
Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Fala upałów okaże się największa w tym roku. Temperatura może przekroczyć 35°C, dodatkowo wystąpią czasem silne burze. Nie zabraknie również nocy tropikalnych.
Pogoda długoterminowa. Fala upałów zacznie nam się rozkręcać
Wskazywaliśmy już w ubiegłym tygodniu, że druga dekada sierpnia może przynieść przełom w pogodzie. Coraz więcej modeli sugeruje, iż okaże się to najcieplejszy okres tego lata w Polsce. Niewykluczone są też noce tropikalne, gdy to temperatura nie spadnie poniżej 20 stopni nocami. Szczególnie uciążliwe będzie to aglomeracjach miejskich, gdzie duży wpływ ma na to miejska wyspa ciepła.
Od wczoraj zaczął się przełom w pogodzie i po blisko tygodniowej przerwie zaczęły pojawiać się temperatury charakterystyczne dla upału. Ubiegłej doby stacje synoptyczne i telemetryczne IMGW notowały dzień upalny.

Noce tropikalne wracają do Polski
Ubiegłej nocy w centrum aglomeracji miejskich na zachodzie, południowym zachodzie mogła panować noc tropikalna, co spowodowane było napływem coraz cieplejszych mas powietrza pochodzenia zwrotnikowego. We wschodniej połowie kraju wartości były najniższe, co miało związek z zaleganiem jeszcze znacznie chłodniejszej masy polarnomorskiej. Kontrast termiczny między najcieplejszym a najchłodniejszym rejonem Polski sięgał 10 stopni.
Temperatura minimalna w nocy z 12/13 sierpnia 2023 – 20:00-08:00 czasu lokalnego w Polsce na stacjach IMGW-PIB

To będzie idealny okres dla urlopowiczów
Druga połowa sierpnia pozytywnie zaskoczy mieszkańców naszego kraju, którzy doświadczyli iście jesiennych warunków pogodowych w pierwszej dekadzie miesiąca. Jednak druga połowa tygodnia zaczęła przynosić coraz wyższe wartości na termometrach, a już w weekend zaczął zaznaczać się upał. Kulminacyjna faza upału jest prognozowana na przyszły tydzień, przybierając nawet formę fali upałów. „Żyjemy w klimacie umiarkowanym o nieumiarkowanych wahaniach”, dlatego w Polsce drastyczne zmiany pogody możliwe są w kilkanaście godzin na przeważającym obszarze naszego kraju. Niewykluczone, że jeszcze w tym miesiącu odnotujemy od 30°C do 36°C w wielu regionach.
Prognoza orientacyjna maksymalnej temperatury powietrza na okres od 13.08.2023 r. do 22.08.2023 r. według modelu GFS

Prognoza orientacyjna na okres od 13.08.2023 r. do 22.08.2023 r. pochodząca z modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

Ekstremalna i skrajna prognoza do 23 sierpnia 2023 r. pochodząca z modelu WRF-GFS Medium dla Polski

Wysokie temperatury są przesądzone w drugiej połowie miesiąca. Jednak pomiędzy modelami prognostycznymi obserwujemy duże zróżnicowanie prognozowanych maksymalnych wartości na termometrach. Co ciekawe najchłodniejszy z wiodących modeli numerycznych ECMWF, który już teraz nie trafia z maksymalnymi wartościami w ciągu doby i najbliżej prawdy jest amerykański model GFS.
Prognozowana średnia anomalia temperatury w okresie od 12.08.2023 r. do 19.08.2023 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

Pogoda długoterminowa. Najdłuższa fala upałów w tym roku
Pod pewnym znakiem zapytania pozostaje jeszcze długość fali upałów, która na pewno będzie trwać dłużej niż 3-5 dni. Coraz więcej wiązek prognostycznych pokazuje, że fala upałów może ulec wydłużeniu. Niewykluczone, że dni upalne przeciągną się nam nawet do początku trzeciej dekady sierpnia. Przeważnie do tego czasu wartości maksymalne na 2 m sięgną od 24°C do 36°C. Powszechne więc okażą się dni gorące i upalne. W tym czasie najniższe wartości wystąpią w obszarach górskich oraz nad morzem, ale i na tym ostatnim obszarze może być kilka dni upalnych.
Pogoda długoterminowa. Prognozowana maksymalna temperatura powietrza na 2 m według modelu GFS w okresie od 16.08.2023 r. do 20.08.2023 r. dla Europy i obszarów przyległych

