Pogoda na 5 dni dla Polski. Upał i burze nie odpuszczą. Ochłodzenie w części kraju. Nawałnice w długi weekend?

Weekend przeleciał mi w mgnieniu oka. Mamy więc poniedziałek, a jak poniedziałek, to sprawdzamy co przyniesie nam pogoda na 5 dni dla Polski. Niestety, aura będzie dość niebezpieczna. Najgorsze jest, że opady pochodzące z burz niewiele zmieniają w ogólnych rozrachunku hydrologicznym. W kraju i regionie zaczyna robić się bardzo sucho. Sprawdźmy więc prognozę pogody na rozpoczynający się tydzień.

Pogoda na 5 dni. Sytuacja synoptyczna

Ostatni tydzień maja upłynie nam pod znakiem dość dynamicznej pogody. Winny temu będzie front atmosferyczny z zachodu, który znajdował będzie się nad naszym krajem.

Pogoda na 5 dni. Sytuacja synoptyczna w Europie
Pogoda na 5 dni dla Polski. Sytuacja synoptyczna w Europie

Na wschodzie kontynentu znajduje się wyż. Blokuje on wędrówkę niżów i frontów atmosferycznych na wschód kontynentu. Jednak front będzie w tym tygodniu w stanie dotrze w nasz region. Co więcej, zostanie on nad Polską niejako „uwięziony” przez wspomniany wyż. Front atmosferyczny związany będzie z niżem z północy kontynentu. Na horyzoncie widać już kolejny niż, którego centrum z każdym dniem zbliżać będzie się do Wysp Brytyjskich. Pogoda na 5 dni będzie w naszym regionie dynamiczna.

Pogoda na 5 dni nadal przynosić będzie wysokie temperatury
Pogoda na 5 dni. Napływ ciepłych mas powietrza z południa

Napływ ciepłych mas powietrza z południa spowoduje, że tydzień upływał będzie nam nadal pod znakiem wysokich, a w niektórych regionach nawet bardzo wysokich temperaturach.

Gorące dni nie odpuszczą w kraju

Sprawdźmy zatem jakie temperatury przyniesie nam pogoda na 5 dni. Tradycyjnie prognozę przedłużę także o 2 dni weekendu. Nic mnie to nie kosztuje, a to w końcu przedłużony weekend, dlatego wiele osób planuje dalsze wyjazdy.

Pogoda na 5 dni. Prognoza temperatury nad Polską

Widzimy, że początek tygodnia przyniesie nam bardzo wysokie temperatury w Polsce. W poniedziałek i wtorek w wielu regionach kraju temperatury sięgały będą nawet 28-29 stopni Celsjusza. Upał raczej nie wystąpi. We wtorek zaś na zachodzie kraju obecność swą zaznaczać zacznie front atmosferyczny. O burzach i opadach pisał będę za moment. Tutaj zajmijmy się temperaturą powietrza. Od wtorku od zachodu do kraju zacznie wkraczać ochłodzenie. Nie będą to bardzo silne spadki temperatury. Jednak zrobi się chłodniej. Podczas gdy w większości regionów kraju we wtorek nadal będzie prawie upalnie, na krańcach zachodnich kraju w okolicach 22 stopni.

Prognoza temperatury na środę 29 maja
Nieco niższe temperatury w Polsce w środę

Widzimy, że w środę nieco chłodniej będzie już w całym kraju. Podobnie w czwartek i piątek. Nie będzie to ochłodzenie silne, jednak temperatury w dzień powędrują w dół o kilka oczek względem poniedziałku, czy wtorku. Dni gorące powrócą do Polski w weekend. Jednak ponad 25 stopni będzie prawdopodobnie tylko we wschodniej połowie kraju. Wiatr nie będzie nam dokuczał w tym tygodniu. Porywy wiatru będą praktycznie nieodczuwalne. Chyba że w burzach, ale o tym poniżej. Przeczytaj również: Pogoda na 16 dni dla Polski. Co czeka nas w pogodzie w dłuższym okresie?

Pogoda na 5 dni. Kolejne silne nawałnice w Polsce

Wiemy już, że w kraju panowały będą wysokie temperatury. Wiemy również, że w regionie znajdował będzie się front atmosferyczny. Oznacza to, że pogoda na 5 dni przyniesie nam opady deszczu i burze w Polsce. Grzmiało będzie na zachodzie Polski już w poniedziałek. O szczegółach napisze Wam Arek w prognozie konwekcyjnej, którą znajdziecie na stronie głównej portalu. Podobna pogoda we wtorek. Burze, lokalnie silne na zachodzie, w centrum i na wschodzie bez opadów.

Burze nad Polską. Pogoda na 5 dni przynosić będzie groźne zjawiska
Pogoda na 5 dni przynosić będzie burze w Polsce

W środę burze przeniosą się prawdopodobnie na wschód kraju. Przy wysokich temperaturach i bliskości frontu mogą być to zjawiska dość dynamiczne. W czwartek nad Polskę dotrze niż, który przyniesie jeszcze więcej opadów i zjawisk burzowych w kraju. Podobnie w piątek i przyszły weekend. Burz i opadów będzie nad Polską bardzo dużo. Największym zagrożeniem ze strony burz będą intensywne opady deszczu i gradu. Burze będą aktywne elektrycznie. Wiatr w burzach osiągać może prędkość 70-80 km/h. Zachowajmy więc ostrożność, ponieważ pogoda na 5 dni przynosić będzie mnóstwo dynamicznej, ale lokalnie również niebezpiecznej aury.