Pogoda na wtorek 28 maja 2024. Kolejne burze. Upał w kraju blisko, jednak nadciąga ochłodzenie

W pogodzie zajadą zmiany. Do kraju z zachodu zbliża się front atmosferyczny. Pogoda na wtorek przyniesie silne burze, a następnie ochłodzenie w części Polski. Sprawdźmy zatem co czeka nas w pogodzie 28 maja 2024.

Pogoda na wtorek. Sytuacja synoptyczna

Zgodnie z tym, co napisałem we wstępie, do kraju we wtorek wkroczy front atmosferyczny. Front ten łączy niż z okolic Skandynawii, z niżem, który przynosi dynamiczną aurę w rejonie Morza Śródziemnego. Kolejny niż znajduje się w regionie Wysp Brytyjskich, jednak ten ośrodek nie będzie wpływał na aurę w naszym regionie.

Sytuacja synoptyczna. Pogoda na wtorek przyniesie front atmosferyczny
Pogoda na wtorek 28 maja. Sytuacja synoptyczna w Europie

Kluczowe znaczenie ma dla nas front atmosferyczny, który na powyższej mapie widać na granicy Polski i Niemiec. Front sprawi, że pogoda na wtorek przyniesie nam sporo dynamicznej aury na zachodzie Polski. O szczegółach za chwilę. Tutaj należy jeszcze wspomnieć, że za frontem spłynie do nas nieco chłodniejsze powietrze z północnego zachodu.

Spływ chłodniejszych mas powietrza za frontem atmosferycznym
Spływ chłodniejszych mas powietrza z zachodu, za frontem

Ponieważ wiemy już, że za frontem atmosferycznym spływać do nas zacznie chłodniejsze powietrze z północnego zachodu, zacznijmy naszą prognozę od wartości temperatury właśnie.

Pogoda na wtorek. Spora różnica temperatury pomiędzy wschodem, a zachodem kraju

W zdecydowanej większości kraju wtorek będzie bardzo ciepłym, wręcz gorącym dniem. Po ciepłej nocy słońce bardzo szybko ogrzeje dolne partie trospofery.

Pogoda na wtorek. Gorący dzień w większości regionów Polski

Już przed południem na wschodzie i w centrum kraju wartości temperatury przekroczą 25 stopni Celsjusza. Najcieplej będzie na wczesnym popołudniem, kiedy to wartości temperatury we wschodniej połowie kraju przekroczą 26-27 stopni Celsjusza. Podczas gdy na wschodzie będzie gorąco, na zachodzie wpływ na temperaturę zacznie mieć front atmosferyczny. W regionie pojawi się sporo chmur, jednak o tym za chwilę. Za frontem spływać na zachód kraju zacznie chłodniejsze powietrze. W związku z tym, podczas gdy na wschodzie wciąż będzie gorąco, na zachodzie temperatury we wtorek to zaledwie 20-22 stopni. Widzimy więc ochłodzenie, ale nie będzie ono bardzo silne. Przeczytaj również: Pogoda na 5 dni dla Polski. Czy aura się zmieni?

Burze i opady na zachodzie Polski

We wtorek front atmosferyczny, podobnie jak w poniedziałek będzie dawał się we znaki mieszkańcom Polski Zachodniej. Spójrzmy na mapę z prognozą opadów.

Pogoda na wtorek. Burze na zachodzie kraju
Pogoda na wtorek. Kolejne burze w Polsce

Widzimy, że pasie zachodnim kraju dojdzie do rozwoju silnych, lokalnie bardzo silnych burz. Różnica temperatury przed i za frontem wyniesie nawet 10 stopni Celsjusza. Przed frontem dojdzie do powstania zbieżności wiatru. To właśnie front i zbieżność będą katalizatorem do powstania groźnych zjawisk pogodowych na zachodzie kraju. Pierwsze burze pogoda na wtorek przyniesie już przed południem. Burze trwać mogą do godzin wieczornych. W pierwszej części nocy z wtorku na środę zjawiska burzowe powinny zanikać.