Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 29 sierpnia 2022. Silne ochłodzenie oraz burze w Polsce

Pogoda na 29 sierpnia 2022. Burze w Polsce. Ochłodzenie

Kraj dostaje się pod pod wpływ klina wyżowego z centrum nad Morzem Norweskim. Północny wschód Polski dziś jeszcze pod wpływem płytkiego niżu znad Bałtyku. Wschód Polski odczuje dziś jeszcze wpływ frontu chłodnego, który wczoraj i w nocy wędrował nad Polską. Pogoda na 29 sierpnia przyniesie zdecydowanie niższe temperatury powietrza, a na wschodzie pojawią się kolejne burze. Zapraszam na prognozę pogody na poniedziałek 29 sierpnia.

Pogoda na 29 sierpnia. Mapa synoptyczna Europy
Pogoda na 29 sierpnia 2022. Sytuacja synoptyczna

Na powyższej mapie barycznej widać system frontów atmosferycznych, którego chłodny sekto wpłynie dziś na aurę w Polsce Wschodniej. Na mapie widoczny jest również wspomniany klin wyżowy w rejonie Wysp Brytyjskich oraz silny antycyklon, który wciąż stacjonuje nad Rosją. Sprawdź pogodę długoterminową na 16 dni dla Polski.

Pogoda na 29 sierpnia. Ochłodzenie w kraju

Front chłodny przemieszcza się nad krajem już od ponad doby. Za frontem, przy wspomaganiu wspomnianego klina wyżu do Polski spływa chłodne powietrze polarnomorskie. W związku z tym temperatury powietrza w dniu dzisiejszym będą zdecydowanie niższe od dnia wczorajszego. Pogoda na 29 sierpnia przyniesie najwyższe temperatury na południowym wschodzie. Termometry pokazywać mogą tu nawet powyżej 25 stopni.

Prognoza temperatur dla Polski na 29 sierpnia 2022
Pogoda na 29 sierpnia. Niższe temperatury powietrza w Polsce

Temperatura na południowym wschodzie może osiągać tak wysokie wartości tylko przed południem i tylko w sytuacji, gdy słońce zdąży ogrzać dolne partie troposfery. Patrząc na mapy satelitarne, cały wschód Polski przykryty jest obecnie zachmurzeniem frontowym. Dlatego szanse na wzrost temperatury powyżej 25 na wschodzie są raczej nikłe. W większości regionów kraju temperatury w okolicach 20-23 stopni Celsjusza. Pogoda na 29 sierpnia przyniesie nam komfort termiczny, jednak spadek temperatury o kilkanaście stopni w przeciągu doby należy uznać za dość silne ochłodzenie.

Niespokojna aura w części Polski

Burze przechodziły przez Polskę w dniu wczorajszym. Lokalnie, w centrum Polski pogoda była dość groźna. Dziś dynamiczna aura również pojawi się w kraju, jednak dotyczy to już wyłącznie krańców wschodnich Polski. Burze w dniu dzisiejszym powstawać będą tam, gdzie wpływ na pogodę zaznaczy jeszcze odsuwający się na wschód chłodny front atmosferyczny. Front z każdą godziną jest dalej na wchodzie. Jednak na wschodzie kraju prawdopodobnie odciśnie jeszcze piętno na pogodzie.

Pogoda na 29 sierpnia. Ostrzeżenia przed burzami wydane przez IMGW
Pogoda na 29 sierpnia. Ostrzeżenia przed burzami

Powyżej mapa ostrzeżeń przed burzami wydana przez synoptyków IMGW. Silniejsze burze pojawić mogą się dziś na wschodzie Polski. Głównym zagrożeniem ze strony burz będą bardzo intensywne opady deszczu. Lokalnie spodziewamy się również opadu gradu do 2-3 cm średnicy. Mniejszym zagrożeniem ze strony dzisiejszych burz będzie wiatr. W burzach wiało będzie do 70 km/h. W centrum, na południu i na wschodzie Polski wiatr będzie dziś praktycznie nieodczuwalny. Ciśnienie atmosferyczne na wysokim poziomie oraz wciąż rośnie. Podczas gdy z rana barometry wskazują dziś nieco ponad 1010 hPa, po południu i wieczorem będzie to już prawie 1020 hPa.

Podsumowując, pogoda na 29 sierpnia przyniesie nam ochłodzenie w całym kraju. Najcieplej będzie jeszcze na wschodzie, gdzie gorące powietrze nie zostało jeszcze całkowicie wypchnięte poza wschodnią granicę. Również na wschodzie pogoda dziś może być niebezpieczna. W strefie oddziaływania frontu atmosferycznego prawdopodobnie pojawią się burze. Oczywiście, jeśli zjawiska pogodowe będą groźne, wydamy na stronie odpowiednie ostrzeżenia.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk