Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Pierwszy upał w tym roku powyżej 30°C. Będą gwałtowne burze z gradem i silnym wiatrem oraz ulewami

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Sprawdzamy, jaki trend w pogodzie widnieje w prognozach na kolejne tygodnie.

Pierwszy upał dopiero w czerwcu na obszarze Polski

W drugiej połowie maja wzrosła dynamika w pogodzie i często zaczęliśmy obserwować lokalne opady i gwałtowne burze. Ustąpiły uporczywe i siejące szkody przymrozki przygruntowe oraz występujące na wysokości 2 metrów, które powszechne okazały się w pierwszej części miesiąca. Średnia dobowa temperatura powietrza powróciła do poziomu charakterystycznego dla lata termicznego po 15-17 maja 2024 r. Mamy już najnowszą prognozę, która sięga pierwszej połowy czerwca 2024 r. i sprawdzimy jaki trend przewidują modele numeryczne europejskie i amerykańskie.

Należy dodać, że w dobiegającym końca tygodniu zapanowała, gorąca i wilgotna oraz burzowa pogoda. Towarzyszą nam od drugiej części miesiąca silne i intensywne zjawiska burzowe. Napływ ciepłego, wilgotnego i chwiejnego powietrza z południa i południowego wschodu pozwolił na rozwój intensywnych zjawisk burzowych. Tworzyły się one zarówno w zasięgu frontów atmosferycznych, ale także i wewnątrzmasy. Na ogół w warunkach słabego przepływu mas powietrza, dlatego podstawowym zagrożeniem okazały się podtopienia, powodzie błyskawiczne, ale także i opady gradu. W mniejszym stopniu wiatr, który w minionych dniach wyrządzał spore szkody m.in w woj. wielkopolskim i kujawsko-pomorskim.

Prognoza anomalii temperatury w okresie od 25.05.2024 r. do 1.06.2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

pogoda długoterminowa pokazuje gorącą pogodę
Pogoda długoterminowa sygnalizuje dużą dodatnią anomalie temperatury na przełomie maja i czerwca

Stało się faktem silne ocieplenie w drugiej połowie maja 2024 r., lecz pierwszy upał jeszcze nie wystąpił w tym roku na stacjach Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego, mimo że na takie ryzyko wskazywały modele numeryczne dla niektórych rejonów Polski. Powszechnie obserwowano na stacjach IMGW-PIB od 25°C do 29°C. Warto wspomnieć, że w czasie trwającego sezonu wiosennego najwyższą temperaturę odnotowano na stacji IMGW w woj. dolnośląskim, a dokładniej w miejscowości Dobrogoszcz 7 kwietnia 2024 r., gdzie wówczas zmierzono w klatce meteorologicznej 29.8°C.

Prognoza średniej anomalii temperatury na okres od 1.06.2024 r. do 8.06.2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

zmienna pogoda i silne burze
Pogoda długoterminowa i zmienna aura

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Gwałtowne burze i wysoka temperatura

Potencjał do osiągnięcia upału lokalnie został ograniczony przez występujące w minionych dniach zachmurzenie kłębiaste i burze, które tworzą się w ciepłym i wilgotnym oraz chwiejnym powietrzu. W trzeciej dekadzie maja pogoda jest iście letnia z wysokimi wartościami na termometrach oraz intensywnymi zjawiskami burzowymi. Najwięcej opadów i burz spodziewamy się w zachodniej połowie naszego kraju, ale okresami wystąpią w całej Polsce.

Prognoza anomalii temperatury na okres od 8.06.2024 r. do 15.06.2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

upalny trend.
Pogoda długoterminowa pokazuje nawet upalne dni w czerwcu 2024 r.

Maj 2024 r. ciepły i burzowy

Przynajmniej do końca maja pozostaną w Polsce letnie wartości na termometrach. W nowym tygodniu zmierzymy przeważnie od 25°C do 29°C, a więc nie zabraknie dni gorących. Najchłodniej w tym czasie może być w rejonie gmin nadmorskich. Tam oddziaływać na pogodę będzie okresami bryza morska, ale także niższe temperatury mogą zostać odnotowane w rejonach górskich i podgórskich. Maj 2024 r. jest na dobrej drodze, aby zapisać się jako ciepły, lecz na większości stacji synoptycznych IMGW-PIB jako suchy. Do 25 maja 2024 r. średnia obszarowa anomalia temperatury wynosi 2.5°C na przeważającym obszarze Polski, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. Jednak na północy i zachodzie kraju są regiony z temperaturą wyższą o ponad 3-3.5°C od normy klimatycznej. Finalnie ostatni miesiąc meteorologicznej wiosny zapisze się jako bardzo ciepły na przeważającym obszarze Polski. Do 31 maja 2024 r. średnia anomalia miesięczna wyniesie około 2.9°C, a na zachodzie i północy przekroczy 3°C względem lat 1991-2020 r.

Pogoda długoterminowa. Prognoza anomalii opadów na okres od 25.05.2024 r. do 1.06.2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

anomalia opadów w kraju
Pogoda długoterminowa obrazuje trend anomalii opadów do 1 czerwca 2024 r.