Ogromny przełom w pogodzie
Zatem wiele wskazuje, że w okolicach drugiej połowy sierpnia doświadczymy istnej „rewolucji w pogodzie”, gdyż po bardzo zimnej pierwszej dekadzie mijającego miesiąca, zaczniemy doświadczać okresów upalnych na przeważającym obszarze Polski oraz nocy tropikalnych, które spowoduje szybką redukcje ujemnej anomalii temperatury. Do 12 sierpnia 2023 r. średnia obszarowa anomalia temperatury, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. wynosi około -2°C, natomiast w pierwszych dniach 3 dekady mijającego miesiąca wzrośnie w okolice 0.9°C.
Anomalia temperatury powietrza za okres od 1.08.2023 r. do 12.08.2023 r., uwzględniając okres referencyjny 1991-2020 r. dla Polski

Pogoda długoterminowa. Prognoza anomalii miesięcznej temperatury za okres od 1.08.2023 r. do 19.08.2023 r., uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. dla Polski

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Będzie wiele dni ze stabilną pogodą, lecz okresami wystąpią silne letnie burze
Przeważnie znajdziemy się w polu podwyższonego ciśnienia, lecz nie zawsze zapewni nam to stabilny przebieg pogody na przeważającym obszarze Polski. Nad Europą i przyległościami dominować ma przeważnie obszar podwyższonego ciśnienia. Zaznaczą się czasem jednak strefy zbieżności wiatru, strefy frontowe, przynosząc opady i burze. Nie tylko burze tworzyć mają się w zasięgu stref konwergencji wiatru dolnego, ale także wewnątrz rozgrzanej zwrotnikowej masy powietrza np. na skutek nierównomiernego nagrzania podłoża, jak i też występowania lokalnych stref zbieżności wiatru, wymuszając pionowe ruchy konwekcyjne i rozwój przelotnych opadów burzowych z chmur Cb.
Zobacz też: Silny upał na Bliskim Wschodzie. Ponad 50 stopni
Prognoza średniej anomalii ciśnienia na okres od 12.08.2023 r. do 19.08.2023 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

Opadów będzie mniej niż w pierwszej dekadzie sierpnia, a w wielu regionach znów zacznie robić się sucho za sprawą silnej insolacji i intensywnego parowania wody z gleby. Problemu nie rozwiążą lokalne i nawalne opady pochodzenia burzowego, które mają występować okresami w kolejnych dniach.
Prognoza orientacyjna zasięgu i wysokości opadów do 23 sierpnia 2023 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

Wiązki prognostyczne pochodzące z modelu GFS na okres od 13.08.2023 r. do 29.08.2023 r. dla Warszawy

Rewolucja w pogodzie
Reasumując, druga połowa sierpnia 2023 r. zacznie odrabiać termiczne straty, których dotkliwie doświadczyliśmy w pierwszej dekadzie miesiąca. Upał utrzyma się na dużym obszarze Polski prawdopodobnie do końca 2 dekady sierpnia, być może dni upalne przeciągną się do trzeciej dekady miesiąca. Na ogół warunki pogodowe okażą się stabilne w wielu regionach, ale czasem będziemy musieli uważać na burze i opady. Niewykluczone, że częściej gwałtowne zjawiska pochodzenia konwekcyjnego, pojawią się w drugiej części najbliższego tygodnia, powodując też miejscowe szkody.
Średnia dobowa temperatura powietrza ma być charakterystyczna dla termicznego lata i będzie to najprawdopodobniej najcieplejszy okres synoptyczny w tym roku. Fale upałów, które występują w sierpniu często mają tendencje do przeciągania się w czasie. Dlatego okresami upalnie może być też w ostatnich tygodniach mijającego miesiąca, mimo że dni są coraz krótsze, ale istotną rolę odgrywa tu czynnik adwekcyjny. Prognozy numeryczne z różnych ośrodków meteorologicznych stale monitorujemy, aby nic istotnego w pogodzie Wam nie umknęło.
Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski
Fanipogody.pl