Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 5 dni. Będzie upał i noce tropikalne. Wystąpią też groźne, punktowo niszczące burze gradowe w Polsce

Burze w sierpniu 2021

Pogoda na okres od 5.07.2021 do 10.07.2021. Wróci upał, będą noce tropikalne. Spodziewane są również silne burze w Polsce. Sprawdzamy najnowsze prognozy europejskich i amerykańskich modeli numerycznych.

Pogoda. Druga fala upałów w tym roku przed nami

Początek drugiego tygodnia lipca przynosi ocieplenie. Od wtorku zacznie do nas napływać powietrze zwrotnikowe. Zatem pierwszy raz w lipcu zobaczymy 30°C. Szczególnie gorąco ma być w środę, czwartek i piątek, gdy na termometrach zobaczymy nawet 31°C/34°C. Ponownie nocami spodziewamy się temperatury na poziomie 20°C/23°C, zatem znów będą to noce tropikalne. Z każdym jednak dniem fala upałów ma być spychana coraz bardziej na wschód.

Powodem wystąpienia upałów będzie specyficzna sytuacja baryczna. Nad Europą Zachodnią ulokowany będzie w najbliższych dniach niż „ZYPRIAN”. Po jego wschodniej stronie napływać ma z południowego-zachodu upalna masa pochodzenia zwrotnikowego.

Sytuacja synoptyczna na dzień 6.07.2021, 12 UTC

Pogoda. Sytuacja synoptyczna na dzień 6.07.2021.

Prognozowana temperatura powietrza przez model ECMWF na dzień 6.07.2021, 15 UTC. Dostrzegamy, że na zachodzie będzie już upalnie, a w tym samym czasie na przeważającym obszarze Polski będzie to dzień gorący.

Upał w Polsce lipiec 2021

Pogoda. Groźny pofalowany front atmosferyczne nasunie się w środę nad Polskę

Od środy upał z każdym dniem będzie coraz bardziej wypierany na wschód przez nasuwający się od zachodu pofalowany front atmosferyczny wzdłuż którego przemieszczać mają się zaburzenia falowe. W naszej części Europy zalegać będą dwa zróżnicowane sektory. Przed frontem będzie to upalne powietrze zwrotnikowe z południowego-zachodu, natomiast za frontem chłodniejsze polarno morskie. W obrębie zafalowanego frontu chłodnego. Szczególnie na liniach zbieżności wiatru tworzyć będą się silne komórki burzowe, które w sprzyjających warunkach przybiorą postać superkomórek burzowych, jak i też mezoskalowych układów konwekcyjnych. W warunkach nieco bardziej nasilonych pionowych oraz kierunków uskoków wiatru chmury burzowe mogą być lepiej zorganizowane.

Sytuacja synoptyczna na dzień 7.07.2021, 12 UTC

Pogoda. Sytuacja synoptyczna 7 lipca 2021.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów według ECMWF na okres od 5.07.2021 do 10.07.2021 dla Polski. Wstępna prognoza opadów pochodzenia burzowego.

Proces wypierania upalnego powietrza pochodzenia zwrotnikowego można prześledzić na animacji poniżej. Należy zwrócić również uwagę, że ponownie czekają nas noce tropikalne przez kilka dni, utrudniając nam nocny odpoczynek.

Pogoda. Duży kontrast termiczny już w środę nad Polską

Należy zwrócić uwagę na duży kontrast termiczny przed i za frontem w środę. Najdłużej upalne powietrze zwrotnikowe utrzyma się w centrum, południu i wschodzie. Z każdym dniem sukcesywnie będzie spychane na wschód. W weekend aura nie będzie spokojna, gdyż zalegać może na wschodzie granica pofalowanego frontu atmosferycznego. Wzdłuż kolejnych fal frontowych urastających do postaci mezoskalowych niżów mogą tworzyć się groźne burze powodujące duże szkody materialne. Prognozy z uwagi na dynamiczną sytuacje synoptyczną zweryfikujemy w najbliższych dniach.

Wyliczana temperatura powietrza według ECMWF na 7 lipca 2021, 15 UTC. Miejscami wartości okażą się wyższe od prognozowanych o około 1°C/2°C. Szczególnie w obszarze zalegania masy pochodzenia zwrotnikowego.

Pogoda. Upał w POlsce 2021

Pogoda. Podczas burz spodziewamy się podtopień, gradobić, licznych wyładowań oraz szkód wiatrowych

Podstawowym zagrożeniem w czasie burz, które lokalnie będą przechodzić przez nasz kraj okażą się ulewne opady deszczu prowadzące do podtopień. W czasie występowania chmur Cumulonimbus możemy spodziewać się większego gradu o średnicy przekraczającej 2-5 cm. Niebezpieczny ma być również wiatr, który powodować ma szkody i stwarzać zagrożenie dla życia i zdrowia.

Przykład burzy superkomórkowej z opadami dużego gradu i niszczącym wiatrem w upalnym powietrzu pochodzenia zwrotnikowego nad Polską. Takie widoki w najbliższych dniach nie będą niczym nadzwyczajnym.