Prognoza anomalii opadów na okres od 1.06.2024 r. do 8.06.2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

pogoda długoterminowa nie pozostawia wątpliwości, że przed dynamiczny okres w pogodzie
Pogoda długoterminowa pokazuje częste gwałtowne burze w czerwcu, głównie wewnątrzmasowe

Lekkie ochłodzenie, ale nie w całym kraju. Będą codzienne silne burze w kolejnych dniach i tygodniach

Polecamy: Załamanie pogody na koniec maja. Ulewy 100-150 litrów wody na metr.

Temperatury nieznacznie spadną w ostatnich dniach maja na zachodzie i północy, gdy to temperatura obniży się do okolic 18-23°C. Nieco złagodniała w ostatnich dniach susza na obszarze Polski, ale nie została całkowicie rozwiązana we wszystkich regionach. Prawdopodobnie w kolejnych tygodniach okresami będzie zaostrzać w kraju, co wynikać będzie z silnej i długiej operacji słonecznej, coraz wyższych temperatur i okresami silniejszego wiatru, nasilając parowanie wody z gleby. Dominujące opady konwekcyjne obserwowane w minionych dniach są mocno rozproszone i nierównomierne. Dodatkowo ich gwałtowny charakter potrafi wyrządzać poważne szkody, prowadząc do podtopień, zalań, a nawet miejscowych powodzi błyskawicznych. W nowym tygodniu można spodziewać się kontynuacji na ogół gorącej i burzowej pogody. Najprawdopodobniej w maju 2024 r. nie doświadczymy pierwszego dnia upalnego w tym roku na stacjach IMGW-PIB, ale to ma szanse zmienić się dopiero w czerwcu 2024 r.

Pogoda długoterminowa pokazuje częste opady i burze w kraju

Pogoda długoterminowa. Prognoza orientacyjna zasięgu i wysokości opadów burzowych do 5 czerwca 2024 r.

pogoda będzie groźna w kraju
Pogoda będzie okresami dynamiczna i groźna

Meteorologiczne lato rozpocznie się już 1 czerwca 2024 r. Pogoda długoterminowa wskazuje ciepły i burzowy miesiąc

Należy mieć na uwadze, że już 1 czerwca 2024 r. rozpocznie się meteorologiczne lato. Z najnowszych prognoz wynika, że pierwsze dni upalne mają szanse pojawić się dopiero w pierwszej dekadzie czerwca. Wówczas to kontynuowana będzie gorąca, wilgotna i okresami przez wiele dni burzowa pogoda. Nie zabraknie na przeważającym obszarze Polski silnych burz, które powodować będą lokalne szkody w postaci zalań, szkód wiatrowych, gradowych oraz od wyładowań atmosferycznych. Należy więc uważnie każdego dnia śledzić prognozy i ostrzeżenia i mieć na uwadze lokalność zjawisk burzowych, obserwować je za pomocą radarów meteorologicznych i detektorów wyładowań atmosferycznych, zdjęć satelitarnych. Najczęstsze okażą się burze termiczne, a więc wewnątrzmasowe, ale znacznie rzadsze frontowe, które również się zdarzą.

Pogoda długoterminowa dla Warszawy. Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury i opadów do 10 czerwca 2024 r. według ECMWF

prognoza długoterminowa pokazuje gorące dni i gwałtowne burze
pogoda długoterminowa sygnalizuje pierwszy upał i silne burze okresami

Pogoda długoterminowa dla Krakowa obrazująca trend temperatury i opadów do 10 czerwca 2024 r. według ECMWF

prognoza na 16 dni dla krakowa
Prognoza długoterminowa dla Krakowa wskazuje na przewagę dni gorących i okresami możliwy pierwszy upał, ale dopiero w czerwcu 2024 r.

Najbliższe tygodnie dynamiczne w Polsce

Reasumując, aura w najbliższych tygodniach będzie charakterystyczna dla lata termicznego przez większość czasu. Tylko nieliczne dni będą chłodniejsze od normy wieloletniej. Niewykluczone, że już w pierwszych dniach czerwca pojawią się pierwsze w tym roku dni upalne w Polsce. Czeka nas zatem pierwszy późny upał wraz z początkiem meteorologicznego lata. W ubiegłym roku pierwszy upał wystąpił w Wielkopolsce dopiero 7 czerwca 2024 r.

Przez większość czasu w nowym tygodniu formować będą się burze wewnątrzmasowe, ale i czasem również frontowe. 28 maja 2024 r. od zachodu wkroczy pofalowany front atmosferyczny, przesuwając się na wschód, niosą silne burze i opady konwekcyjne. W okolicach 29-30 grudnia 2024 r. może zmienić swój charakter na ciepły i nie dotrze na wschód. Na ogół w najbliższych tygodniach pozostaniemy w słabogradientowych polach, które charakteryzować będą się niewielkim gradientem barycznym. Generalnie aura będzie typowa już dla lata z częstymi lokalnymi i silnymi burzami oraz wysokimi temperaturami. W perspektywie 7-10 dni nie widać szans na nadejście fali upałów do Polski. Codziennie występować będą w wielu regionach burze, o których będziemy informować ze stosownym wyprzedzeniem na łamach portalu.

Źródło: Fanipogody.pl, tropicaltidbits.com, wxcharts.com