Burze wystąpią we wtorek nad Polską. Prognozowane są opady gradu, możliwe silne ulewy i wiatr powyżej 70 km/h.
Burze wystąpią we wtorek nad Polską
Dziś nasza część Europy jest pod wpływem rozległej zatoki niżu znad Morza Północnego. Ten układ niżowy przemieszczać ma się z biegiem godzin w kierunku środkowej części Starego Kontynentu. Z niżem tym związany jest front zokludowany przesuwający się na wschód. Burze nie powinny być dziś groźne, ale szacuje się, że porywy wiatru w zasięgu konwekcji mogą sięgnąć 70 km/h. Od drugiej części nocy i w godzinach godzin porannych, obserwujemy występowanie mgieł i zamgleń oraz niskich warstwowych chmur Stratus w pasie od Pomorza przez Kujawy, Mazowsze oraz Lubelszczyznę z Podkarpaciem. Miejscami ograniczały widzialność do 50-300 metrów, a podstawy chmur Stratus sięgały przeważnie 50-100 m. Z biegiem dnia mgły zanikną, bądź podniosą się do formy chmur Stratus, a nawet całkowicie ustąpią wraz ze wzrostem promieniowania słonecznego i prędkości wiatru i temperatury. W kolejnych godzinach pojawią się burze.
SIGNIFICANT IMGW-PIB, 27.09.2022, 06 UTC dla Polski
Sytuacja synoptyczna na 27.09.2022, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD
Powietrze płynące dziś do Polski będzie wilgotne. Jest to masa polarnomorska. Zawartość wody opadowej w pionowym słupie powietrza sięgnie 20-25 mm. Różnica ciśnienia nie będzie dziś duża, dlatego też przepływ mas powietrza okaże się słaby. Energia dostępna drogą konwekcji sięgnie 200-500 J/kg. Dojdzie dlatego do powstania kilku silniej wypiętrzonych chmur Cumulonimbus. Nie przewiduje się, aby te ośrodki burzowe były szczególnie niebezpieczne.
Krótkotrwałe ośrodki konwekcyjne we wtorek nad Polską
Na ogół charakteryzować mają się dodatkowo krótką żywotnością. Jednak w godzinach popołudniowych oraz wieczornych prognozowane jest przejście liniowej strefy opadów deszczu (miejscami silniejszego), która przemieszczać się będzie w kierunku północno-wschodnim. Podstawowym zjawiskiem okażą się porywy wiatru do 70-75 km/h. Miejscami zdarzą się również opady gradu o średnicy poniżej 1 cm, jak i też krupy lodowej. Pod wieczór atmosfera zacznie się stabilizować, dlatego też zjawiska konwekcyjne zaczną zanikać. Już w pierwszej i drugiej części nocy z wtorku na środę prawdopodobieństwo wystąpienia burz można ocenić jako marginalne w naszej części Starego Kontynentu. Bieżące położenie opadów i lokalnych burz online.
Prognoza burzowa na wtorek i noc z wtorku na środę według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska
Burze we wtorek. Prognoza burzowa na 27 września (IMGW-PIB)
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC