Burze staną się gwałtowne. Zagrożeniem głównie ulewne opady deszczu. Dynamiczne prognozy pogody na kolejne dni dla Polski

Burze nie odpuszczą w najbliższych dniach. Czeka nas napływ wilgotnej i ciepłej masy z rejonu Morza Czarnego. Dynamiczne prognozy modeli pogodowych na kolejne dni

Słabe burze możliwe w środę na wschodzie, południowym-wschodzie

W środę Polska znajduje się pod wpływem rozległego wału wysokiego ciśnienia, który rozciąga się od Azorów aż po Rosję. Nad wschodnią częścią Europejskiego Obszaru Synoptycznego tworzy się jednak niewielki ośrodek górnego niżu. Przesunie się on dlatego w kolejnych dniach na południowy-zachód i zacznie sprowadzać do naszej części Starego Kontynentu znad wschodniej, południowo-wschodniej części Europy ciepłą i wilgotną masę powietrza. Nad naszym krajem zalega umiarkowanie ciepła masa powietrza, która na skutek nagrzewania się m.in od podłoża ulega transformacji, dlatego też z każdym kolejnym dniem będzie coraz cieplej. Na zachodzie wystąpi kilkudniowy upał. Utrzyma się jednak wyraźny podział w pogodzie na chłodniejszy wschód i cieplejszy zachód.

Prognoza burzowa na środę według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

Niskie ryzyko burz, 10 sierpnia 2022
Burze w Polsce

Niż górny skutkować ma destabilizacją troposfery pomiędzy dolnymi a środkowymi warstwami. Dlatego też na wschodzie w ciągu dnia pojawi się niewielka chwiejność termodynamiczna, na ogół nie przekraczająca 200-500 J/kg. Przepływ mas powietrza z uwagi na niewielką różnice ciśnienia okaże się niewielka. Pojawić mogą się głównie na wschodzie, południowym-wschodzie przelotne opady pochodzenia konwekcyjnego. W godzinach wieczornych i nocnych zjawiska konwekcyjne zanikną. Wysokość opadów sięgnąć może 5-10 mm, porywy wiatru do 50-60 km/h.

W czwartek natomiast burze prawdopodobne na południu i południowym-wschodzie Polski

Natomiast w czwartek przez południową część kraju przejdzie odcięty ośrodek niżowy, który sprowadzi nad południowo-wschodnią Polskę umiarkowanie niestabilną i zasobną w wilgoć masę powietrza. Co więcej na zaznaczonym obszarze już od godzin południowych tworzyć ma się głęboka konwekcja, która charakteryzować ma się przelotnymi opadami deszczu oraz burzami. Niewielka różnica ciśnienia sprzyjać ma słabej kinematyce. Formować mają się głównie pojedyncze komórki burzowe, miejscami łączące się w klastry wielokomórkowe. Na południu kraju istotną rolę odegra orografia terenu.
W trakcie burz spodziewamy się opadów deszczu o natężeniu do 5-10 mm/h. Tylko punktowo na obszarach podgórskich mogą być one nieco bardziej intensywne – do 15 mm/h. Ponadto nie są wykluczone opady niewielkiego gradu o średnicy do 2 cm, który najbardziej prawdopodobny jest w górach. Natomiast mniejszym zagrożeniem będą silne porywy wiatru, które nie powinny przekraczać 60 km/h.

Prognoza burzowa na czwartek (IMGW-PIB)

burze na S, SE i częściowo E
Burze, 11 sierpnia 2022

W piątek natomiast burze możliwe są miejscami na wschodzie i południowym-wschodzie naszego kraju.

Prognoza burzowa na piątek (IMGW-PIB)

dynamiczna aura
Burze w kraju, 12 sierpnia 2022

Bardziej aktywne elektrycznie i groźniejsze zjawiska konwekcyjne w najbliższy weekend na wschodzie, południowym-wschodzie i częściowo południu kraju

Wygląda na to, że weekend przyniesie lokalne, lecz liczne burze o zróżnicowanym natężeniu na wschodzie, południowym-wschodzie i miejscami południu Polski. Płynąć ma do nas masa z rejonu Morza Czarnego. Chwiejna i wilgotna. Głównym zagrożeniem okażą się opady deszczu, które mogą spowodować podtopienia. Poniżej wyliczenia dwóch modeli z prognozowanymi wstępnie sumami opadowymi. Wkrótce podamy więcej informacji na łamach naszego portalu.

Prognoza wysokość opadów według modelu ECMWF za okres od 10.08.2022, 00Z do 14.08.2022, 21 UTC

burze w kraju sierpień 2022
Akumulacja opadów burzowych do 14 sierpnia 2022

Porównanie z prognozą modelu ICON na okres od 10.08.2022, 06Z do 14.08.2022, 21 UTC

burzowa aura
Dynamiczna pogoda w kolejnych dniach