Pogoda długoterminowa do końca lipca 2021. Dni gorące, upały, a nawet noce tropikalne będą się często zdarzać. Czasami przejdą silne, punktowo niszczące burze. Sprawdzamy najnowsze prognozy modeli europejskich i amerykańskich.
Pogoda. Chłodny początek lipca. Rozpoczyna się we wtorek kolejna fala upałów w tym roku
Początek lipca przyniósł w Polsce lekkie ochłodzenie. Często występowały jednak opady atmosferyczne i silne burze powodujące podtopienia. Wraz z początkiem nowego tygodnia zaczęło docierać coraz cieplejsze powietrze. Kulminacyjna fala upałów przypadnie na drugą część bieżącego tygodnia. Najnowsze prognozy numeryczne nie wskazują, aby upał ustąpił pod koniec tygodnia. Jest to więc wyraźna zmiana w wyliczeniach modeli numerycznych, co jest nie jest niczym nadzwyczajnym, o czym pisaliśmy we wczorajszym wpisie. Podczas jednej aktualizacji modelu przy dynamicznej sytuacji barycznej, czyli pofalowanym froncie atmosferycznym wyliczenia mogą ulec dużej zmianie. Zarówno, jeśli chodzi o zasięg powietrza zwrotnikowego, jak i też natężenie zjawisk burzowych.
Pogoda. Duży kontrast termiczny w najbliższych dniach nad Polską
Nie ulega wątpliwości, że na przełomie pierwszej i drugiej dekady lipca najsilniejszy upał wystąpi w centrum i na południu. Już w środę nad zachodnią Polskę nasunie się front pofalowany. Przed frontem zalegać ma cieplejsza masa pochodzenia zwrotnikowego z południowego-zachodu, natomiast za frontem chłodniejsza polarno-morska znad Atlantyku Północnego. Kontrast termiczny w naszej części Europy sięgać ma po obu stronach frontu 10°C/13°C.
Widać to bardzo dobrze po mapie anomalii temperatury na okres od 6.07.2021 do 12.07.2021 według modelu ICON. Dostrzegamy, że we wtorek, 6 lipca 2021 temperatura w całym kraju jest powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Anomalia temperatury przyjmie przedział od 3°C do 5°C. W środę widzimy ochłodzenie na zachodzie spowodowane nasunięciem się pofalowanego frontu atmosferycznego. Wysoka temperatura dlatego ustąpi, spodziewane są również burze. Należy wspomnieć, że odchylenie temperatury sięgnie w wielu regionach 5°C/8°C od normy klimatologicznej. Kolejne dni to kontynuacja upalne aury w naszej części Europy. Zaznaczy się jednak duży kontrast termiczny pomiędzy wschodem a zachodem. Niektóre modele prognozują, że upał przedłuży się do około 14-15 dnia miesiąca. Z uwagi na dynamiczną sytuacje synoptyczną będziemy zmuszeni zweryfikować te prognozy w kolejnych dniach w oparciu o modele europejskie i amerykańskie.
Pogoda. Ciepły, okresami upalny lipiec w kolejnych tygodniach
Zaskoczenie nie ma, obserwując wstępną prognozę anomalii miesięcznej za okres od 1.07.2021 do 12.07.2021 w oparciu o model ICON. Najwyższa temperatura w tym przedziale czasowym wystąpi w centrum, południu i wschodzie, gdzie odchylenie od normy wieloletniej sięgnie nawet 3°C/5°C. Temperatura w normie, bądź lekko powyżej normy w zachodniej części kraju.
Pogoda. Termiczne lato będzie w pełni na obszarze Polski. Będą okresami noce tropikalne
Analizujemy również mapy ukazujące uśrednione wartości temperatury powietrza na wysokości 2 m.n.p.g dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych. Widzimy, że w Polsce zostanie utrzymane termiczne lato. Nie zabraknie wielu dni gorących z temperaturą na poziomie od 25°C do 29°C. Czasem zdarzą się wielodniowe fale upałów. Mogą wystąpić kolejny raz w tym roku noce tropikalne z temperaturą nie obniżającą się poniżej 20°C.
Wartości ukazane na mapie poniżej mogą być nieco zaniżone. Najcieplej w centrum, południu i wschodzie, gdzie średnia dobowa za 10 dni jest wyliczana w przedziale od 21°C do 24°C. Mogą być to wartości lekko niedoszacowane, mając na uwadze tendencje modelu GFS do zaniżania temperatury. W tym samym czasie nieco chłodniej na zachodzie i nad morzem, w okolicach 19°C/20°C.
