Pogoda. Niebezpieczne burze i upał. Może spaść duży grad. Wiatr nawet 100 km/h. „Faworyzowane superkomórki burzowe” (MAPY)

Pogoda. W środę inicjacja lokalnych burz zajdzie głównie w centralnej i północnej części kraju. Nasza część Europy ma być w strefie falującego frontu atmosferycznego zbudowanego na dużym kontraście termicznym. Znad Czech nasunie się płytki ośrodek niskiego ciśnienia przesuwający się dalej na północ w kierunku Kujaw. Warunki do rozwoju środowych burz stoją pod dużym znakiem zapytania. Wiele wskazuje, że burze przyjmą charakter dyskretny. Należy wspomnieć, że pod kątem rozwoju głębokiej, wilgotnej konwekcji. Kluczowy okaże się pofalowany front atmosferyczny przebiegający z południa na północ przez zachodnią część naszego kraju. Masa zalegająca w ciągu dnia na skutek dziennego nagrzania i wzrostu pionowego gradientu zyska większą energię dostępną drogą konwekcyjną.. Przed frontem zalegać masa zwrotnikowa. Natomiast tuż za nim chłodniejsza polarno morska.

Pogoda. Groźniejsze burze superkomórkowe mogą rozwinąć się wzdłuż pofalowanego frontu atmosferycznego

Sytuacja synoptyczna na dzień 7.07.2021, 12 UTC

Pogoda. Sytuacja synoptyczna 7 lipca 2021

Należy wspomnieć o wysokiej zawartości wody opadowej w pionowym słupie powietrza. Szczególnie w obrębie falującego frontu atmosferycznego (TPW 36 – 46 mm). Średni stosunek zmieszania pary wodnej z suchym powietrzem w warstwie 0-1 km wyniesie od 12g/kg do 14g/kg. Ponadto w obrębie zafalowanego frontu atmosferycznego wystąpi nasilony poziomy przepływ mas powietrza. Co przełoży się na podwyższone pionowe ścinanie wiatru w warstwie 0-6 km od 14 m/s do 20 m/s.

Prognoza burz na środę (IMGW-PIB)

Pogoda. Duży grad z superkomórek burzowych. Faworyzowany dyskretny tryb konwekcji

Energia dostępna drogą konwekcyjną nie przekroczy na ogół 800-1200 J/kg, zatem nie będą to bardzo wysokie wartości jak na lipiec. Oczekiwany jest głównie dyskretny tryb konwekcji w formie izolowanych, ale silnych superkomórek burzowych. Utworzyć mogą się one zwłaszcza w godzinach popołudniowych i wieczorem. Na trasie burz zawierających rotujące prądy wstępujące możliwe są opady gradu o średnicy do 2-4 cm, silne prądy zstępujące skutkujące porywami konwekcyjnymi do 90-100 km/h. Mniejsze prawdopodobieństwo burz będzie na Opolszczyźnie i Wielkopolsce. Spowodowane będzie to występowaniem suchych warstw powietrza w środkowej i górnej troposferze, które hamować mogą pionowe ruchy konwekcyjne.

Należy również wspomnieć o sytuacji pogodowej we wschodniej części kraju. Na krańcach wschodnich zaznaczy się wewnątrz masy linia konwergencji wiatru dolnego. Pojawi się też słaba niestabilność powietrza. Na ogół nie przekraczająca 1000 J/kg. Na skutek dziennej operacji słonecznej wzrośnie pionowy gradient temperatury powietrza pomiędzy dolną a środkową troposferą. Co spowoduje finalnie wzrost energii dostępnej drogą konwekcyjną. Na tym obszarze burze utworzą się w jednorodnej masie powietrza. W warunkach słabego przepływu mas powietrza, uwzględniając słaby wiatr na wyższych poziomach izobarycznych. Oczekujemy dlatego rozproszonych burz pulsacyjnych, których żywotność nie będzie duża. Utworzyć mogą się wzdłuż linii zbieżności pola wiatru. W górach natomiast konwekcja może zostać zainicjowana przez dzienne nagrzewanie planetarnej warstwy granicznej i wymuszanie orograficzne.

Wstępna prognoza burz na noc ze środy na czwartek (IMGW-PIB)

W środę zagrzmieć może w Tatrach, niewykluczone są też burze na krańcach wschodnich

Intensywność burz na tym obszarze będzie słaba i umiarkowana. Tylko miejscami przez kilkadziesiąt minut burzom mogą sporadycznie towarzyszyć silniejsze prądy zstępujące. Podczas burz możliwe są opady drobnego gradu do 1-2 cm, miejscami ulewy z możliwą akumulacją do 15-30 mm. Po zachodzie słońca konwekcja na tym obszarze Polski zaczną zanikać.

Zdecydowanie więcej gwałtownych burz może pojawić się 8 lipca 2021. Ich intensywność również może być wyższa niż w środę, ale prognozy te zweryfikujemy jutro. Burzowy również piątek. Szczególnie na południu, centrum i wschodzie.

Wstępna prognoza burz na 8 lipca 2021 według (IMGW-PIB)

Więcej o upałach w najbliższych dniach przeczytacie w najnowszej prognozie długoterminowej do końca lipca 2021 w oparciu o europejskie i amerykańskie modele.

ZE WZGLĘDU NA DUŻĄ LOKALNOŚĆ I NIEPRZEWIDYWALNOŚĆ ZJAWISK BURZOWYCH ZALECAMY ŚLEDZIĆ BIEŻĄĆE DANE RADAROWE I DETEKTORY WYŁADOWAŃ.

(fot. ilustracyjne. Fani Pogody, przykład superkomórki burzowej w masie zwrotnikowej)