Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Fala upałów w Polsce najsilniejsza od lat? Do 37 stopni w kraju. Wiemy jak długo żar będzie lał się z nieba

Fala upałów w sierpniu. Bardzo wysokie temperatury w Polsce i regionie


W weekend rozpoczęliśmy bardzo gorący okres w pogodzie. Fala upałów potrwa dość długo jak na nasz region. We wpisie sprawdzimy dlaczego zrobi się ta gorąco. Napiszę również gdzie i kiedy upał będzie najsilniejszy oraz do kiedy ekstremalnie wysokie temperatury zostaną z nami w kraju i regionie. Zapraszam.

Fala upałów w Europie. Czym jest spowodowana?

Sprawdźmy więc dlaczego tak wysokie temperatury zawitały w nasz region i jaki jest powód, że zostaną z nami na tak długo. Poniżej mapa synoptyczna Europy na środę. Jednak spokojnie mógłbym wybrać tu dowolny dzień z rozpoczynającego się tygodnia. To dlatego, że sytuacja każdego dnia jeśli chodzi o kontynent będzie raczej analogiczna.

Fala upałów w Europie. Czym jest spowodowana?
Fala upałów w regionie. Czym jest spowodowana?

Przede wszystkim zwróćmy uwagę na wschód Europy. Wzmocnił się tu bardzo silny wyż. Po pierwsze blokuje on cyrkulację zachodnią. Niże wraz z chłodniejszym powietrzem nie docierają do centrum i na wschód Europy (co innego fronty związane z tymi niżami, ale o tym później). Drugą rzeczą jest to, że po zachodniej stronie wyżu z południa w nasze region napływa gorące powietrze. To właśnie za sprawą zwrotnikowych mas powietrza upał w Polsce i regionie stanie się bardzo silny. Sytuacja ta trwa od weekendu i niewiele zmieni się przez najbliższe kilkanaście dni. To właśnie za sprawą wyżu ze wschodu fala upałów w Polsce i regionie trwała będzie tak długo.

Fala upałów w Polsce. Silna i długotrwała

Zanim sprawdzimy modele numeryczne pod kątem okresu trwania fali upałów zobaczmy jak ekstremalnie (jak na Polskę) wysokie temperatury widzą modele pogodowe.

Silna fala upałów w Polsce. Nawet 37 stopni
Fala upałów w Polsce będzie silna. Nawet 37 stopni Celsjusza

Zwróćmy uwagę na datę powyższej prognozy. To mapa temperatury na dzień 24 sierpnia, więc z prostej matematyki wychodzi mi, że to mapa temperatury na 9 dni do przodu. I niestety (lub stety) nie jest tak, że w tym czasie w kraju nastąpi ochłodzenie. Na ten moment modele numeryczne widzą, że rozpoczynające się fala upałów potrwa właśnie do okolic 24-25 sierpnia. Dodatkowo zwróćmy uwagę na wartości prognozowanej temperatury. Na południowym wschodzie w czwartek 24 sierpnia termometry pokazywać miałyby nawet 37 stopni Celsjusza. Sprawdźmy teraz jak będzie rozkładało się to na następne dni.

Fala upałów w Polsce potrwa nawet kilkanaście dni

Widzimy, że już w poniedziałek temperatury powietrza przekroczyły 30 w wielu regionach kraju. Wtorek przyniesie dalszy wzrost temperatur powietrza w Polsce. Fala upałów pozostanie z nami około 10 dni. Tak widzą to właściwie wszystkie modele pogodowe. Niektóre z nich przesuwają tak wysokie temperatury do końca sierpnia, jednak to już są zbyt odległe terminy, by takie prognozy pogody traktować jako wiążące z wysokim prawdopodobieństwem. Rozpoczynająca się fala upałów z pewnością będzie najdłuższą i najsilniejszą w tym roku. Żar lejący się z nieba przez kilkanaście dni wpisze się również w karty historii jako jednak z silniejszych fal upału w ostatnich latach w kraju.

Fala upałów i temperatury wyższe od norm
Fala upałów w regionie. Temperatury o kilkanaście stopni wyższe od norm wieloletnich

Powyżej mapa anomalii temperatury. Widzimy tutaj, że najbliższe dni przyniosą nam wartości temperatury nawet o kilkanaście stopni wyższe od norm wieloletnich. To również pokazuje jak silna będzie rozpoczynająca się fala upałów.

Uważajmy, ponieważ pogoda może być groźna

Wysokie temperatury nieodmiennie kojarzą nam się z groźnymi zjawiskami pogodowymi. Niestety, tak będzie i tym razem. W tym wpisie nie będę jeszcze ostrzegał Was przed burzami i nawałnicami w konkretnych regionach Polski. O tym przyjdzie czas napisać. Jednak już teraz pragnę prosić Was o zachowanie ostrożności. Pogoda w kolejnych dniach może być (i będzie) lokalnie groźna. W regionie pojawiały będą się fronty atmosferyczne. Przy tak wysokich temperaturach nawet lokalne, izolowane burze mogą być bardzo niebezpieczne. Szczegóły odnośnie burz podawali będziemy w codziennych prognozach. Zarówno tych stricte konwekcyjnych przygotowywanych przez Arka, jak i codziennych prognozach pogody jakie mam przyjemność przygotowywać dla Was ja. Na koniec zachęcam do zapoznania się z prognozą długoterminową na 16 dni. W niej Arek również przybliża to co będzie działo się w pogodzie do końca sierpnia.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk