Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Burze przyniosą nawet grad do 5 cm średnicy. Ulewy do 25-40 mm, silny wiatr do 75 km/h w Polsce i upałBurze przyniosą grad o średnicy do 4-5 cm średnicy. Ulewy do 25-40 mm, silny wiatr do 75 km/h w burzach.

Wtorek będzie kolejnym dniem, kiedy to na przeważającym obszarze Polski zaznaczy się masa pochodzenia zwrotnikowego z południowego zachodu. Dziś burze mogą miejscami spowodować podtopienia i zalania oraz szkody wiatrowe. Niewykluczone są też opady większego gradu. Szczególnie z burz superkomórkowych. Niewykluczone, że burze będą też wykazywać się podwyższoną aktywnością elektryczną, stwarzając realne zagrożenie dla zdrowia, życia i mienia. Ubiegłej nocy i dziś o poranku obserwowano burze na Ziemi Lubuskiej i Pomorzu Zachodnim. Niewykluczone, że ponownie najsilniejsze burze pojawią się dziś wieczorem oraz w nocy.

Dziś pogodę nad Europą i przyległościami sterować ma niż ulokowany w rejonie Morza Północnego, jak i też znad Alp. Na wschód od naszego kraju znajduje się ponadto wyż kontynentalny. Na zachodzie zaznaczy się wpływ chłodniejszej i wilgotniejszej nieco masy pochodzenia polarnomorskiego. Co więcej na północnym zachodzie zaznaczy się wpływ dolno-troposferycznej linii zbieżności wiatru. Pionowe ścinanie wiatru w warstwie 0-6 km sięgnie do 12-15 m/s, utrudniając lepszą organizacje burz, lecz kilku superkomórek burzowych nie można całkowicie wykluczyć. Przepływ na poziomie sterującym nie okażą się silny, dlatego też prędkość przemieszczania się burz nie okaże się duża. Nie można również wykluczyć opadów większego gradu o średnicy do 3-5 cm.

Prognoza burzowa na 15 sierpnia 2023 (IMGW-PIB) dla Polski w okresie od 08:00 do 20:00 czasu lokalnego w Polsce

silne burze
Dynamiczna pogoda w kraju

Upał będzie silny w Polsce, niewykluczone burze

Z prognoz numerycznych wynika, że we wtorek na obszarze Polski bezchmurnie lub zachmurzenie małe, tylko na północy i na zachodzie zachmurzenie umiarkowane, gdzieniegdzie duże i tam lokalnie przelotne opady deszczu i burze. Prawdopodobna akumulacja opadów burzowych miejscami do 15-25 mm. Temperatura mierzona na wysokości 2 metrów w klatkach meteorologicznych i osłonach radiacyjnych wyniesie od 31°C do 35°C; niższe wartości w rejonach podgórskich od 27°C do 31°C, natomiast nad samym morzem przeważnie dzień gorący od 26°C do 28°C. Wiatr okaże się słaby, gdzieniegdzie umiarkowany, porywisty, południowy i południowo-wschodni, tylko w czasie najsilniejszych burz porywy do 75 km/h. Natomiast w szczytowych partiach Sudetów porywy do 60-65 km/h.

Zobacz też: Fala upałów w Polsce najsilniejsza od lat

Prognoza burzowa na najbliższe 24 godziny, która wydana jest przez ESSL dla Europy i obszarów przyległych

burze nad Polską
Burze najgroźniejsze na W/NW naszego kraju

Najbliższa noc przyniesie na przeważającym obszarze kraju zachmurzenie małe, głównie na zachodzie i Pomorzu okresami wzrost zachmurzenia do dużego i tam przelotne opady deszczu i burze. Możliwa wysokość opadów podczas do 15 mm. Zapowiada się w niektórych rejonach Polski będzie to noc tropikalna, gdyż termometry wskażą od 17°C do 21°C, niższe wartości obszarach podgórskich od 14°C do 17°C. Z uwagi na niewielki gradient baryczny, wiatr okaże się słaby, z dominacją kierunków południowych, natomiast na zachodzie i Pomorzu z kierunków zachodnich i północnych. Tylko w czasie burz porywy wiatru do 65 km/h.

Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB) dla Polski

silne burze w kraju
Burze w Polsce możliwe ponownie najbliższej nocy o większej sile

Obserwuj na bieżąco najnowsze prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz