Pogoda. Dzień gorący ponownie w Polsce. Występują też burze gradowe i silne ulewy powodujące podtopienia. Gdzie jest burza 5.07.2021?

Pogoda. Dzisiaj południowa część Polski znajduje się w obszarze lekko podwyższonego ciśnienia. W tym samym czasie na zachodzie i północnym zachodzie zaznacza się wpływ chłodnego frontu atmosferycznego związanego z niżem z rejonu Irlandii, natomiast na północnym wschodzie nadal aktywna jest zatoka niżowa związana z niżem znad Morza Czarnego wraz z linią zbieżności pola wiatru. Znajdujemy się w ciepłej polarno morskiej masie powietrza, charakteryzującą się największą wilgotnością na północy i północnym-wschodzie.

Anomalia w polu ciśnienia na dzień 5.07.2021, 12 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych

Pogoda. Anomalia w polu ciśnienia

Pogoda. Burze przynoszą podtopienia i drobny grad

Od około godziny 12 nad Polską zaczęły rozwijać się pierwsze chmury burzowe. Ich rozwój następuje szczególnie w północnej i północno-zachodniej części kraju. Są to na ogół pojedyncze komórki burzowe, miejscami łączące się w słabo zorganizowane struktury wielokomórkowe. Na ogół charakteryzują się niską aktywnością. Aczkolwiek lokalnie przynoszą obfite opady atmosferyczne prowadzące do podtopień. Po godzinie 16 takie zagrożenie występuje w Koszalinie.

Szczególnie aktywną burze obserwujemy na północnym-zachodzie Polski. Nad Koszalinem i okolicach w w woj. zachodniopomorskim. Niewielki przepływ mas powietrza na poziomie sterującym sprzyja nawalnym opadom deszczu, co przy sporej zawartości wody opadowej w pionowym słupie powietrza skutkuje podtopieniami. Miejscami w burzach akumulacja opadów może sięgać 30-50 mm. Dlatego lokalnie występują podtopienia. Niedawno strażacy wyjeżdzali do usuwania skutków burz Darłowie. Interwencje dotyczyły zalanych posesji i piwnic. Na lokalnej stacji meteorologicznej w dzielnicy Darłówko odnotowano opad rzędu 36,3 mm w ok. 40 minut.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane przez sieć detektorów wyładowań atmosferycznych za przedział czasowy 13:30 do 15:30 w poniedziałek

Pogoda. Szczególnie aktywne burze na północy. Dzień gorący w Polsce

Ponadto zaobserwowano opady drobnego gradu. Duża ilość burz obserwowana jest również w woj. pomorskich. Szczególnie w środkowej części Pomorza. Grzmi też w okolicach Świnoujścia. Gdzieniegdzie komórki burzowe formują się również na południowym-zachodzie kraju, czyli na Dolnym Śląsku.

W kolejnych godzinach szczególnie korzystne warunki do występowania burz są prognozowane na północy, północnym-zachodzie i zachodzie Polski. Miejscami burze mogą powodować podtopienia. Po zachodzie słońca aktywność burzowa zacznie stopniowo maleć z uwagi na słabnącą operacje słoneczną. Miejscami możliwy jest niewielki grad o średnicy do 2 cm. Szczególnie z mocniej rozbudowanych w pionie chmur Cumulonimbus. Opady burzowe do 30-50 mm. Będą to w dalszym ciągu pojedyncze komórki burzowe, jak i też słabo zorganizowane klastry wielokomórkowe.

Należy wspomnieć, że ponownie do Polski ponownie wróciły dni gorące. O dniu gorącym mówimy wtedy, gdy temperatura przyjmuje przedział od 25°C do 29°C.

Pogoda. Wysoka temperatura.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