Niebezpieczne burze przechodziły nad Polską. Pojawił się lej kondensacyjny i gradobicia oraz zalania. Gdzie jest burza, 28 maja 2024?

Burze w Polsce okazały się dziś gwałtowne. Jutro czeka nas kontynuacja burzowej pogody, ale bardziej we wschodniej połowie naszego kraju.

Dziś burze formowały się na przedpolu aktywnego front chłodnego i charakteryzowały się dużą gwałtownością. Tworzyły się w strefie linii zbieżności wiatru. Na pogodę miał wpływ niż znad południowej Skandynawii. Najsilniejsze burze występowały w pasie od woj. dolnośląskiego, wielkopolskiego aż po zachodniopomorskie. Grzmiało także na Opolszczyźnie i Górnym Śląsku oraz Ziemi Łódzkiej oraz na Kujawach.

Już około południa zaczęto obserwować rozwój burz nad Polską. Tworzyły się pojedyncze komórki burzowe, które miejscami łączyły się w klastry wielokomórkowe. Chmury burzowe wydajne opadowo oraz niosące silne porywy wiatru, dużą aktywność elektryczną i grad tworzyły się w strefie zbieżności wiatru. W rejonie Poznania zaobserwowano zjawisko „training storms”, które polega na przechodzeniu kilku burz nad jednym obszarem, co w konsekwencji prowadzi do sporej akumulacji opadów. Gwałtowne burze obserwowano w pasie od Wrocławia aż po Słupsk. Z uwagi na dużą wodność atmosfery, niską prędkość przemieszczania zaobserwowano spore akumulacje opadów. Z burz padał również grad o średnicy 2-3 cm, wiatr w porywach sięgał nawet 70-90 km/h.

Burze nad Polską niebezpieczne

Silne burze dziś przeszły nad Polską

Po godzinie 14:00 we wtorek intensywne burze obserwowano m.in w Wielkopolsce, ale także w woj. dolnośląskim oraz w woj. zachodniopomorskim. Dodatkowo w okolicach miejscowości Sobótki obserwowano sygnaturę radarową TBSS, czyli tzw. kolca gradowego z superkomórki burzowej. Na południe od Wrocławia internauci donosili o wystąpienie zjawiska leja kondensacyjnego. Gwałtowne burze obserwowano m.in w okolicach Bobolic w woj. zachodniopomorskim, ale także w innych regionach kraju jak np. w woj. zachodniopomomorskim, obejmując okolice Rawicza, Rokietnicy, Obornik, Chodzieży, Puszczykowa, Stęszewa, Krzywinia, ale także Żmigrodu w woj. dolnośląskim. Odnotowano w tym rejonie opady gradu o średnicy do około 2-3 cm. W burzach akumulacja opadów potrafiła przekraczać 40-50 mm, szczególnie w zasięgu zjawiska training storms. Porywy wiatru z najsilniejszych burz dochodziły do 70-90 km/h.

Zobacz też: Pogoda na środę 29 maja 2024. Front atmosferyczny na wschodzie. Burze przejdą nad Polską. Ochłodzenie w kraju

Prognoza sytuacji barycznej na 29.05.2024, 12 UTC według DWD dla Europy i obszarów przyległych

Intensywne zjawiska konwekcyjne dziś w kraju

Po godzinie 17-18 we wtorek obserwowano stopniowy spadek aktywności burzowej. Obserwowano na systemach teledetekcji coraz mniejsza ilość wyładowań atmosferycznych. Większe opady atmosferyczne notowano w pasie od woj. dolnośląskiego, wielkopolskiego, sięgając nad Pomorze Zachodnie. Dlatego akumulacja opadów mogła przekraczać miejscami 20-40 mm. W okolicach miejscowości Kościan odnotowano intensywne opady gradu, prowadząc do sporej akumulacji gradu. Na wschód od chłodnego, pofalowanego frontu i linii zbieżności wiatru nie obserwowano dziś intensywnych zjawisk burzowych. To zmieni się jednak w czasie środowej doby, gdy to chwiejność termodynamiczna i linia zbieżności wiatru wraz z chłodnym, pofalowanym frontem przesuną się na wschód.

Burze nad Polską okazały się dziś intensywne

Około godziny 20 we wtorek burze pojawiły się na Opolszczyźnie, ale są znacznie słabsze w ciągu minionych godzin. Jutro czeka nas kolejny dzień z intensywnymi zjawiskami burzowymi w kraju, o czym z pewnością Was poinformujemy wkrótce.

Prognoza burzowa na najbliższe 24 godziny dla Europy i obszarów przyległych według ESSL

burze pojawią się jutro bardzie na wschód niż dziś
burze nad Polską okazały się dziś intensywne. Jutro przesuną się bardziej na wschód

Źródło: dwd.de, essl.org, blitzortung.org