Pogoda w lipcu 2021

Prognozowana temperatura powietrza w czwartek, 8 lipca 2021, 13 UTC dla Polski. Dostrzegamy, że częściowo na zachodzie, południu i centrum termometry pokażą nawet 32°C/34°C. Z każdą godziną jednak gorąca i niestabilna masa powietrza będzie spychana coraz bardziej na wschód. Za frontem będzie to przeważnie 18°C/22°C.

Prognozowana temperatura LIPIEC 2021

Pogoda. Rozbieżne prognozy na piątek i weekend pomiędzy modelami. Problemem jest ulokowanie frontu pofalowanego

Prognozy na piątek są już obarczone sporym błędem prognostycznym. Przy stabilnej sytuacji synoptycznej nie byłoby to problem, ale inaczej sytuacja wygląda, gdy w naszej części Europy pojawia się pofalowany front atmosferyczny wzdłuż którego przemieszczają się zaburzenia falowe urastające do postaci układów niskiego ciśnienia. W ich obrębie występują szczególnie sprzyjające warunki do tworzenia się groźnych burz. Pomiędzy modelami obserwujemy wyraźne rozbieżności. ICON prognozuje, że w piątek upalne powietrze utrzyma się tylko na wschodzie, centrum i częściowo południu, gdy pozostały obszar kraju ma znaleźć się już w chłodniejszej masie polarnej. ECMWF i GFS prognozują, że przeważający obszar Polski ma być jeszcze w powietrzu pochodzenia zwrotnikowego. Niewykluczone jednak, że w tej sytuacji najlepiej poradzi sobie niemiecki ICON, który prognozuje mniejszy obszar upałów.

Pogoda. Prognoza w piątek

Prawdopodobnie w sobotę upał utrzyma się tylko w dzielnicach wschodnich. Obszar zalegania powietrza pochodzenia zwrotnikowego może ulec jeszcze zmianie, mając na uwadze dynamiczny front pofalowany, który zbudowany będzie na dużym kontraście termicznym. W jego obrębie zjawiska burzowe będą wyjątkowo intensywne. Niestety prognozowanie zjawisk konwekcyjnych stanowi duży problem dla modeli, dlatego w tej sytuacji zalecamy śledzić nasze codzienne prognozy i analizy burzowe na stronie.

Pogoda. Upał w sobotę na wschodzie

Pogoda. Temperatura powyżej normy wieloletniej. Termiczne lato będzie trwać w najlepsze

Nie ulega wątpliwości, że średnia temperatura w najbliższych 5 dniach będzie znacznie powyżej normy wieloletniej. Najdłuższy upał modele prognozują na południu, centrum i częściowo wschodzie. Szczególnie w drugiej części tygodnia. Najszybciej chłodne powietrze pochodzenia polarno morskiego napłynie nad zachodnią Polskę za frontem pofalowanym. Spodziewamy się utrzymania termicznego lata w naszej części Europy. Noce tropikalne również nie będą rzadkością, co utrudni nam nocny wypoczynek.

Prognozowane uśrednione wartości temperatury na 5 dni dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych. Widzimy, że w omawianym okresie będzie cieplej w Polsce niż na zachodzie Europy. Okresami odchylenie temperatury od normy wieloletniej sięgnie od 6°C do 13°C, w zależności jaki okres referencyjny weźmiemy pod uwagę.

Termiczne lato w Polsce

Polska w polu obniżonego ciśnienia, zatem na stabilne warunki pogodowe nie mamy co liczyć

Spoglądamy dodatkowo na uśrednione wartości ciśnienia atmosferycznego na 5 dni. Widzimy, że przeważający obszar Polski będzie w polu obniżonego ciśnienia, zatem na stabilne warunki pogodowe nie mamy co liczyć. Jedynie wschód i południe kraju znajdzie się na skraju klinów wysokiego ciśnienia. Od drugiej części bieżącego tygodnia silne burze występować będą praktycznie całym kraju.

Szczególnie gwałtowne w obrębie pofalowanego frontu atmosferycznego wzdłuż którego może gromadzić się szczególnie dużo wilgoci. Pod wpływem stref zbieżności wiatru dochodzić będzie do wynoszenia gorącego, wilgotnego powietrza do poziomu swobodnej konwekcji. Wraz ze wzrostem wysokości temperatura zazwyczaj spada, dlatego pod wpływem siły wyporu tworzyć będą się silne burze, nawet z dużym gradem, niszczącym wiatrem, a kto wie, czy ponownie nie pojawią się lokalne trąby powietrzne. Niestety obecny stan wiedzy nie pozwala przewidzieć, gdzie dokładnie takie zjawiska mogą wystąpić. Możemy tylko powiedzieć, że istnieją warunki w troposferze, które sprzyjają tworzeniu się burz zdolnych do wygenerowania tornad. Jest to zjawisko mocno nieprzewidywalne i stosunkowo rzadkie.

Pogoda. Uśrednione wartości na 5 dni.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ

Źródło grafik: dwd.de, wxcharts.com, climatereanalyzer.org/

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz