Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Burze szaleją już nad Polską. Możliwe opady gradu i podtopienia, spodziewany upał do 31°CBurze występują już nad Polską. Prawdopodobne opady gradu i podtopienia, prognozowany upał do 31°C na zachodzie

W czwartek pogoda w kraju kształtowana jest przez skraj niżu znad Skandynawii ze strefą pofalowanego, chłodnego frontu atmosferycznego we wschodniej połowie kraju, która odsuwa się nad Ukrainę. Jednak z południowego zachodu napływać będzie ciepła masa powietrza pochodzenia zwrotnikowego o równowadze chwiejnej.  

Burze nad Polską – zdjęcie satelitarne wraz z nałożonymi wyładowaniami atmosferycznymi

Już od godzin porannych obserwujemy burze w zasięgu chłodnego frontu i linii zbieżności wiatru, która opuści obszar kraju późnym popołudniem. Podstawowym zagrożeniem okażą się intensywne opady deszczu, punktowo do 10-20 mm, możliwe są też opady słabego gradu do 2-3 cm. Spodziewamy się, że najdłużej burze będą występować na krańcach Lubelszczyzny, jak i też w obszarach górskich oraz na Podkarpaciu. Na tym obszarze akumulacja opadów burzowych może sięgać do 20-25 mm, natomiast konwekcyjne porywy do 75 km/h. Ponadto w pasie Ziemi Lubuskiej po Małopolskę późnym popołudniem spodziewane jest wystąpienia burz. Nie przewiduje się na tym obszarze opadów większych niż 15 mm, jak i też porywów wiatru powyżej 65 km/h.

Zobacz też: Temperatury 33-34 stopnie, niewykluczone gwałtowne burze w Polsce

Prognoza burzowa na czwartek (IMGW-PIB)

burze na dużym obszarze Polski
Burze w wielu regionach. Występują już na wschodzie

Burze od godzin przedpołudniowych nad Polską wschodnią

W czwartek występowało przeważnie zachmurzenie małe i umiarkowane, przejściowo duże. Jedynie rano na krańcach wschodnich duże. Głównie na południu i wschodzie kraju burze, miejscami z gradem. Przewiduje się czasie burz opady do 15-25 mm, w Bieszczadach do 30 mm. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia maksymalna od 25°C na Suwalszczyźnie i w dolinach karpackich do 29°C w centrum i 31°C na zachodzie, niższe wartości nad morzem, około 20°C, 22°C. Wiatr okaże się słaby, zmienny, z przewagą kierunków zachodnich. W czasie burz wiatr w porywach do 60 km/h, na południu do 80 km/h. Położenie opadów i burz online.

Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB)

burze nad Polską, 22 czerwca 2023 r.
Burze w wielu regionach Polski

Z prognoz wynika, że zdecydowanie silniejsze burze wieczorem i w pierwszej połowie nocy od południowych krańców województwa lubuskiego po Dolny Śląsk i częściowo Górny Śląsk. Głównym zagrożeniem będą silne porywy wiatru do 70-80 km/h, miejscami intensywne opady deszczu, miejscami do 15-30 mm, możliwe są też opady gradu.

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz