Pogoda na środę 29 maja 2024. Front atmosferyczny na wschodzie. Burze przejdą nad Polską. Ochłodzenie w kraju

Docierają do nas informacje, że pogoda w kraju jest od wielu dni nudna i przewidywalna. Zdawało mi się, że to całkiem dobrze. W Polsce panuje świetna, słoneczna i letnia pogoda. Brakuje opadów wielkoskalowych (nie burzowych), ale do tego chyba powoli musimy zacząć przywykać. Zobaczmy, co przyniesie nam pogoda na środę 29 maja. Czy nadal będzie nudno w pogodzie?

Pogoda na środę. Sytuacja synoptyczna

Środa przyniesie nam całkiem ciekawą sytuację synoptyczną. Nudno, wydaje mi się, że nie będzie. Spójrzmy na sytuację synoptyczną.

Pogoda na środę 29 maja. Sytuacja synoptyczna
Pogoda na środę 29 maja. Sytuacja synoptyczna

Na wschodzie kontynentu wciąż panuje silny wyż. Powoduje on blokadę cyrkulacji strefowej nad Europą Centralną. Na północy i północnym zachodzie na mapie widać dwa aktywne niże baryczne. Z niżami związane są fronty atmosferyczne. Jeden z frontów przynosi załamanie pogody na zachodzie kontynentu. Drugi, ciepły front przemieszczał będzie się dziś nad Polską. Dokładniej to w centralnej i wschodniej Polsce. O froncie atmosferycznym i związanych z nim zjawiskach będę pisał za chwilę. Teraz sprawdźmy jeszcze mapę rozkładu powietrza w wyższych partiach troposfery.

Pogoda na środę. Spływ chłodniejszych mas powietrza z zachodu
Pogoda na środę. Spływ chłodniejszego powietrza z zachodu

Widzimy tu, że do całej Europy Wschodniej napływa ciepłe powietrze z południowego wschodu. Na północnym zachodzie i częściowo w centrum Europy obserwujemy już spływ chłodniejszych mas powietrza. Granica pomiędzy tymi masami powietrza znajduje się między innymi nad Polską. Dlatego też sprawdźmy co pogoda na środę przyniesie nam pod kątem temperatur powietrza.

Ochłodzenie dotrze do części kraju

Podczas gdy wtorek przynosił nam jeszcze bardzo wysokie temperatury w całym kraju, w środę sytuacja zacznie się zmieniać. Powyżej wspominałem, że przez kraj wędrował będzie front atmosferyczny. Za frontem spływać do nas zacznie znacznie chłodniejsze powietrze z północnego zachodu. Sprawdźmy zatem, jak wygląda prognoza temperatury na środę.

Pogoda na środę. Prognoza temperatury

Ponieważ do Polski Centralnej i Wschodniej wciąż napływają ciepłe masy powietrza, czeka nas ciepła noc z wtorku na środę. Podczas gdy temperatury nad ranem na wschodzie kraju sięgać będą 16 stopni, niewiele cieplej na zachodzie kraju będzie już w środę. To dlatego, że na zachodzie Polski zalegać będą już nieco chłodniejsze masy powietrza morskiego. Na wschodzie wciąż będą to masy cieplejsze, jednak zachmurzenie frontowe i przechodzące za dnia burze nie pozwolą na wzrost temperatury tak znaczny, jak choćby w poniedziałek, czy wtorek. Pogoda na środę przyniesie najwyższe temperatury na krańcach wschodnich. Jednak upał nie wystąpi, ponieważ maksymalne temperatury w kraju to 25-26 stopni na wschodzie. Na zachodzie maksymalnie do 18-20 stopni W najcieplejszym momencie dnia.

Słaby wiatr w Polsce w środę. Maksymalnie do 50 km/h
Słaby wiatr w Polsce w środę 29 maja

Wiatr w Polsce będzie praktycznie nieodczuwalny. Tylko na północnym zachodzie porywy wiatru sięgać mogą 50 km/h. Podczas gdy poza burzami, wiatru w kraju w środę praktycznie nie będzie, tak w burzach możliwe są porywy wiatru w okolice nawet 70-80 km/h. Jednak burze w środę będą zjawiskami mocno lokalnymi. Dlatego w skali kraju wiatr będzie w środę marginalny. Przeczytaj również: Pogoda na cały czerwiec 2024. Będzie duże zaskoczenie?

Pogoda na środę. Opady i burze w części Polski

Podczas gdy burze w poniedziałek i wtorek szalały na zachodzie kraju, pogoda na środę przyniesie bardziej dynamiczną aurę we wschodniej połowie Polski. Wszystko przez front atmosferyczny, który w środę przemieści się kilkaset kilometrów na wschód względem wtorkowej doby.

Pogoda na środę we wschodniej połowie Polski
Pogoda na środę przyniesie burze we wschodniej połowie Polski

Widzimy, że granica burz i spokojnej pogody przebiegała będzie w środę mniej więcej przez pionową oś kraju. Burze prawdopodobnie nie będą tak silne jak w poprzednich dniach, jednak wciąż niosły będą ryzyko opadów gradu do 2 cm średnicy. Do tego dużym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu. Ponieważ front będzie powoli tracił na aktywności, burze powinny tracić na aktywności w godzinach późno popołudniowych i wieczornych. Pierwszych wyładowań w centrum kraju spodziewamy się już około południa.