Pogoda na 5 dni. Chłód z północy. Temperatura poniżej 6 stopni. Czy burze odpuszczą?

To już powoli staje się tradycją, że w poniedziałkowe przedpołudnie na stronie pojawia się pogoda na 5 dni. Jest to tytuł lekko niedokładny, gdyż w prognozie tej opiszę również co wydarzy się w przyszły weekend, więc wpis dotyczy dłuższego okresu. Jednak nie czepiajmy się szczegółów, zobaczmy co przyniesie nam aura w Polsce w rozpoczynającym się tygodniu.

Spis treści:

Pogoda na 5 dni. Ochłodzenie w regionie

Zacznijmy od temperatury gdyż pogoda na 5 dni przyniesie nam silne ochłodzenie. Całkowicie zmienia nam się rozkład mas powietrza nad Europą. Podczas gdy jeszcze wczoraj na wschodzie kraju panował upał, dziś będą w kraju miejsca, w których termometry nie wskażą nawet 20 stopni Celsjusza. Więcej na temat pogody na 29 sierpnia w porannej prognozie pogody.

Pogoda na 5 dni. Ochłodzenie w Polsce
Pogoda na 5 dni. Ochłodzenie w Polsce

Powyżej prognoza temperatury na środę 31 sierpnia. Pokazuję prognozy akurat na ten dzień, ponieważ doskonale odzwierciedla to wartości temperatury jakich spodziewamy się w dzień w kraju praktycznie przez cały rozpoczynający się tydzień. Pogoda na 5 dni przyniesie nam komfortową temperaturę w całej południowej połówce kraju. Termometry wskazywały będą w Polsce w okolicach 22-24 stopni Celsjusza. Będzie ciepło, ale nie upalnie. Polarnomorskie masy powietrza dadzą nam odetchnąć od duchoty i wysokiej wilgotności, jaka towarzyszyła nam w ostatnich kilkunastu dniach. Nieco chłodniej w najbliższych dniach będzie na północy kraju. Wszystko to spowodowane jest adwekcją chłodnych mas powietrza jakie spływają do nas z północy kontynentu.

Pogoda na 5 dni. Spływ chłodnych mas powietrza z północy
Pogoda na 5 dni. Spływ chłodnych mas powietrza z północy

Chłodne noce w części Polski

Wspomniany powyżej spływ chłodnych mas powietrza będzie mocno rzutował na temperatury w kraju. Podczas gdy za dnia oczywiście również zrobi się chłodniej, to jednak masy polarnomorskie dadzą się we znaki zwłaszcza nocami. Przed nami noce, które w północnej części kraju przyniosą spadki temperatury nawet w okolice 4-6 stopni Celsjusza. Spójrzmy na animację prognoz temperatury.

Pogoda na 5 dni. Duże spadki temperatury nocami

Przyjrzyjmy się dokładniej powyższej animacji prognoz temperatury. Okazuje się, że pogoda na 5 dni przyniesie nam silne spadki temperatury nocami. Chłodnej masy polarnomorskie spływają zwłaszcza na północny wschód Europy. W związku z tym spadki temperatury najbardziej odczuwalne będą na wschodzie i północnym wschodzie Polski. Im dalej brniemy w prognozach w kolejne noce rozpoczynającego się tygodnia, tym na północy i wschodzie kraju będzie chłodniej. Dobrym przykładem jest tu noc z piątku na sobotę, kiedy to temperatura lokalnie spadnie na wschodzie do zaledwie 3-5 stopni Celsjusza.

Czy czekają nas pierwsze przymrozki? Raczej nie, jednak faktem jest, że pogoda na 5 dni przyniesie nam umiarkowanie ciepłe dni oraz bardzo chłodne noce, zwłaszcza we wschodniej połowie kraju. O nocach tropikalnych, jakie nękały nas w sierpniu możemy chyba w tym roku już zapomnieć.

Czy burze ustąpią?

Ostatni tydzień przyniósł silne burze w Polsce. Praktycznie codziennie ostrzegaliśmy przed zjawiskami burzowymi i groźną pogodą w różnych regionach kraju. Rozpoczynający tydzień przyniesie zmiany na tym polu. Pogoda na 5 dni nie przyniesie nam zjawisk burzowych w kraju. To znaczy, burze możliwe są jeszcze dziś na wschodzie, jednak w kolejnych dniach dostaniemy się pod wpływ obszaru podwyższonego ciśnienia.

Obszar podwyższonego ciśnienia przyniesie uspokojenie w pogodzie
Pogoda na 5 dni. Wpływ obszaru podwyższonego ciśnienia

Powyżej prognoza zachmurzenia oraz mapa ciśnienia nad Polską na piątek. Widać tu, że wciąż pozostawali będziemy w obszarze podwyższonego ciśnienia atmosferycznego. Barometry wskazywały będą nawet w okolicach 1025 hPa. W związku z tym będziemy mieli do czynienia z okresem stabilizacji w pogodzie. Nie oznacza to, że opady całkowicie zanikną w naszym kraju. Lokalnie pojawiać mogą się nawet słabe burze. Jednak nie będą to z pewnością zjawiska groźne.

Podsumowując, do Polski nadeszło ochłodzenie. W dzień przyniesie nam to w końcu komfort termiczny, ponieważ temperatury oscylowały będą w Polsce w okolicach 20-25 stopni Celsjusza. Za to nocami ochłodzenie będzie bardziej odczuwalne na wschodzie Polski, gdzie nad ranem termometry wskazywać mogą zaledwie 3-4 stopnie powyżej zera. Burze ustąpią, a pogoda ustabilizuje się. W sam raz jak na zakończenie wakacji i początek roku szkolnego. Na zakończenie zachęcam do zapoznania się z pogodą długoterminową na 16 dni. Arek analizuje w niej dłuższy okres synoptyczny dla kraju.