Pogoda na czerwiec 2024 r. Silne burze przejdą w Polsce. Pierwsza fala upałów i noce tropikalne w tym roku

Pogoda długoterminowa na czerwiec 2024 r. Przejdą silne burze przez nasz kraj niejednokrotnie. Dodatkowo powinniśmy doświadczyć pierwszych w tym roku fal upałów i gwałtownych burz.

Najnowsza aktualizacja modelu CFS pokazuje, że temperatura w skali miesięcznej będzie przeważnie 1.5-3 stopnie powyżej normy wieloletniej w Polsce. Wysokie wartości na termometrach mogą występować przez około 40-70% czasu, przynosząc nawet fale gorąca i upałów. Okresy chłodu są prawdopodobne. Czasem spowodowane spływem mas powietrza zwłaszcza znad Atlantyku Północnego.

Prognozowana anomalia temperatury na czerwiec 2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

prognoza długoterminowa pokazuje dodatnią anomalie
Prognoza długoterminowa pokazuje bardzo ciepły okres w pogodzie

Prognoza długoterminowa sugeruje dominacje pola niżowego i możliwe dlatego częste silne burze

Coraz więcej wskazuje, że zjawiska burzowe w czerwcu 2024 r. będą groźniejsze niż w maju. Prognozowane są zarówno burze termiczne, jak i też frontowe oraz na przedfrontowych strefach zbieżności wiatru. Prawdopodobne są w naszej części Europy okresami zorganizowane układy burzowe w formie MCS, jak i też superkomórki burzowe. Utworzyć mogą się lokalne burze spowodowane kolejnymi napływami ciepłego, wilgotnego powietrza z rejonu Morza Czarnego. Na ogół doświadczymy burz wewnątrzmasowych w polach słabogradientowych obniżonego i czasem podwyższonego ciśnienia. Prognozowane są lokalne podtopienia, powodzie błyskawiczne, silne gradobicia, a nawet w sprzyjających warunkach lokalne trąby powietrzne. Aktywność elektryczna czerwcowych burz będzie wyższa niż w maju. Będziemy zmuszeni uważnie śledzić prognozy, gdyż w czerwcu burz będzie więcej niż w ostatnim miesiącu meteorologicznej wiosny.

Prognoza długoterminowa pokazuje dynamiczne kolejne tygodnie

Prognoza długoterminowa. Prognozowana anomalia ciśnienia na czerwiec 2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

pogoda długoterminowa wskazuje duży dynamizm w pogodzie
Pogoda długoterminowa wskazuje dominacje pola obniżonego ciśnienia i gwałtowne burze

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia opadów na czerwiec 2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów

pogoda sprawi niespodziankę i przyniesie niebezpieczną pogodę
Aura nie powinna być stabilna przez wiele tygodni, doświadczymy częstych gwałtownych burz. Najczęściej wewnątrzmasowych

Pogoda na czerwiec 2024 r. nie pozostawia wątpliwości

Najnowsza prognoza anomalii opadów ECMWF różni się nieco względem modelu CFS. Model ECMWF sugeruje, że najwięcej opadów będzie na południu, południowym wschodzie i wschodzie. Jednak najmniej na północy. Prognozowane są głównie opady o charakterze burzowym, które są z pewnością niedoszacowane przez model. Burze miejscami spowodują duże szkody i podtopienia. Okresami przez wiele dni wystąpią sprzyjające warunki do rozwoju głębokiej, wilgotnej konwekcji. Zarówno przy napływie z rejonu Morza Czarnego oraz znad Morza Śródziemnego. Mało prawdopodobne wydaje się, aby czerwiec był w całym kraju jako suchy, ale należy mieć na uwadze, że przy wysokiej temperaturze i długim usłonecznieniu mogą być sprzyjające warunki do silnego parowania i zaostrzaniu w niektórych regionach suszy. Problemu więc mogą nie rozwiązać lokalne burze. Zdarzą się też dni ze stabilną i słoneczną pogodą.

Zobacz też: Pogoda na wtorek 28 maja 2024. Kolejne burze

Pogoda długoterminowa. Prognoza anomalii opadów wstępnie według modelu ECMWF dla Europy na czerwiec 2024 r.

pogoda na czerwiec 2024 r.
Prognoza długoterminowa anomalii opadów na czerwiec 2024 r.

Prognozy mają charakter orientacyjny i mogą ulec zmianie. Wkrótce podamy nowe informacje.

Źródło: Fanipogody.pl, tropicaltidbits.com, copernicus.eu