Upały nie będą rzadkością w lipcu
Należy sprawdzić również temperaturę maksymalną prognozowaną przez GFS na 10 dni. Miejmy jednak na uwadze to, że wartości są nieco zaniżone. Prawdopodobnie o 2°C/3°C. Na mapie zbiorczej dostrzegamy, że najwyższe temperatury prognozuje amerykański model GFS w centrum i na południu do 31°C/32°C. Są jednak modele, które w tym okresie prognozują nawet 34°C/35°C. Tak upalnie będzie szczególnie na przełomie 1 i 2 dekady lipca. Orientacyjny trend na drugą dekadę miesiąca sugeruje utrzymanie na tym obszarze utrzymanie dni gorących, a nawet upalnych z temperaturą przekraczającą przez wiele dni 30°C.
Orientacyjna prognoza temperatury maksymalnej dla wysokości 2 metrów n.p.g według modelu GFS. Przypominamy jednak, że są to wartości nieco zaniżone przez model o około 2°C/3°C. Dostrzegamy, że silna fala upałów nawiedzi Półwysep Iberyjski. Jednak u naszych zachodnich sąsiadów, jak i też na Wyspach Brytyjskich będzie chłodniej niż w Polsce.
Dominować ma pogoda niżowa, zatem na stabilne warunki pogodowe nie mamy co liczyć
Poniższa grafika ukazuje uśrednione wartości ciśnienia atmosferycznego na poziomie morza. Dostrzegamy, że w okresie od 6.07.2021 do 16.07.2021 Polska znajdzie się najczęściej w polach obniżonego ciśnienia. Zatem nie będzie to bezopadowy okres w pogodzie. Spodziewamy się czasem przez wiele dni silnych, lokalnych burz, które szczególnie intensywne okażą się w obrębie pofalowanego frontu atmosferycznego i wewnątrz wycinkowych linii konwergencji wiatru dolnego. Burze rozwijające się w masie zwrotnikowej mogą powodować duże szkody. Oczekujemy w tym okresie podtopień, a nawet lokalnych powodzi błyskawicznych, silne gradobić i licznych wyładowań atmosferycznych. Każdego dnia będziemy publikowali szczegółowe informacje o spodziewanym natężeniu zjawisk burzowych, gdyż precyzyjne wytyczenie obszarów zagrożonych na wiele dni do przodu nie jest możliwe.
Jaki trend do końca lipca w Polsce?
W tej części wpisu zajmiemy się prognozowanym trendem na kolejne tygodnie lipca. Wpis przygotowany będzie w oparciu o europejskie i amerykańskie modele numeryczne. Ukażą nam tylko trendy pod kątem odchyleń temperatury. Nie będą to dokładne wartości spodziewane w poszczególnych tygodniach, gdyż w prognozach długoterminowych nie ma to dużego sensu. Najczęściej ukazuje się uśrednione wartości anomalii tygodniowych, jeśli chodzi o temperaturę i opady.
Na pierwszy rzut sprawdzamy prognozę amerykańskiego modelu klimatycznego CFS. Prognoza została zainicjowana warunkami brzegowymi za okres od 25.06.2021 do 4.07.2021. Widzimy, że cały miesiąc według tego modelu będzie ciepły. Temperatura będzie powyżej normy wieloletniej. Możemy dostrzec obszary na rycinie poniżej z anomalią miesięczną w przedziale od 1°C do 3°C. Prosimy jednak pamiętać, że są to wartości uśrednione dla całego miesiąca. Lipiec powinien być najcieplejszy na północy i północnym-wschodzie oraz południu. Zatem po chłodnej wiośnie czeka nas gorący, okresami upalny lipiec. W naszej części Europy nie będziemy dlatego marznąć.
Ciepły i wilgotny lipiec sugeruje częste burze w Polsce
Sprawdzamy również prognozę anomalii miesięcznej pod kątem opadów w oparciu o model CFS. Wskazuje on na wilgotny miesiąc. Z opadami na przeważającym obszarze Polski powyżej normy wieloletniej. Temperatura powyżej normy wieloletniej, opady ponad normę miesięczną sugerują częste burze, które mogą być gwałtowne w całym kraju. Z uwagi na specyfikę zjawisk konwekcyjnych nie da się obecnie wytypować obszarów najbardziej zagrożonych. Najgroźniejszych burz spodziewamy się wzdłuż frontów o charakterze pofalowanym. Czasem burze tworzyć mają się wewnątrzmasy. W warunkach niewielkiego przepływu mas powietrza. Takie komórki burzowe nie będą na ogół dobrze zorganizowane i długotrwałe, ale i tak lokalnie spowodują szkody. Opady konwekcyjne w półroczu ciepłym charakteryzują się dużą lokalnością. Są zmorą synoptyków pod kątem prognozowania obszaru i natężenia ich wystąpienia. Dlatego najlepiej śledzić bieżące dane radarowe i detektory wyładowań atmosferycznych w dniu ich wystąpienia.
