Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Burze i upalna pogoda w kraju. Wiatr do 75 km/h, grad do 2 cm, ulewy sięgające 25 mm w PolsceBurze i upalna pogoda w Polsce. Porywy wiatru w burzach do 75 km/h, możliwe opady gradu do 2 cm, grad do 2 cm.

W niedzielę Polska znajdzie się przeważnie pod wpływem zatoki niżowego, która jest związana z układem niskiego ciśnienia znad rejonu Wysp Brytyjskich. Tylko krańce południowe i wschodnie naszego kraju pozostaną jeszcze w zasięgu pola podwyższonego ciśnienia z południowych obszarów kontynentu europejskiego. Z prognoz adwekcji mas powietrza na wysokości izobarycznej 850 hPa. Wynika, że do Polski coraz szerszym strumieniem ma postępować adwekcja mas powietrza pochodzenia polarno-morskiego i zwrotnikowego z południowego – zachodu Europy. Dlatego też w większości regionów spowoduje pogodny, stabilny przebieg warunków atmosferycznych. Lokalne, przelotne opady deszczu i punktowe burze prognozowane są głównie miejscami na północy, częściowo centrum oraz w województwach południowo – zachodnich.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu minionych 24 godzin na obszarze Polski

burze ubiegłej doby w kraju
Burze nad Polską, 12/13 sierpnia 2023 r.

Burze pojawią się w niedzielę nad Polską

Niedziela przyniesie dziś głównie południowym wschodzie zachmurzenie małe i na tym obszarze bez opadów. Natomiast na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane, gdzieniegdzie duże i tu w godzinach popołudniowych zdarzą się przelotne opady deszczu, jak i też burza oraz miejscami z gradem. Możliwa wysokość opadów w zasięgu komórek burzowych od 10 mm do 15 mm, jedynie na krańcach południowo-zachodnich do 20 mm. W najcieplejszym momencie dnia na przeważającym obszarze od 25°C do 31°C, głównie nad morzem od 21°C do 24°C. Z uwagi na stosunkowo niewielki gradient baryczny. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, południowo-zachodni i zachodni. Jednak tylko w burzach porywy wiatru do 70 km/h.

Prognoza burzowa na 13 sierpnia 2023 (IMGW-PIB) dla Polski

burzowa pogoda
Burze dziś w kraju

Prognoza maksymalnej temperatury powietrza na 13 sierpnia 2023, 15 UTC dla Polski

Noc z niedzieli na poniedziałek zapowiada się szczególnie południowym wschodzie z zachmurzeniem małym i tu bez opadów. Natomiast na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane, okresami duże i przelotne opady deszczu oraz na południowym zachodzie burze. Prawdopodobna wysokość opadów w burzach od 10 mm do 25 mm. Jedna nad ranem miejscami w dzielnicach południowo zachodnich, utworzy się krótkotrwała mgła ograniczająca widzialność do 400-500 metrów. W najchłodniejszej części nocy od 13°C w rejonach podgórskich Karpat i na Pomorzu, około 17°C w centrum, do 20°C w województwie śląskim. Wiatr będzie słaby, zmienny, jedynie w czasie burz w porywach do 70 km/h. Tylko Sudetach porywy wiatru do 60 km/h.

Zobacz też: Fala upałów w Polsce

Grad do 2 cm, wiatr do 75 km/h w Polsce

Ośrodki burzowe występować powinny dziś w pasie od Suwalszczyzny, przez Mazowsze po Dolny Śląsk, w strefie rozmywającego frontu atmosferycznego i poprzedzającej go linii konwergencji wiatru dolnego. Gdzieniegdzie w burzach prognozowana wysokość opadów 10-15 mm, porywy wiatru do 60 km/h, możliwy drobny grad. Najbardziej aktywne i groźne burze są możliwe na południowym zachodzie. Na tym obszarze wysokość opadów 15-20 mm, porywy wiatru do 75 km/h, miejscami drobny grad 1-2 cm.

Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB) dla Polski

burze w kraju
Zjawiska konwekcyjne najbliższej nocy również

Noc z niedzieli na poniedziałek zapowiada się, że utrzymają się zjawiska konwekcyjne. Szczególnie w pierwszej połowie nocy występować powinny głównie w pasie od Dolnego Śląska po Ziemię Łódzką i południowe Mazowsze. Możliwa wysokość opadów w burzach do 10-15 mm, natomiast porywy wiatru około 60 km/h. Wysokość opadów w burzach do 15-25 mm, początkowo także opady gradu. Lokalnie burze mogą utrzymać się przez całą noc.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz