowe, miejscami słabo zorganizowane i krótkotrwałe formacje wielokomórkowe. Nieco bardziej nasilony przepływ mas powietrza w zasięgu strefy frontowej, skutkować ma lepszą organizacją struktur burzowych. Ośrodki konwekcyjne wędrować mają z zachodu na wschód.

Prognoza burzowa na poniedziałek (IMGW-PIB)

IMGW i burze na wschodzie

Wysokość opadów w zasięgu konwekcji do 40-50 mm, lokalnie grad i silny wiatr w Polsce

Podstawowym zjawiskiem towarzyszącym poniedziałkowym burzom okażą się opady o możliwej akumulacji do 15-25 mm, punktowo na północnym-wschodzie do 30-50 mm. W zasięgu konwekcji wzrastać może również prędkość wiatru do 60-75 km/h, a punktowo do 85 km/h. Możliwe są zarówno burze pulsacyjne, jak i też w zasięgu strefy frontowej superkomórki. Prognozuje się, że główna strefa konwekcji opuści naszą wschodnią granicę państwową wczesnym południem. W godzinach późno popołudniowych i wieczornych, pojedyncze burze możliwe także na południowym-wschodzie. Nie prognozuje się jedna w godzinach wieczornych intensywnych zjawisk towarzyszących.

Prognoza konwekcyjna na poniedziałek i noc z poniedziałku na wtorek według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

burze na wschodzie
Strefa burzowa możliwa na wschodzie

Kolejnym obszarem, gdzie mogą wystąpić dziś burze są rejony Polski północnej. Na tym obszarze konwekcja będzie mieć związek z czynnikiem adwekcyjnym. Spłynie do naszej części Europy znacznie chłodniejsza masa polarnomorska. Na skutek dziennego nagrzania wzrośnie pionowy gradient temperatury pomiędzy Morzem Bałtyckim a środkową troposferą. Ośrodki konwekcyjne nasuwać mają się znad tego akwenu wprost nad ląd. W burzach na tym obszarze wysokość opadów nie powinna przekraczać lokalnie 10-20 mm, porywy wiatru do 65 km/h.

Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB)

Burze w nocy prawdopodobne na północy lokalnie

W nocy zanikające komórki burzowe możliwe będą początkowo na północy kraju. Nie powinny im jednak towarzyszyć groźne zjawiska. Możliwe będą opady deszczu do około 10-15 mm i porywy wiatru do 55-60 km/h. Położenie opadów i burz online.