Pogoda. Optymistyczne prognozy anomalii na kolejne tygodnie
Następnie poddajemy analizie mapy ukazujące uśrednione wartości anomalii temperatury na poszczególne tygodnie lipca w oparciu o model CFS. Widzimy, że w okresie od 5.07.2021 do 12.07.2021 temperatura w całym kraju będzie powyżej normy wieloletniej. Najcieplej na południu, centrum, północy i północnym-wschodzie i wschodzie, gdzie odchylenie temperatury na wysokości 2 metrów n.p.g sięgnie nawet 5°C do 9°C w oparciu o okres referencyjny 1984-2009. Lekko powyżej normy na zachodzie, gdzie ma być znacznie chłodniej, ale CFS sygnalizuje, że będą to wartości powyżej normy.
Dalej gorąco, a czasem nawet upalnie w okresie od 12.07.2021 do 19.07.2021. Model CFS prognozuje dodatnie odchylenie temperatury od normy wieloletniej. Odchylenie wynieść może od 1,5°C do 3°C, zatem może być nieco chłodniej niż w pierwszej dekadzie lipca. Prognozy te mogą ulec jeszcze zmianie w kierunku wyższego odchylenia temperatury od normy.
Przełom 2 i 3 dekady lipca nie przynosi większego zaskoczenia. Anomalia tygodniowa w dalszym ciągu będzie powyżej normy wieloletniej. To sugeruje nam o ciepły, okresami upalny okres synoptyczny. CFS sygnalizuje, że najcieplej będzie w południowej części kraju, a wyraźnie chłodniej na zachodzie. Z uwagi na odległy termin prognozy te zweryfikujemy w kolejnych tygodniach.
Przełom lipca i sierpnia w prognozach, to kontynuacja polskiego lata z wysokimi temperaturami, okresowo silnymi burzami i upałami. Podobnie jak na mapie powyżej widzimy, że najcieplej może być na południu kraju. Najwięcej pogodnych i bez opadów dni zdarzyć może się na północy kraju, gdzie wiele osób planuje wypoczynek. Najczęściej może zaznaczyć się na tym obszarze pole podwyższonego ciśnienia. Jest to uśredniona prognoza dla omawianego przedziału czasowego, dlatego okresami silne opady i burze przejdą przez niemal cały kraj.
Pogoda. Według ECMWF również ciepły, a okresami upalny w Polsce lipiec
Na sam koniec artykułu sprawdzamy najnowszą prognozę ECMWF na poszczególne tygodnie lipca. Grafiki poniżej ukażą nam uśrednione wartości anomalii temperatury do końca miesiąca. Tygodnie anomalie opadów można sprawdzić tutaj. Nie będziemy przytaczać tych prognoz, gdyż wpis wyszedłby wtedy absurdalnie długi. Ponadto prognozy anomalii opadów, to nie jest mocna strona modeli klimatycznych.
Poniższa grafika ukazuje uśrednione wartości anomalii temperatury na okres od 5.07.2021 do 11.07.2021. Dostrzegamy, że najcieplej będzie w centrum, południu i północnym-wschodzie i częściowo wschodzie. Chłodniej, ale z anomalią tygodniową powyżej normy na zachodzie. Jest to obraz niemalże analogiczny do prognozy CFS, którą przedstawialiśmy wcześniej na przełom 1 i 2 dekady lipca.
Nieco niższe temperatury prognozuje ECMWF w drugiej dekadzie lipca. Szczególnie w okresie od 12.07.2021 do 18.07.2021. Widzimy, że najwyższe odchylenie temperatury od normy wieloletniej wystąpi we wschodniej połowie kraju. Chłodniej w tym czasie na zachodzie Polski. Jest to prognoza niemalże analogiczna do tej amerykańskiej.
Kontynuacja polskiego lata z wysokimi temperaturami jest prognozowana na przełom 2 i 3 dekady lipca. Wtedy też temperatura powinna utrzymać się powyżej normy wieloletniej. To sugeruje nam kolejne dni gorące, czasem upały. Spokój mogą nam zakłócać okresami silne burze powodujące szkody.
Na sam koniec wpisu poddajemy jeszcze analizie prognozy anomalii tygodniowej na przełom lipca i sierpnia. Są to jednak mocno orientacyjne prognozy, które mogą ulec zmianie. Widzimy jednak, że ciepły, czasem upalny okres synoptyczny powinien wystąpić w tym okresie. W dalszym ciągu będziemy musieli uważać na silne burze.
Żródło grafik: meteomodel.pl, noaa, climatereanalyzer.org/, ECMWF, tropicaltidbits.com
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
4 komentarze do “Pogoda długoterminowa do końca lipca 2021. Upały i noce tropikalne będą częste. Okresami silne, punktowo niszczące burze w Polsce”
Możliwość komentowania została wyłączona.